Benátky

Benátky ohrozuje masívny turizmus aj klimatické zmeny. Vstup do mesta chcú od budúceho roka spoplatniť

Benátky začnú od budúcej jari spoplatňovať turistov, ktorí do mesta zavítajú na výlet bez toho, aby v ňom prespali. Stanú sa tak prvým mestom na svete, ktoré spoplatňuje výletníkov.

Podľa starostu Luigiho Brugnara chcú poplatok za denný vstup najskôr vyberať skúšobne počas 30-dňového experimentu od návštevníkov ostrovov Murano a Burano – teda dvoch najznámejších a najnavštevovanejších z celkovo 118 ostrovov. Práve tieto dva najviac trpia nadmernou turistikou.

Experiment však nebude trvať jeden celý kalendárny mesiac, ale tieto dni sa rozložia počas roka, aby si úrady vytipovali najvyťaženejšie dni. K nim určite patria víkendy, sviatky, prázdniny či karnevalová sezóna. Vstupné vo výške 5 eur by mali platiť návštevníci starší ako 14 rokov, ktorí zamieria do historického centra. Rozhodnutie prijalo mestské zastupiteľstvo v septembri 2023.

Výnimka sa bude vzťahovať, samozrejme, na miestnych obyvateľov, tých, ktorí v meste zaplatili daň z nehnuteľnosti, aj na ľudí pracujúcich v Benátkach. Plateniu by sa mali vyhnúť turisti, ktorí v meste prespia a tí, ktorí sa podieľajú na športových udalostiach. Pred vstupom do mesta sa však musia registrovať online. Jednodňové výlety na menšie ostrovy budú od platenia oslobodené.

Hluk, odpad aj rastúce ceny nehnuteľností

Získané financie sa mali pôvodne investovať do vylepšenia infraštruktúry a zlepšenie kvality života miestnych obyvateľov, ktorí sa musia vysporiadať s preplnenými odpadkovými košmi aj množstvom odpadu, ktorý tu po turistoch zostáva. V rušných dňoch môže ich počet prevyšovať počet domácich v pomere približne 5:1.

Problémom sú aj preplnené ulice, hluk či neustále zvyšovanie cien nehnuteľností. Financie zo vstupného však nakoniec len pokryjú náklady na rezervačný systém. Ten bude zároveň potenciálnych návštevníkov upozorňovať na počet turistov v deň ich návštevy.

O neúnosnom množstve návštevníkov Benátskej lagúny sa hovorí už dlhšie. O zavedení poplatku pre všetkých výletníkov počas celého roka úrady rokovali ešte v 2019. Spoplatnenie vstupu sa po odznení pandémie covidu stáva opäť témou. Ako povedal pre spravodajský portál CNN Simone Venturini, člen mestskej rady pre cestovný ruch, úrady si uvedomujú naliehavú potrebu nájsť rovnováhu medzi právami tých, ktorí tu žijú, pracujú a študujú a tých, ktorí Benátky len navštívia.

Na zoznam ohrozených pamiatok sa nakoniec nedostali

Venturini zároveň verí, že Benátky nebudú jediné, ktoré sa k takémuto kroku uchýlia a pre podobné riešenia sa rozhodnú viaceré európske mestá s veľkým počtom návštevníkov. Talianske mesto pritom neohrozuje len masívny turizmus, ale aj stúpajúca hladina mora a striedanie sucha so záplavami, ktoré poškodzujú základy historických budov. Podľa štúdie o zvýšení hladiny mora by v roku 2100 už nemalo existovať.

Na zozname UNESCO sú Benátky od roku 1987. Kvôli dopadom zmeny klímy aj absencii celkovej stratégie rozvoja mesta odporučilo Centrum svetového dedičstva, ktoré je súčasťou UNESCO, zaradiť ich na zoznam ohrozených pamiatok svetového dedičstva. Nakoniec sa tak však nestalo a Benátky a na „čiernu listu UNESCO“ nedostali.

Rozhodlo sa o tom počas 45. zasadnutia Výboru pre svetové dedičstvo v saudskoarabskom Rijáde. Konečný verdikt členov výboru ovplyvnila správa o avizovaných a už realizovaných krokoch na ochranu mesta zo strany Talianska, rovnako ako aj informácia o spoplatnení vstupu do historického centra.