Databáza CENEKON bude zelená

V zmysle európskeho klimatického predpisu by mala EÚ do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutralitu. Čo to presne znamená? Znamená to, že v roku 2050 bude Európska únia prvým klimaticky neutrálnym spoločenstvom a že odstráni toľko isto emisií CO2, koľko vyprodukuje. Do roku 2030 by sme mali emisie znížiť o 40 %. To je veľmi ambiciózne a drahé.

Podľa údajov Organizácie Spojených národov (OSN) bude v roku 2050 približne 68 % ľudstva žiť v mestách. Tie predstavujú len 3 % povrchu planéty, no spotrebujú 78 % energie a produkujú 60 % emisií skleníkových plynov. Je to jeden z dôvodov, prečo by sme sa mali oveľa intenzívnejšie venovať problematike udržateľnosti, efektívnosti a znižovaniu emisií pri výstavbe budov.

Zelená alebo udržateľná budova je budova, ktorá svojou konštrukciou a vlastnosťami dokáže zachovať alebo zlepšiť kvalitu života prostredia, v ktorom sa nachádza. Nestačí použiť len „zelené“ materiály, je potrebné si uvedomiť to, že výstavba zelenej budovy je proces a ten je postavený na týchto základných princípoch.

  • Efektívne využitie pôdy – t. j. premyslený výber pozemku (ideálne opätovné využitie už predtým zastavanej alebo priemyselne použitej pôdy), zbytočne nezasahovanie do prírody, kultúrnych či historicky cenných objektov, ako aj rozširovanie zelených plôch.
  • Príjemný, efektívny a environmentálne prijateľný dizajn, ktorý umožní energicky efektívnu a okolie nenarušujúcu prevádzku budovy, príjemné vnútorné prostredie a synergiu budovy alebo komplexu s okolitým prostredím (komunitou, prírodou, dopravným systémom a i.).
  • Využívanie bezpečných a prírodných materiálov s čo najvyšším podielom lokálnych zdrojov, ak je to možné, použitie recyklovaných existujúcich materiálov a štruktúr, bezpečná recyklácia a likvidácia odpadu zo stavby.
Zdroj: CENEKON

Na dosiahnutie tohto cieľa je nevyhnutné, aby sa už od nápadu začalo jasne uvažovať vo vyššie uvedených skutočnostiach. Investor, architekt by mali okrem technického a estetického pohľadu pozerať aj na náklady a návratnosť. Krátkozrakosť šetrenia sa z pohľadu životnosti budovy nevypláca. Pridaná hodnota použitých moderných technológií prináša dodatočné nemalé úspory.

Na konci dňa, ale skoro vždy rozhoduje cena, ktorá môže veľakrát dobrý projekt pochovať. Preto sa aj my snažíme pomôcť a v databáze CENEKON postupne pridávať technológie a materiály, ktoré podporia celý proces.

Výsledkom našej práce v najbližšom období bude maximálna podpora všetkých častí od stavebných prác po nové technológie, ktoré sú potrebné pre výstavbu zelených budov. Spomeniem len tie hlavné oblasti: fotovoltaika, solárny ohrev vody, tepelné čerpadlá, hospodárenie s vodou, zelené fasády a strechy…

Po zapracovaní  Vám všetky tieto veci ako aj aktuálne ceny materiálov ponúkneme okrem programu CENKROS 4 aj v aplikácii Online cenníková databáza, ktorú viete použiť kdekoľvek a okamžite, či ste vonku na stavbe alebo na jednaní s klientom.

Samozrejme, nezabúdame ani na rozpočtárov a stavebné firmy, ktoré vytvárajú rozpočty a ponuky v programe CENEKROS 4. Už teraz sa môžete tešiť na polročnú verziu, kde Vám prinesieme prvé zaujímavé technológie.

ZDROJE:
https://skgbc.eu/portal/zelene-budovy/co-su-zelene-budovy/
https://www.europarl.europa.eu/news/sk/headlines/society/20190926STO62270/co-je-to-uhlikova-neutralita-a-ako-ju-mozeme-dosiahnut-do-roku-2050

Zdroj: PR článok CENEKON a. s