Biomateriál vyrobený z kapusty dokáže merať kvalitu vody. Má pomáhať odhaliť pesticídy v riekach
Svet čelí mnohým environmentálnym výzvam, jednou z nich je kvalita vody. Kalifornská umelkyňa, dizajnérka a pedagogička zistila, že sa dá otestovať biologickým materiálom z poľnohospodárskeho odpadu.
Farmy v okolí Kalifornie produkujú viac ako 70 percent všetkej zeleniny v USA a každý rok rozprášia stovky miliónov pesticídov. Tie sú spájané s astmatickými záchvatmi, rakovinou a poruchami učenia. Ohrozujú okolité komunity a kontaminujú miestne rieky.
Študentka priemyselného dizajnu a bývalá stredoškolská učiteľka Melissa Ortizová z Kalifornie sa zamýšľala nad týmto problémom a vyrobila biozariadenie z odpadu z červenej kapusty, ktoré vie detegovať prípadnú kontamináciu vody. Jeho portugalský názov Colores del Rio v preklade znamená farba rieky.
To dokáže merať kvalitu vody jednoduchým ponorením. Prírodné látky v kapuste spôsobujú, že zelenina po nasiaknutí vody mení farbu. Pri kontakte s kyslou vodou je ružovočervená, po namočení do zásaditej vody zase žltozelená. A pesticídy väčšinou zvyšujú pH vody, takže zariadenie zmení farbu na žltozelenú. Colores del Rio, ktorý sa vyrába dehydratáciou červenej kapusty, jej rozomletím na prášok a následným zmiešaním s lepiacou látkou, získal ocenenie Biodesign Challenge 2023.
Projekt je zatiaľ vo fáze prototypu. Ortizová ho vyrábala spolu s miestnymi stredoškolákmi tak, že kapustu najskôr uvarili, dehydrovali a potom rozmleli na prášok, ktorý zmiešali s trochou xantánovej gumy fungujúcej ako spojivo. Vzniknutý materiál nakoniec lisovali v silikónovej forme.
Po vylisovaní pripomína veľké ucho. V skutočnosti symbolizuje vzor rieky Salinas, pri ktorej vyrastala, a ktorá sa kľukatí rovnomenným údolím, ktoré je pre svoje pestovanie šalátu nazývané „šalátová misa národa“. Objav má pre Melissa Ortizovú aj ďalší rozmer. Jej matka totiž zomrela na Parkinsonovu chorobu po tom, ako bola v 80. rokoch pravidelne vystavená pesticídom počas zberu jahôd.