Aká bude teplota v Bratislave o 60 rokov? V lete takmer o sedem stupňov vyššia, ukazuje nová interaktívna mapa
Nová interaktívna webová aplikácia od vedcov z Centra pre environmentálnu vedu z Univerzity v Marylande ukazuje, ako sa zmení klíma v okolí miest z dôvodu globálneho otepľovania. Ako na tom bude Bratislava o niekoľko desiatok rokov?
Aplikácia, ktorú vyvinuli vedci z Marylandskej univerzity, umožňuje vyhľadať 40 581 miest a vyše 5-tisíc metropolitných oblastí na celom svete. Zobrazí ich očakávanú klímu v budúcnosti v porovnaní so súčasnou klímou miest. Mapa ukazuje, ako sa v priebehu 60 rokov teplota na celom svete rapídne zvýši.
Vedci poznamenali, že severný Pakistan má v súčasnosti rovnaké podnebie, aké zažije čínsky Šanghaj v roku 2080. Naopak, lokality ako Stredná Amerika, južná Florida či severná Afrika nemajú v súčasnosti na planéte ekvivalent toho, ako budú vyzerať v budúcnosti.
„Za 50 rokov sa mestá na severnej pologuli na severe stanú teplotou podobnými mestám na juhu. Ľudia na celom svete budú mať pocit, že sú bližšie k rovníku, pokiaľ ide o klímu,“ povedal profesor Matthew Fitzpatrick, ekológ a spoluautor aplikácie.
Pre svoje zistenia využil klimaticko analógové mapovanie. Táto technika mu umožnila zosúladiť očakávané budúce podnebie s konkrétnymi miestami na základe rôznych emisných scenárov. Tie používajú údaje z Medzivládneho panela pre zmenu klímy. Zhoda očakávanej klímy so súčasnou klímou na inom známom mieste má pomôcť ľuďom pochopiť zmeny, ktoré sa budú diať, pokiaľ nespomalíme tempo globálneho otepľovania.
K dispozícii sú dva hlavné emisné scenáre. Prvý odráža vysoké emisie skleníkových plynov, čo povedie k otepleniu približne o 5 stupňov Celzia do konca storočia. Druhý predpokladá, že štáty sa budú riadiť cieľmi Parížskej klimatickej dohody a oteplí sa približne o 1,7 stupňa.
V Bratislave ako v Taliansku
Na čo sa má teda pripraviť Bratislava o niekoľko desiatok rokov? Podľa mapy bude priemerná teplota v lete v Bratislave o 6,7 stupňa Celzia vyššia. Zároveň bude vzduch o 23,8 % suchší. Klimatické podmienky by mali byť podobné tým, aké sú teraz v talianskej destinácii Pegola v regióne Emilia-Romagna. V zime by malo byť v hlavnom meste teplejšie o 5,5 stupňa.
Na mape si môžete vyhľadať aj iné slovenské mestá napríklad ako Nitra, Trnava, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Košice a ďalšie. „Dúfam, že to pomôže ľuďom lepšie pochopiť rozsah dopadov a prečo sú vedci tak znepokojení,“ povedal o aplikácii Fitzpatrick.
Zmena klímy predstavuje veľmi vážnu hrozbu a jej dôsledky majú podľa Európskej komisie vplyv na mnoho rôznych aspektov nášho života. Vyššie teploty môžu spôsobiť zvýšenú úmrtnosť, zníženú produktivitu a poškodenie infraštruktúry.
Očakáva sa, že vyššie teploty spôsobia aj posun v geografickom rozložení klimatických pásiem. Následkom týchto zmien sa mení rozloženie a hojnosť mnohých rastlinných a živočíšnych druhov, na ktoré je už vyvinutý tlak v dôsledku straty biotopov a znečistenia.
Zmena klímy sa tiež dotkne energetického sektora – zníži sa dopyt po vykurovaní v severnej a severozápadnej Európe a výrazne sa zvýši potreba energie na chladenie v južnej Európe, čo môže ešte viac prehĺbiť špičky odberu v lete. V strednej a východnej Európe odborníci predpokladajú zvýšenú intenzitu povodní v zime a na jar a suché letá s častejšími lesnými požiarmi.