Banská Bystrica chce vo veľkom obnovovať základné školy, v pláne sú fotovoltika aj zelené opatrenia
Po rozsiahlej obnove materských škôl v minulých rokoch sa banskobystrická samospráva aktuálne zameriava na projekty historicky najväčšej rekonštrukcie svojich základných škôl s cieľom znížiť energetickú náročnosť starých budov a dosiahnuť významné úspory.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, z Programu Slovensko 2021 – 2027 sa mesto uchádza o financie v objeme zhruba 10 miliónov eur. Doposiaľ podalo štyri žiadosti o nenávratný finančný príspevok, ktoré sa týkajú obnovy ZŠ Trieda Slovenského národného povstania, ZŠ Golianova, Základná umelecká škola Jána Cikkera a ZŠ Spojová, na ktoré už má vydané stavebné povolenia.
V prípade ZŠ Ďumbierska stavebné konanie stále prebieha. Znížiť energetickú náročnosť škôl chce dosiahnuť zateplením budov, striech, výmenou okien, dverí, inštaláciou novej vzduchotechniky i osvetlenia, čo zároveň zníži prevádzkové náklady. Ak by mesto bolo úspešné, prvé školy by mohli prejsť obnovou už v budúcom roku.
„Na každú školu máme spracovaný energetický audit, ktorým sme sa riadili aj pri výbere energeticky najnáročnejších budov dosahujúcich najväčšie straty. Objekty nielenže zrekonštruujeme, ale na štyroch z nich plánujeme inštalovať aj fotovoltické zariadenia,“ vysvetlil energetik mesta z oddelenia inovatívnych riešení a adaptácie na zmenu klímy Ivan Drgoňa.
Ako doplnil, týmito opatreniami dosiahneme významné energetické úspory primárnej energie na úrovni 60 percent, znížime produkciu emisií a vďaka fotovoltike si budú môcť školy pokryť spotrebu z vlastnej elektriny vyrábanej zo slnka.
Staré objekty nie sú energeticky úsporné
ZUŠ Jána Cikkera, národná kultúrna pamiatka, prešla čiastočnou rekonštrukciou už v predchádzajúcich rokoch. Aktuálny projekt obnovy viac ako 90-ročnej budovy pozostáva z opravy fasády zo strany Kapitulskej ulice a Ulice F. Švantnera, výmeny okien na čelnej strane, zateplenia stropov najvyššieho podlažia, modernizácie zdrojov tepla vrátane inštalácie systémov riadenia a merania či inštalácie tepelného čerpadla a modernizácie umelého osvetlenia. Súčasťou projektu sú aj zelené opatrenia.
„Projektovo sme pripravení. V novom programovom období sa preto budeme postupne uchádzať o mimorozpočtové zdroje na rekonštrukciu škôl so zameraním na energetické opatrenia. Ide o 60- až 90-ročné objekty, ktoré nie sú úsporné, čo sa následne odzrkadľuje aj na zvýšených prevádzkových nákladoch. Verím, že budeme úspešní,“ zdôraznil primátor Ján Nosko.