Bitky o nรกrodnรฉ parky: Ustoja tlak developerov, zรกujmovรฝch skupรญn aj klimatickรฉ zmeny?
Nรกrodnรฉ parky sรบ vnรญmanรฉ ako turistickรฉ destinรกcie, no zรกroveล oblasti s najvyลกลกou formou ochrany. Svoje zรกujmy v nich vลกak mรก aj rezort pรดdohospodรกrstva. Akรฉ โbitkyโ prebiehajรบ v nรกrodnรฝch parkoch, ฤรญm je nรกลก najstarลกรญ nรกrodnรฝ park vรฝnimoฤnรฝ a ako si monokultรบrne lesy v Tatrรกch poradia s dรดsledkami klimatickรฝch zmien?
Ochrana รบzemia sa u nรกs realizuje v nรกrodnej, eurรณpskej a medzinรกrodnej sรบstave chrรกnenรฝch รบzemรญ a prostrednรญctvom systรฉmu stupลov ochrany prรญrody. Bez ohฤพadu na stupeล ochrany predstavujรบ chrรกnenรฉ รบzemia spolu pribliลพne 1,87 mil. ha, teda 38 % รบzemia Slovenska.
Nรกrodnรฉ parky sรบ z pohฤพadu ochrany prรญrody najcennejลกie รบzemia. Slovensko ich mรก devรคลฅ, priฤom ich celkovรก rozloha tvorรญ pribliลพne 6,5 % รบzemia krajiny. To je podฤพa ministerstva ลพivotnรฉho prostredia skoro najvyลกลกรญ podiel v rรกmci krajรญn Eร.
Ochrana prรญrody mรก byลฅ v parkoch prvoradรก
Najdรดleลพitejลกou รบlohou nรกrodnรฝch parkov je ochrana prรญrody a biodiverzity. โIde o naลกe najcennejลกie veฤพkoploลกnรฉ รบzemia, v ktorรฝch mรก byลฅ ochrana prรญrody nadradenรก nad vลกetky ostatnรฉ ฤพudskรฉ ฤinnosti. Biodiverzita je kฤพรบฤovรก pre zachovanie stability ลพivotnรฉho prostredia, pre preลพitie ฤloveka, ale aj poฤพnohospodรกrsku ฤinnosลฅ.
Nespornรฉ vedeckรฉ ลกtรบdie potvrdzujรบ, ลพe prรกve prรญroda v nรกrodnรฝch parkoch mรก nenahraditeฤพnรบ vodozรกdrลพnรบ schopnosลฅ, chrรกni nรกs pred suchom a povodลami, zachytรกva uhlรญk a pomรดลพe nรกm zvlรกdnuลฅ dรดsledky globรกlneho otepฤพovania,โ vysvetlil Michal Kiฤa, environmentรกlny prรกvnik a bรฝvalรฝ ลกtรกtny tajomnรญk envirorezortu. V nรกrodnรฝch parkoch by sme podฤพa neho mali ponechaลฅ ฤo najviac รบzemia prรกve na prirodzenรฝ vรฝvoj prรญrody.
Problรฉm je vย podiele bezzรกsahovรฉho รบzemia
Zaฤiatok ucelenej รบzemnej ochrany sa datuje na koniec ลกtyridsiatych rokov dvadsiateho storoฤia, keฤ bol vyhlรกsenรฝ TANAP. Ako by u nรกs mala v ideรกlnom prรญpade vyzeraลฅ ochrana prรญrodnรฉho dediฤstva nielen v tomto parku? Podฤพa Mareka Kuchtu, hlavnรฉho koordinรกtora obฤianskeho zdruลพenia My sme les, ktorรฉ sa tรฉme nรกrodnรฝch parkov dlhodobo venuje, ลพiaฤพ, ani jeden zo slovenskรฝch nรกrodnรฝch parkov nespฤบลa medzinรกrodnรฉ kritรฉriรก.
โProblรฉm je vย podiele bezzรกsahovรฉho รบzemia. Vo vลกetkรฝch nรกrodnรฝch parkoch je pod poลพadovanรฝmi 75 % plochy. Len TANAP sa tomuto ฤรญslu pribliลพuje. Vย praxi to znamenรก, ลพe vo vลกetkรฝch nรกrodnรฝch parkoch na Slovensku sa ลฅaลพรญ drevo aย poฤพuje. To je absurdnรฉ. Takto nรกrodnรฉ parky vo svete nefungujรบ. Tam sรบ to ostrovy prรญrody, kde sa nezasahuje aย kde nรกm mรก prรญroda ukรกzaลฅ, ako sa vyvรญja bez zรกsahov ฤloveka,โ povedal.
Ako doplnil, reforma nรกrodnรฝch parkov vย roku 2022 a sย ลou spojenรฉ zonรกcie zaฤali toto rieลกiลฅ, ale stรกle sme od ลพelanรฉho stavu na mรญle vzdialenรญ.
Zonรกcie ako predmet politickรฉho zรกpasu
Zonรกcia predstavuje podฤพa Michala Kiฤu akรฝsi รบzemnรฝ plรกn nรกrodnรฉho parku. Rozdeฤพuje ho na striktne chrรกnenรฉ ฤasti a tie, kde sรบ akceptovanรฉ limitovanรฉ ฤพudskรฉ zรกsahy. Mรก stanoviลฅ jasnรฉ, stabilnรฉ a predvรญdateฤพnรฉ pravidlรก pre investiฤnรบ ฤinnosลฅ, lesnรญcke obhospodarovanie, poฤพovnรญctvo, turizmus, a to tak, aby sa vลกetky legitรญmne zรกujmy zohฤพadnili, no zรกroveล sa reลกpektoval ten najdรดleลพitejลกรญ โ ochrana prรญrody na jeho รบzemรญ.
โSchvaฤพovanie zonรกciรญ sa v nedรกvnej minulosti stalo predmetom politickรฉho zรกpasu. To ochranu prรญrody jednoznaฤne poลกkodzuje. Absencia jasnรฝch pravidiel vyhovuje zรกujmovรฝm skupinรกm, keฤลพe ฤพahลกie dosiahnu svoje niekedy aj na รบkor ochrany prรญrody,โ vyjadril sa pre ASB.
Lesy bez ลฅaลพby zachytรกvajรบ viac vody aj uhlรญka
Najvรคฤลกรญ rozpor zรกujmov predstavuje v nรกrodnรฝch parkoch konflikt ochrany prรญrody a hospodรกrskych zรกujmov v lesoch. Ochrana prรญrody preferuje turizmus pred intenzรญvnym hospodรกrenรญm. Faktorom, ktorรฝ v budรบcnosti ovplyvnรญ mnoลพstvo vyลฅaลพenรฉho dreva, je rozลกirovanie bezzรกsahovej A zรณny. Zรกstancom bezzรกsahovรฉho reลพimu v nรกrodnรฝch parkoch je aj organizรกcia My sme les. Podฤพa Mareka Kuchtu mรกme v takomto reลพime len 2,3 % รบzemia Slovenska.
โTo je veฤพmi nรญzke ฤรญslo. Ak sa nรกm raz podarรญ dostaลฅ na 5 %, znamenรก to, ลพe sme ako krajina nieฤo podstatnรฉ urobili pre prรญrodu. Mimochodom, Eurรณpska รบnia odporรบฤa prรญsnu ochranu pre 10 % รบzemia. Lesy bez ลฅaลพby zachytรกvajรบ viac vody, viac uhlรญka. Sรบ oveฤพa pestrejลกie, ฤi uลพ vekovo, alebo druhovo. Jednoducho prรญroda to robรญ lepลกie. Aย zadarmo,โ doplnil.
V prรญpade 75 % bezzรกsahovej zรณny v parkoch by podฤพa analรฝzy Nรกrodnรฉ parky pre 21. storoฤie, ktorรบ pripravil Inลกtitรบt environmentรกlnej politiky, mohla ลฅaลพba dreva v nรกrodnรฝch parkoch klesnรบลฅ na jednu ลกestinu sรบฤasnej intenzity.
TANAP sa vrรกtil k pรดvodnรฉmu modelu sprรกvy
Nรกลก najstarลกรญ nรกrodnรฝ park bol zaloลพenรฝ v roku 1949. Aลพ do roku 1995 ho spravovala pรดvodnรก Sprรกva TANAP-u, po jej zruลกenรญ sa nรกstupcom stali dve organizรกcie โ ล tรกtne lesy TANAP-u a Sprรกva TANAP-u. V aprรญli 2022 sa park opรคลฅ vrรกtil k integrovanรฉmu modelu sprรกvy a obe organizรกcie sa zlรบฤili.
V sรบฤasnosti je riaditeฤพom Sprรกvy Tatranskรฉho nรกrodnรฉho parku so sรญdlom v Tatranskej Lomnici Peter Olexa. Do ฤela Tatranskรฉho nรกrodnรฉho parku sa postavil vlani vย decembri. Jeho vymenovanie mnohรญ kritizovali a spรกja sa s nรญm aj kauza pytliactva ฤi jeho demisie, ktorรบ minister ลพivotnรฉho prostredia Tomรกลก Taraba neprijal.
Tatry ako jedineฤnรฝ ekosystรฉm
รzemie TANAP-u zaberรก rozlohuย 73 800 ha, jeho ochrannรฉ pรกsmo 30 703 ha. Rozprestiera sa na รบzemรญ ลฝilinskรฉho a Preลกovskรฉho kraja v okresoch Tvrdoลกรญn, Liptovskรฝ Mikulรกลก, Poprad a Keลพmarok.
โTatranskรฝ nรกrodnรฝ park je jednou z najzachovalejลกรญch prรญrodnรฝch oblastรญ Eurรณpy. Hlavne jeho vysokohorskรฉ prostredie, kde je uloลพenรฝch mnoลพstvo informรกciรญ, ktorรฉ ani dneลกnรก generรกcia nedokรกลพe eลกte celkom vyhodnotiลฅ. Aj preto mรก toto รบzemie obrovskรบ hodnotu. Tatryย sรบ domovom viacerรฝch endemitov, glaciรกlnych reliktov a vzรกcnych druhov fauny a flรณry. Niektorรฉ druhy sรบ viazanรฉ vรฝluฤne naย Tatry. Predstavujรบ jedineฤnรฝ ekosystรฉm, ktorรฉho hodnota presahuje hranice a generรกcie,โ vyzdvihla jeho vรฝznam Nina Obลพutovรก zo sprรกvy Tatranskรฉho nรกrodnรฉho parku.
Ako doplnila, koneฤnรก podoba jeho zonรกcie sa zaฤala pripravovaลฅ uลพ v prvom ลกtvrลฅroku. Ide vลกak o zdฤบhavรฝ proces. Niektorรฉ stupne ochrany sa prehodnocujรบ na zรกklade rokovanรญ s vlastnรญkmi, obhospodarovateฤพmi a miestnymi organizรกciami.
Unikรกtny aj z eurรณpskeho pohฤพadu
Za vรฝnimoฤnรฝ ho povaลพuje aj Marek Kuchta, ktorรฝ ลกรฉfoval jeho sesterskรฉmu Nรกrodnรฉmu parku Nรญzke Tatry: โTANAP je unikรกtom, pre mลa osobne aj z eurรณpskeho pohฤพadu. Je to najsevernejลกie รบzemie v Karpatoch s pozostatkami druhov z poslednej doby ฤพadovej. Je tu limbovรฝ prales s limbami starลกรญmi ako 500 rokov, divokรฉ rieky, vzรกcne raลกeliniskรก. Jedineฤnรฉ sรบ veฤพkรฉ komplexy divokรฝch dolรญn Tichรก-Kรดprovรก alebo Suchรก-Jaloveckรก, kde sa uลพ desiatky rokov neลฅaลพรญ,โ opรญsal jeho jedineฤnosลฅ.
โPodobne rozsiahle divokรฉ รบzemia v strednej Eurรณpe prakticky nenรกjdete. Fauna a flรณra sa tu vyvรญjajรบ takmer prirodzene. Sรบ tu pomerne zdravรฉ populรกcie vlka ฤi medveฤa, zviechajรบca sa populรกcia hluchรกลa. ฤlovek sa v tรฝchto ฤastiach mรดลพe cรญtiลฅ v objatรญ divokej prรญrody ako niekde na Aljaลกke,โย dodal.
TANAP a tlak developerov
Podฤพa Michala Kiฤu mu spomedzi vลกetkรฝch parkov patrรญ eลกte jedno prvenstvo โ je to nรกrodnรฝ park, ktorรฝ ฤelรญ najvรคฤลกiemu tlaku zo strany developerov. โTvรกrime sa, akoby bol veฤพkรฝ ako celรฉ Alpy, ale pritom ide sรญce o cennรฉ a kompaktnรฉ, no stรกle veฤพmi malรฉ รบzemie. Obรกvam sa, ลพe zรกpas o jeho podobu mรดลพeme prehraลฅ. Jeho รบzemie nenafรบkneme a mรดลพe byลฅ v znaฤnej miere skomercionalizovanรฉ v dรดsledku zรกstavby a tzv. tvrdej turistickej infraลกtruktรบry,โ informoval.
Veฤพkรฉ obavy v ลom vzbudzujรบ opakovanรฉ tendencie vedenia ministerstva zasahovaลฅ do odbornรฝch stanovรญsk k jednotlivรฝm ฤinnostiam. V koneฤnom dรดsledku to mรดลพe znamenaลฅ nevรญdanรฉ zรกsahy do tatranskej prรญrody.
Nestabilnรฉ financovanie a ลฅaลพba dreva
V chrรกnenรฝch รบzemiach majรบ vlastnรฉ a ฤasto protichodnรฉ zรกujmy rezorty pรดdohospodรกrstva aj ลพivotnรฉho prostredia. โTANAP je ohrozenรฝ masรญvnou ลฅaลพbou a premenou na lesnรญcky zรกvod. Vลกetko ale zรกvisรญ od toho, ฤi verejnosลฅ zostane k tรฝmto pokusom ฤพahostajnรก. Ak รกno, zรกpas o podobu Vysokรฝch Tatier mรดลพeme poฤas ลพivota naลกej generรกcie prehraลฅ,โ vyjadril svoje obavy Michal Kiฤa.
Nรกrodnรฉ parky majรบ podฤพa neho v sรบฤasnosti nestabilnรฉ financovanie, ฤo mรดลพe viesลฅ k ich zรกvislosti od ลฅaลพby dreva. Stierajรบ sa rozdiely medzi beลพnรฝmi lesnรฝmi zรกvodmi a nรกrodnรฝmi parkmi. โObrovskรฝm rizikom je aj nekontrolovateฤพnรก vรฝstavba, najmรค pre Malรบ Fatru a Vysokรฉ a Nรญzke Tatry. Mรดลพe sa to skonฤiลฅ ako ohyzdnรฝ lunapark v Demรคnovskej doline,โ povedal.
Tatrรกm chรฝba vรญzia a podpora
Sรบhlasรญ s nรญm aj Marek Kuchta: โDlhodobo je najvรคฤลกou hrozbou nepremyslenรฝ development. Na tento macoลกskรฝ prรญstup mรดลพu Tatry doplatiลฅ. ลฝiaฤพ, za tie roky nebol zรกujem, verejnรก objednรกvka ani ponuka od niekoho vรฝraznรฉho toto รบzemie profesionรกlne manaลพovaลฅ.โ
Vysokรฝm Tatrรกm podฤพa neho chรฝba vรญzia a podpora, akรบ si zaslรบลพia. Sรบ tu extrรฉmne hodnoty, ale aj extrรฉmny tlak โ ฤi uลพ vo forme nรกvลกtevnosti, alebo aj vรฝstavby. TANAP podฤพa neho nikdy nefungoval dobre a รบzemie nemalo profesionรกlnu sprรกvu.
โPotrebuje strategickรฉ dokumenty ako plรกn rozvoja, urbanistickรบ ลกtรบdiu, akรบ majรบ mestรก, s jasnรฝmi regulatรญvmi, kde, za akรฝch podmienok aย vย akom ลกtรฝle sa mรดลพe rozvรญjaลฅ. Majรบ tu byลฅ jasnรฉ limity, ลกtรบdie udrลพateฤพnosti. Plรกn, kde budรบ nรกvลกtevnรญcke centrรก, ako sa bude koncentrovaลฅ doprava a tak ฤalej,โ vysvetlil Marek Kuchta.
Vรฝzvy pre TANAP
Vรญzia parku je vลกak podฤพa Niny Obลพutovej jasnรก. Mal by dostaลฅ novรบ lukratรญvnu identitu a mal by sa posunรบลฅ dopredu aj infraลกtruktรบrou. โV nasledujรบcom obdobรญ je nevyhnutnรก rekonลกtrukcia budov a zabezpeฤenie ich energetickej samostatnosti. S modernizรกciou mรบzea sme uลพ zaฤali. Do budรบcna chceme zlepลกiลฅ stav slovenskรฝch lesov. Ale jednou z najvรคฤลกรญch vรฝziev, ktorรก stojรญ pred Tatranskรฝm nรกrodnรฝm parkom, je v ฤo najvรคฤลกej moลพnej miere zabezpeฤiลฅ jeho nezรกvislosลฅ od ลกtรกtneho rozpoฤtu,โ informovala.
Ako dodala, najvรคฤลกie nรกklady predstavujรบ mzdy zamestnancov. ฤalลกie zdroje sรบ potrebnรฉ na zabezpeฤenie vลกetkรฝch ฤinnostรญ, ktorรฉ vyplรฝvajรบ zo ลกtatรบtu nรกrodnรฉho parku.
Klimatickรฉ zmeny ohrozujรบ aj nรกrodnรฉ parky
Zรกpas o nรกrodnรฉ parky sa vลกak odohrรกva aj v inej oblasti. Na chrรกnenรฝch รบzemiach cรญtiลฅ dรดsledky klimatickรฝch zmien. Vรฝnimkou nie sรบ ani Tatry. Podฤพa Michala Kiฤu sa prรญroda klimatickรฝm zmenรกm prirodzene prispรดsobรญ. Bude vyzeraลฅ inak, ฤasom moลพno skรดr ako v Grรฉcku alebo ล panielsku. Zmenรญ sa skladba drevรญn, presadia sa tie, ktorรฉ budรบ odolnejลกie a ลพivotaschopnejลกie.
Ako vysvetlil Marek Kuchta, oteplenie klรญmy o dva stupne znamenรก posun oย tristo vรฝลกkovรฝch metrov. โO mnohรฉ druhy vย dรดsledku klimatickej zmeny miestne prรญdeme alebo budรบ vรฝrazne zredukovanรฉ. Zaujรญmavรฝ je aj posun nadmorskej vรฝลกky snehovej pokrรฝvky. Veฤพa snehu je aลพ od 1 500 metrov. To zhorลกuje zรกsobovanie pรดdy aย riek vodou, takisto to mรก vplyv na lyลพovanie aย turizmus,โ vyjadril svoje obavy.
Ak sa tento efekt skฤบbi naprรญklad so zlรฝm hospodรกrenรญm vย lesoch, problรฉm sa podฤพa neho znรกsobรญ. Prรกve preto potrebujeme robustnรฉ aย nemanipulovanรฉ ekosystรฉmy, ktorรฉ dokรกลพu vodu dobre zachytรกvaลฅ, ลกpeciรกlne vย horรกch, kde spadne najviac zrรกลพok.
Dรดsledky mรดลพeme len odhadovaลฅ
Smrek ako dominantnรก a pรดvodnรก drevina Tatier mรก veฤพmi รบzku ekologickรบ valenciu. โTo znamenรก, ลพe mu vyhovujรบ len veฤพmi ลกpecifickรฉ prรญrodnรฉ podmienky. Rastรบca teplota a deficit zrรกลพok ho oslabujรบ. Menej rastie a menej sa rozmnoลพuje, ฤo pozorujeme najmรค v starลกรญch porastoch. Naopak, meniace sa podmienky vyhovujรบ inรฝm druhom, a to aj ลกkodcom, najmรค podkรดrnemu hmyzu,โ vysvetlila Nina Obลพutovรก.
Kรฝm v inรฝch lokalitรกch sa na miesta nepรดvodnรฝch smrekovรฝch porastov mรดลพu dostaลฅ dreviny, ktorรฉ sรบ schopnรฉ reagovaลฅ na klimatickรบ zmenu a sรบ pre danรบ lokalitu pรดvodnรฉ, naprรญklad spoloฤenstvรก bukovรฉ alebo dubovรฉ, v TANAP-e podฤพa nej aktuรกlne neexistuje alternatรญva.
โAk z ekosystรฉmu vypadne drevina, ktorรก je pรดvodnรก, nevieme momentรกlne s istotou predpovedaลฅ, ako sa nรกsledne celรฝ ekosystรฉm zmenรญ. Vรฝvoj mรดลพeme len odhadovaลฅ,โ doplnila.