Analรฝza: Vo vyuลพรญvanรญ obnoviteฤพnรฝch zdrojov zaostรกvame, zmenia to geotermรกlne elektrรกrne?
Eurostat vย zรกvere januรกra 2023 zverejnil รบdaje za rok 2021 oย podieloch energie zย obnoviteฤพnรฝch zdrojov v jednotlivรฝch ekonomikรกch Eร. Vย prรญpade Slovenska podiel oproti predchรกdzajรบcim rokom stagnuje nad รบrovลou 17 %.
Podฤพa รบdajov Eurostatu vyspelรฝm krajinรกm sa vo vyuลพรญvanรญ obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie (OZE) pozerรกme โna chrbรกtโ. Krajinou s najvyลกลกรญm podielom energie z obnoviteฤพnรฝch zdrojov na รบrovni 62,6 % je ล vรฉdsko.
Pomerne vysokรฉ podiely energie z OZE (nad 40 %) vykรกzali vo Fรญnsku a v Lotyลกsku. Medzi krajinami s vysokรฝm podielom (36,4 %) je aj susednรฉ Rakรบsko, kde dominuje vyuลพรญvanie OZE najmรค pri vรฝrobe elektriny s najvyลกลกรญm podielom v Eร (76,2 %).
Naopak, podiel obnoviteฤพnรฝch zdrojov pod 15 % malo v roku 2021 podฤพa รบdajov Eurostatu ลกesลฅ ekonomรญk Eร, vrรกtane susednรฉho Maฤarska (14,1 %). รnia ako celok dosiahla vย roku 2021 podiel 21,8 %.
Pre rok 2020 mala Eร, rovnako ako aj kaลพdรก krajina, stanovenรฝ svoj cieฤพ pre podiel energie zย obnoviteฤพnรฝch zdrojov. Vย prรญpade Eร iลกlo oย 20 %, vย jednotlivรฝch krajinรกch sa pohyboval v rozpรคtรญ 10 aลพ 49 %. รnii, aj jednotlivรฝm ekonomikรกm (sย vรฝnimkou Francรบzska), sa tieto ciele podarilo naplniลฅ.
Na rovnakej รบrovni uลพ tri roky po sebe
Takรฝto stav vลกak vzhฤพadom na aktuรกlny problรฉm s dostupnosลฅou tradiฤnรฝch energetickรฝch surovรญn (plyn, ropa, uhlie) nestaฤรญ. Eurรณpska komisia preto navrhla zmenu cieฤพa Eร pre rok 2030 a to zย pรดvodnรฝch 32 % aลพ na 45 %. Pre jeho dosiahnutie bude nevyhnutnรก transformรกcia energetickรฉho systรฉmu vo vลกetkรฝch krajinรกch Eร.
V prรญpade Slovenska bol v roku 2021 vykรกzanรฝ podiel energie z OZE na รบrovni 17,4 %. Hoci cieล pre rok 2020 stanovenรฝ na รบrovni 14 % naลกa ekonomika splnila, stagnรกcia je neprehliadnuteฤพnรก.ย Oproti rokom 2019 a 2020 s podielmi 16,9 % a 17,3 % je zlepลกenie iba nepatrnรฉ. Podiel OZE pri hrubej spotrebe elektriny predstavoval 22,4 %, pri teple a ochladzovanรญ 19,5 % a v doprave 8,8 %.
Slabiny v metodike
โSamotnรก stagnรกcia ฤi zaostรกvanie Slovenska za vyspelรฝmi ekonomikami Eร (9. najniลพลกรญ podiel) nie sรบ jedinรฝm problรฉmom. Podrobnejลกia analรฝza odhaฤพuje slabiny vย metodike vykazovania. Do OZE sรบ zarรกtanรฉ aj domy vykurovanรฉ drevom ฤiย ลกtiepkou. To viacerรญ odbornรญci na obnoviteฤพnรฉ zdroje povaลพujรบ za nevhodnรฝ prรญstup, keฤลพe ide oย suroviny produkujรบce vรฝznamnรฉ mnoลพstvo emisiรญ โ navyลกe bez pouลพitia pokroฤilejลกรญch filtraฤnรฝch technolรณgiรญ,โ vysvetlila Eva Sadovskรก, analytiฤka WOOD & Company.
V roku 2021, podฤพa najaktuรกlnejลกรญch รบdajov ล tatistickรฉho รบradu SR, predstavovala u nรกs hrubรก vรฝroba elektriny z obnoviteฤพnรฝch zdrojov 7 241 GWh. Najvรคฤลกou mierou (62,9 %), sa o to priฤinili vodnรฉ elektrรกrne. Nasledovalo drevo (vrรกtane drevnรฉho odpadu a ostatnรฉho tuhรฉho odpadu) s podielom 18,3 %. Solรกrna fotovoltika tvorila z OZE pri vรฝrobe elektriny podiel 9,3 %, bioplyny 6,7 %. Podiel energetickรฉho zhodnotenia odpadu predstavoval 2,8 %.
Hrubรก vรฝroba tepla z OZE vย roku 2021 predstavovala 7 521 TJ. Najviac sa na nej podieฤพalo drevo (vrรกtane drevnรฉho aย ostatnรฉho tuhรฉho odpadu) s 84,9 %, nasledovali bioplyny sย podielom 9,9 %. Energetickรฉ zhodnotenie priemyselnรฉho aย mestskรฉho odpadu tvorilo 3,3 % a geotermรกlne vรฝhrevne 1,8 %.
Geotermรกlny potenciรกl mรกme, uลพ ho len vyuลพiลฅ
Popri energii z vody a slnka, bioplyne ฤi dreve mรดลพe byลฅ vhodnou moลพnosลฅou zvรฝลกenia podielu OZE na celkovom energetickom mixe aj geotermรกlna energia. V oblastiach okolo ลฝiaru nad Hronom, Preลกova ฤi Koลกรญc sa nachรกdzajรบ jej loลพiskรก, ktorรฉ majรบ potenciรกl nielen na vรฝrobu tepla (ako v mestรกch Galanta ฤi Veฤพkรฝ Meder), ale aj na vรฝrobu elektrickej energie.
Aj preto je v tรฝchto lokalitรกch rozpracovanรฝch viacero projektov geotermรกlnych elektrรกrnรญ.ย Potvrdzujรบ to dosiaฤพ zrealizovanรฉ projekty, ako aj hydrogeologickรฉ merania a prieskumy naprieฤ รบzemรญm.
โVรฝhoda geotermรกlnej energie spoฤรญva v tom, ลพe je k dispozรญcii 24 hodรญn denne bez vรฝraznรฝch vรฝkyvov. Aj preto sa povaลพuje za jeden z najspoฤพahlivejลกรญch zdrojov z pohฤพadu stability elektrizaฤnej sรบstavy, ako aj bezpeฤnosti dodรกvok energie. Na rozdiel od klasickรฝch fosรญlnych paliv ide zรกroveล o energiu, ktorej dostupnosลฅ nie je ohrozenรก vojnovรฝmi konfliktmi,โ povedal odbornรญk na geotermรกlnu energiu Michal Maลกek.
Tento druh OZE sa navyลกe vyznaฤujeย minimรกlnymi prevรกdzkovรฝmi nรกkladmi a je ohฤพaduplnรฝ kย ลพivotnรฉmu prostrediu. Na Slovensku bol stanovenรฝ energetickรฝ potenciรกl geotermรกlnych vรดd na 5 538 MWt, priฤom dnes z neho vyuลพรญvame len zhruba 2 %.
โPri efektรญvnom vyuลพรญvanรญ geotermรกlnej energie by sme mohli ekologickรฝm teplom a elektrinou zรกsobovaลฅ desiatky tisรญc domรกcnostรญ,โ dodal Michal Maลกek.
Aj z odpadu mรดลพeme vyrobiลฅ elektrinu a teplo
ฤalลกou zย moลพnostรญ, ktorรก by dokรกzala zvรฝลกiลฅ podiel OZE a odbremeniลฅ Slovensko od neekologickรฉho sklรกdkovania, je premena nerecyklovateฤพnรฉho komunรกlneho odpadu na elektrinu aย teplo vย zariadeniach na energetickรฉ vyuลพitie odpadu (ZEVO).
Jedno priemerne veฤพkรฉ zariadenie ZEVO dokรกลพe roฤne zhodnotiลฅ 100-tisรญc ton nerecyklovateฤพnรฉho komunรกlneho odpadu. Takรฉto zariadenie tak dokรกลพe roฤne vyrobiลฅ a dodaลฅ do siete 49-tisรญc MWh elektrickej energie, ฤo je mnoลพstvo, ktorรฉ spotrebuje pribliลพne 16-tisรญc slovenskรฝch domรกcnostรญ.
Potenciรกlna roฤnรก produkcia tepelnej energie je v jednom zariadenรญ ZEVO 53-tisรญc MWh, ฤomu zodpovedรก teplo pre pribliลพne 4,5-tisรญc domรกcnostรญ. Miera sklรกdkovania v roku 2021 dosiahla 41 %, ฤomu zodpovedalo viac ako miliรณn ton komunรกlneho odpadu.
Priestor na vรฝstavbu novรฝch modernรฝch zariadenรญ
โZ miliรณna ton odpadu by sme vedeli roฤne vyrobiลฅ elektrickรบ energiu pre pribliลพne 160-tisรญc domรกcnostรญ a teplo pre pribliลพne 45-tisรญc domรกcnostรญ. Nerecyklovateฤพnรฝ komunรกlny odpad je zรกroveล jednรฝm z najlacnejลกรญch zdrojov energie. Na Slovensku nรญm vลกak doslova plytvรกme,โ doplnil Ladislav Halรกsz, viceprezident Konfederรกcie eurรณpskych prevรกdzkovateฤพov zariadenรญ na energetickรฉ vyuลพitie odpadu (CEWEP).
Za poslednรฝch 20 rokov sme podฤพa neho takto na sklรกdky zbytoฤne uloลพili takmer 25 miliรณnov ton odpadu, t. j. potenciรกlneho paliva.
Na Slovensku mรกme uลพ vyลกe tri dekรกdy iba dve zariadenia ZEVO. โDve aktuรกlne existujรบce zariadenia v Bratislave a Koลกiciach ale nepostaฤujรบ a na Slovensku tak existuje priestor pre vรฝstavbu minimรกlne piatich takรฝchto zariadenรญ,โ skonลกtatoval na zรกver Ladislav Halรกsz.