Aplikácie pre zelenší život

Aký vzduch dýchate a aká je vaša uhlíková stopa? Pozrite si najlepšie aplikácie pre zelenší život

Partneri sekcie:

Žiť udržateľne nie je len fráza. Znamená to viesť taký spôsob života, aby sme nežili na úkor budúcich generácií. Skúste sa zamerať na každodenné činnosti a nájsť priestor na ich zlepšenie, napríklad menej nakupovať, lepšie triediť odpad, začať kompostovať či vymeniť občas auto za hromadnú dopravu. Návod ako na „zelenší“ a zdravší život vám poskytnú aj tieto aplikácie a nástroje.

Aká je vaša uhlíková stopa?

Pokiaľ si chcete vyrátať svoju uhlíkovú stopu, zvládnete do za pár minút pomocou Kalkulačky uhlíkovej stopy. Kalkulačka pracuje s údajmi o vašom spôsobe dopravy, bývania či spotreby. Pri bývaní sa úroveň spotreby vyhodnocuje nielen cez energetické parametre domu, ale aj cez množstvo používaných spotrebičov.

Kalkulačku pripravil pre Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) Inštitút environmentálnej politiky. Jej prínos spočíva v špecifikácii jednotlivých zdrojov emisií týkajúcich sa vašich osobných pomerov a správania. Takisto je jej cieľom pomôcť ľuďom pochopiť, že globálne znečistenie emisiami CO2 sa skladá z kilogramov a gramov, ktorými planétu zaťažuje každý z nás. Niektoré položky ako jednotlivec ovplyvníte len ťažko, pri iných je zase rozhodnutie vo vašich rukách.

Uhlíkovú stopu si vyrátate aj s inými bezplatnými aplikáciami, napríklad s Carbon Footprint & CO2 Tracker.

Mapa bezobalových obchodov

Zero waste nakupovanie alebo bezobalové obchody vám asi netreba predstavovať. Môžete v nich nakupovať bez obalov, do nádob a vrecúšok, ktoré si prinesiete so sebou alebo zoberiete priamo z obchodu. Populárnymi sa stali aj pre čapovanú kozmetiku a čistiace prostriedky.

Máp bezobalových obchodov nájdete niekoľko. Tú s názvom Nula odpadu vytvorili Priatelia Zeme – SPZ. Ako uvádzajú, na Slovensku vyprodukujeme pol milióna ton odpadov z obalov. Obaly tvoria takmer polovicu objemu komunálneho odpadu. Tri štvrtiny z tohto odpadu kvôli nízkej miere triedenia putujú na skládky a do spaľovní a znečisťujú krajinu, pôdu, spodné vody aj ovzdušie.

Bezodpadovú mapu rozšírenú o bezobalové obchody v Českej republike nájdete aj na blogu Reduca. Pre Bratislavčanov je dobrou pomôckou mapa vybraných miest, ktoré pomáhajú tvoriť menej odpadu. Nájdete v nej napríklad centrá opätovného použitia, knižnice, komunitné kompostoviská aj bezobalové obchody. Vytvoril ju Inštitút cirkulárnej ekonomiky.

Čistejší svet bez čiernych skládok

Každý z nás vytvorí priemerne kilogram odpadu denne. Časť z tohto odpadu končí, bohužiaľ, aj na čiernych skládkach. Environmentálny projekt TrashOut mapuje nelegálne skládky a pomáha dohľadávať najbližšie odpadkové koše či recyklačné centrum. Aplikácia k hláseniu automaticky priradí aj GPS polohu, čo uľahčuje nájdenie a zlikvidovanie skládky. To uvítali aj mnohé samosprávy.

V režime offline z mobilu skládku zatiaľ nenahlásite, viete si však dané miesto vyfotiť, zapamätať jeho polohu a nahlásiť ju prostredníctvom webovej aplikácie. Z pôvodne študentského projektu je dnes globálna aplikácia rozšírená vo viac ako 110 krajinách sveta.

Znečistenie ovzdušia
Čisté ovzdušie je v súčasnosti jednou z hlavných tém diskusií na úrovni Európskej únie, ako aj na úrovni jednotlivých členských štátov, ktoré tomuto problému čelia. | Zdroj: iStock

Semafor kvality ovzdušia

Kvôli zlej kvalite ovzdušia, znečistenej vode a prostrediu znečistenému chemickými látkami u nás umiera predčasne takmer 5-tisíc ľudí ročne. Aj preto pripravilo Ministerstvo životného prostredia SR spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia a SHMÚ webovú aplikáciu dnesdýcham.sk. Jej cieľom zvýšiť je povedomie v oblasti kvality ovzdušia. Semafor kvality ovzdušia vám ukáže, aký je aktuálny stav vo vybraných lokalitách na Slovensku spolu s odporúčaním, či je potrebné obmedziť vaše aktivity vo vonkajšom prostredí.

Semafor kvality ovzdušia je dostupný aj ako aplikácia Dnes dýcham, v ktorej sú informácie aktualizované každú hodinu. Vďaka push notifikáciám vám neujde žiadna dôležitá zmena, čo ocenia najmä ľudia s chronickými ochoreniami dýchacej sústavy, tehotné ženy, deti a seniori, ktorí by mali dávať obzvlášť pozor na zhoršené ovzdušie.

Mimochodom, ak by ste si chceli zostaviť vlastnú meraciu stanicu a pomôcť zostaviť prachovú mapu Slovenska, pozrite si bližšie informácie o projekte meria.me.

Recyklácia polystyrénu zo zatepľovania

Počas zatepľovania či búracích prác na dome vzniká stavebný odpad. Ten z expandovaného polystyrénu (EPS) je veľmi dobre a dokonca viacnásobne recyklovateľným materiálom, avšak treba ho správne triediť. Odrezky a zvyšky zo zatepľovania nepatria do nádob na plasty, ale je potrebné odniesť ich na zberný dvor. Polystyrén však treba predtým zbaviť zvyškov malty, lepidla, stierky alebo tmelu, pretože recyklovať sa môže iba čistý EPS.

Kam ho zaniesť? To vám ukáže mapa zberných miest EPS odpadu, ktorá vznikla v spolupráci Združenia EPS SR s neziskovou organizáciou Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Vďaka nej sa dozviete, v ktorých mestách možno odovzdať polystyrén na zbernom dvore, ale aj to, ktoré zberné dvory EPS posielajú ďalej na recykláciu a ktoré nie.

Extra tipy pre zelenší život

S vyhľadávačom Ecosia, ktorý si stiahnete ako rozšírenie pre Chrome, prispievate na obnovu stromov. Funguje rovnako ako iné vyhľadávače, jeho autori však príjmy z reklamy investujú do vysádzania stromov. Vďaka tomuto konceptu dobrovoľníci vysadili viac ako 183 miliónov stromov v 35 krajinách sveta. Pomôže každé jedno hľadanie – na vysadenie jedného stromu ich treba uskutočniť približne 45.

Veľkou témou je aj udržateľnosť v móde. Aplikácia Good On You funguje ako e-shop s udržateľným oblečením. V jeho databáze nájdete viac ako 2-tisíc značiek, ktoré sa pri výrobe produktov nepodieľajú na znečisťovaní Zeme.

Pre majiteľov elektromobilov je tu aplikácia GreenWay Slovensko, ktorá ponúka prehľad o nabíjacích staniciach pre elektrické vozidlá v strednej a východnej Európe. V mape nabíjacích staníc sú aj fotografie jednotlivých nabíjačiek pre lepšiu orientáciu a prípadne jednoduchšie hľadanie. V „appke“ môžete dokonca sledovať aktuálny priebeh nabíjania.