Dáni opäť ukazujú, že sú klimatickí lídri. Nová spoločnosť sa zameria na budovanie energetických ostrovov
Dánska spoločnosť Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) ohlásila spustenie novej spoločnosti zameranej na globálny rozvoj energetických ostrovov s podporou severských, európskych, ale aj severoamerických investorov. Využívanie veternej energie považujú za kľúčové pre dosiahnutie klimatických cieľov.
Nová spoločnosť ponesie názov Copenhagen Energy Islands (CEI) a nadviaže na dlhoročné skúsenosti v oblasti veternej energetiky svojej materskej spoločnosti CIP.Jej cieľom je budovať energetické ostrovy na celom svete. V súčasnosti je na stole už desať projektov okolo Severného a Baltského mora, ale aj v juhovýchodnej Ázii.
Energetické ostrovy ako kľúčový nástroj
Víziou je, že energetické ostrovy pomôžu s dosiahnutím nastavených klimatických cieľov. „Ak chceme dosiahnuť nulové emisie do roku 2050, budeme musieť zvýšiť nasadenie veternej energii na mori a iných obnoviteľných zdrojov na bezprecedentnú úroveň. Výzva nespočíva ani tak v budovaná veterných fariem na mori, ale skôr v tom, ako integrovať veternú energiu do globálnych energetických systémov,“ povedal Jakob Baruël Poulsen, zakladateľ CIP.
Energetické ostrovy kombinujú osvedčené technológie novým a inovatívnym spôsobom a vo výrazne väčšom rozsahu, čo umožňuje nákladovo efektívnu výstavbu a integráciu veternej energie. Medzi hlavné výhody tejto iniciatívy patrí zníženie nákladov na prenos energie, umožnenie rozsiahlej výroby zeleného vodíka na mori a podpora synergií medzi výrobou elektriny a vodíka.
Prvé ostrovy do 2030
Debata o energetických ostrovoch nie je však v Dánsku žiadnou novinkou. Jedným z hlavných bodov klimatického akčného plánu dánskej vlády už do roku 2020 bola výstavba dvoch nových energetických ostrovov, jedného v Severnom mori a druhého v Baltskom. Tie by mali vyvážať energiu z obnoviteľných zdrojov priamo na dánsku pevninu a do susedných krajín alebo ju budú premieňať na ekologické palivá, ktoré sa môžu používať na pohon dopravných prostriedkovod lietadiel cez lode až po nákladné vozidlá.
Plánom je vytvoriť dva energetické ostrovy a pripojiť 5-6 GW najneskôr do roku 2030. Spoločnosť Ørsted, ktorá sa zaoberá obnoviteľnými zdrojmi energie, aj spoločnosť Pension Danmark však oznámili, že energetické ostrovy by bolo možné vybudovať oveľa skôr. „Ak by sme mali primerane ambiciózny časový plán, boli by sme schopní mať ostrov pripravený na prenos energie do siete krajiny do roku 2027-28,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Pension Danmark Torben Möger Pedersen.
Prvý bude v Severnom mori
V júni roku 2020 rozhodol dánsky parlament s väčšinovou podporou o začatí výstavby dvoch energetických ostrovov. Ten v Severnom mori bude umelo vybudovaný a má slúžiť ako centrum pre veterné elektrárne na mori s celkovou kapacitou 3 GW a s potenciálnym rozšírením do budúcna až na 10 GW.
Je pomenovaný VindØ a mal by byť postavený približne 100 kilometrov od pevniny v dánskej časti Severného mora, kde sú optimálne podmienky na výrobu čistej energie pomocou veterných turbín. Bude vybavený technológiou vysokonapäťového jednosmerného prúdu (HVDC), ktorá sa bude používať na združovanie energie z viacerých veterných fariem a jej prenos do Dánska. Jeho potenciálna podoba bola už zverejnená a predbežná analýza nákladovna jeho výstavbu sa vyšplhala na takmer 8 miliárd eur.
Druhý by mal byť energetický ostrov vBaltskom mori, ktorý využije už existujúci ostrov Bornholm. Ten by sa mal stať fyzickým centrom pre veterné farmy na mori s celkovou kapacitou 2GW.
Čo sú energetické ostrovy?
Koncept energetických ostrovov zahŕňa buď už existujúci ostrov, výstavbu umelého ostrova alebo ostrova založeného na platforme slúžiacej ako centrum na výrobu elektriny z okolitých veterných parkov na mori, ktoré budú prepojené a budú distribuovať energiu medzi Dánskom a susednými krajinami.
Tieto ostrovy umožnia aj pripojenie rôznych technických zariadení na výrobu elektrickej energie na mori, ako napríklad zariadenia na skladovanie energie, vodíkových alebo elektrolýznych energií. Vďaka technológiám by sa mala elektrická energia z energetických ostrovov vyvážať aj do susedných štátov, čím môžu výrazne prispieť k zelenejte transformácii Európy.
CEI bude fungovať ako samostatný subjekt, pričom väčšinový podiel bude patriť CIP-u a konzorciu investorov. V zakladajúcej skupine sú významné severské, európske a severoamerické subjekty, ktoré majú už históriu s investíciami do infraštruktúry obnoviteľných zdrojov energie, ako napríklad Pension Danmark, PFA, SEB a Andel.