Bývalá najväčšia slovenská elektráreň končí. V Novákoch sa už nevyrába teplo a elektrina z domáceho uhlia
Po sedemdesiatich rokoch prichádza v Novákoch k významnej zmene. V stredu 20. decembra 2023 sa tu definitívne končí výroba elektriny a tepla z domáceho uhlia. Posledný vlak s uhlím pricestoval do Elektrární Nováky v nedeľu 17. decembra.
„Koniec prevádzky je pre mnohých ľudí v regióne aj emotívnou udalosťou, keďže v nej niekoľko generácií strávilo celý svoj pracovný život,“ informovali Slovenské elektrárne, ktoré novácku elektráreň prevádzkujú.
Obnoviteľné zdroje
Vláda Petra Pellegriniho koncom roka 2018 rozhodla o tom, že všeobecný hospodársky záujem pri podpore ťažby uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny sa skráti z roku 2030 na rok 2023. Odvtedy sa spustil proces zatvárania baní na hornej Nitre, ako aj hľadania náhrady za Elektrárne Nováky.
„V elektrárni však ostane pracovať časť zamestnancov, naďalej bude prebiehať monitoring jej vplyvu a vplyvu odkalísk na životné prostredie,“ informujú Slovenské elektrárne na svojom webe.
V areáli tejto tepelnej elektrárne vyrastie slnečná elektráreň, uvažuje sa taktiež o umiestnení malých modulárnych reaktorov. Na ploche 20 hektárov má byť umiestnených viac ako 22-tisíc fotovoltických panelov, pričom ročne by mala solárna elektráreň produkovať viac ako 11-tisíc megawatthodín elektrickej energie.
Slovenskí spotrebitelia elektriny po zhruba dvadsiatich rokoch už nebudú dotovať ťažbu domáceho uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny. Odberatelia elektriny platili v ostatných rokoch vo svojich faktúrach za elektrinu podporu na výrobu elektriny z uhlia na základe všeobecného hospodárskeho záujmu ročne približne vyše 100 miliónov eur.
Po ukončení dotovania ťažby uhlia spotrebiteľmi elektriny sa podporilo na hornej Nitre viacero projektov. Vďaka nim sa malo zabrániť úpadku tohto regiónu. Na transformácii regiónu hornej Nitry sa spolupodieľala aj Európska únia prostredníctvom rôznych fondov.
Závod Elektrárne Nováky s celkovým inštalovaným elektrickým výkonom 266 megawattov bola elektrárňou pracujúcou na báze spaľovania hnedého uhlia. Výroba elektrickej energie a tepla v tejto elektrárni využívajúca domáce hnedé uhlie pozostávala z dvoch prevádzok ENO A a ENO B.
Okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpečovali Elektrárne Nováky dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany, ako aj pre priemyselné a iné organizácie a pary pre dodávku tepla okolitým priemyselným podnikom.
Prievidza však už má nový zdroj tepla pre vykurovanie. Spustili tu totiž do prevádzky nový kotol pre centrálne zásobovanie teplom. Novú plynovú kotolňu zároveň doplnia aj ďalšie zdroje vykurovania z obnoviteľných zdrojov – tepelné čerpadlá využívajúce energetický potenciál banskej vody, solárny systém na dohrev sieťovej vody vo výmenníku, zostáv tepelných čerpadiel a kotol na drevnú štiepku. Celková investícia projektu dosahuje 24,6 mil. eur, pričom nenávratný finančný príspevok predstavuje 19,9 mil. eur.