Biometรกnom mรดลพeme nahradiลฅ 10 percent plynu, investรญcie vลกak budรบ vysokรฉ
Potenciรกl vรฝroby biometรกnu na Slovensku na รบrovni okolo desiatich percent spotreby zemnรฉho plynu je reรกlny, pokiaฤพ budรบ vystavanรฉ novรฉ biometรกnovรฉ stanice. V podcaste Otvorene o plyne Slovenskรฉho plynรกrenskรฉho a naftovรฉho zvรคzu to povedal predseda Slovenskej bioplynovej asociรกcie Vladimรญr ล oลกoviฤka.
โMyslรญm si, ลพe desaลฅpercentnรฝ potenciรกl tu je, ale musia vystavaลฅ novรฉ zdroje,โ povedal ล oลกoviฤka. Existujรบca sieลฅ bioplynovรฝch stanรญc podฤพa neho urฤite nedokรกลพe takรฉto mnoลพstvo plynu vyrobiลฅ. Slovensko v sรบฤasnosti spotrebuje roฤne okolo pรคลฅ miliรกrd kubickรฝch metrov (m3) zemnรฉho plynu.
Eร plรกnuje zvรฝลกiลฅ do roku 2030 vรฝrobu biometรกnu na 35 miliรกrd m3, priฤom v sรบฤasnosti je produkcia na รบrovni okolo troch miliรกrd m3. Celkovรก spotreba zemnรฉho plynu v รnii je pribliลพne 500 miliรกrd m3 roฤne. Aj plรกnovanรฉ zvรฝลกenie tak bude podฤพa ล oลกoviฤku iba zlomkom celkovej spotreby รnie.
ล รฉf bioplynovej asociรกcie pripomenul, ลพe nahradenie zemnรฉho plynu biometรกnom prinesie okrem znรญลพenia zรกvislosti od fosรญlnych palรญv aj znรญลพenie emisiรญ tohto plynu do ovzduลกia. Metรกn je pritom pribliลพne 30-krรกt nebezpeฤnejลกรญ sklenรญkovรฝ plyn ako oxid uhliฤitรฝ (CO2).
Polovica z plรกnovanรฉho mnoลพstva biometรกnu, pribliลพne 16 miliรกrd m3, by sa podฤพa Eร mala vyrรกbaลฅ z vedฤพajลกรญch produktov ลพivoฤรญลกnej vรฝroby, desaลฅ miliรกrd m3 by sa mohlo vyrรกbaลฅ z pozberovรฝch zvyลกkov poฤพnohospodรกrskej vรฝroby a v jednotkรกch miliรกrd m3 by sa mal bioplyn vyrรกbaลฅ z odpadov ฤistiarnรญ odpadovรฝch vรดd, biologicky rozloลพiteฤพnรฉho odpadu ฤi kuchynskรฉho odpadu.
Transformรกcia bioplynovรฝch stanรญc si vyลพiada si vyลพiada miliรณny eur
Prรกve vyuลพitie odpadu zo ลพivoฤรญลกnej vรฝroby bude podฤพa ล oลกoviฤku problematickรฉ. Eร rรกta s tรฝm, ลพe 50 % maลกtaฤพnรฉho hnoja a 100 % moฤovky by malo รญsลฅ do bioplynovรฝch stanรญc. Podฤพa ล oลกoviฤku tomu brรกni naprรญklad prepravnรก vzdialenosลฅ, ale aj hodnota maลกtaฤพnรฉho hnoja oproti produktom z bioplynovej stanice. โMyslรญm si, ลพe je veฤพmi odvรกลพne tvrdiลฅ, ลพe poฤพnohospodรกri dajรบ 50 % maลกtaฤพnรฉho hnoja do bioplyniek,โ uviedol ล oลกoviฤka.
Na Slovensku by mohli existujรบce bioplynovรฉ stanice s moลพnosลฅou pripojenia na vysokotlakovรฉ plynovรฉ potrubie roฤne vyrobiลฅ pribliลพne 60 miliรณnov m3, spracovanie vedฤพajลกรญch produktov ลพivoฤรญลกnej vรฝroby by mohlo priniesลฅ 60 aลพ 200 miliรณnov m3 a ฤalลกiu ฤasลฅ by mohlo priniesลฅ spracovanie biologicky rozloลพiteฤพnรฉho odpadu.
Na transformรกciu bioplynovej stanice na biometรกn je podฤพa ล oลกoviฤku treba 2,3 aลพ 2,5 miliรณna eur. Ide o takรฉ vysokรฉ investรญcie, ลพe sa vzhฤพadom na previazanosลฅ ceny elektriny s cenou plynu v sรบฤasnosti z tohto pohฤพadu transformรกcia nevyplatรญ. Bioplynovรฉ stanice aktuรกlne vyrรกbajรบ z vyprodukovanรฉho bioplynu elektrinu a profitujรบ z jej predaja. ฤo by mohlo majiteฤพov bioplynovรฝch stanรญc presvedฤiลฅ, sรบ certifikรกty produkcie obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie, ktorรฝch cena je oproti plynu stabilnejลกia.
Na Slovensku sa zatiaฤพ biometรกn vyrรกba iba v jednej bioplynovej stanici, a to v Jelลกave. Transformรกcia je podฤพa ล oลกoviฤku ฤasovo veฤพmi nรกroฤnรก. Dodรกvka technolรณgie trvรก pribliลพne jeden rok, no zรญskaลฅ potrebnรฉ povolenia, ako naprรญklad posudzovanie vplyvu na ลพivotnรฉ prostredie (EIA), aj niekoฤพko rokov.