Domy obnovujeme po častiach, na zateplenie strechy zabúdame
Slováci pri rekonštrukcii domu často vynechávajú strechu. Podľa prieskumu ju v uplynulom období odsunulo na vedľajšiu koľaj až 58 % opýtaných a v budúcnosti sa na ňu chce zamerať len 30 % domácností plánujúcich renováciu.
Podľa zistení agentúry Focus pre platformu Budovy pre budúcnosť, mnoho slovenských domácností plánuje renovovať svoj rodinný dom po častiach počas dlhšieho obdobia. Viac ako dve tretiny opýtaných do rekonštrukcie nezahŕňajú strechu. Pritom práve cez strechu uniká približne 25 % tepla a na jej zateplenie sa dnes používajú moderné časovo úsporné postupy. V období, keď nevieme, kedy sa rast cien plynu zastaví, je o to dôležitejšie myslieť na všetky detaily.
„Strecha sa pritom dá pokladať za piatu stenu domu, uniká ňou až 25 % tepla z domácnosti. V dobe plynovej krízy a zvyšujúcich sa nákladov na vykurovanie by jej zateplenie malo byť logickým krokom pri obnove domu,“ upozorňuje Marcela Kubů, riaditeľka Asociácie výrobcov minerálnych izolácií. Najviac majiteľov rodinných domov doteraz vymieňalo okná (70 %), zatepľovalo fasádu (49 %) a renovovalo vykurovací systém (47 %).
Požiadavky Slovákov na kvalitné vnútorné prostredie stále rastú. Pri rozhodovaní o oprave domu im najviac záleží na zvýšení komfortu bývania (90 %), vylepšení technického stavu domu (84 %) a úspore výdavkov za energie (80 %). Respondenti, ktorí svoj rodinný dom už renovovali, hodnotia väčšinu týchto požiadaviek za naplnené (88 – 93 %).
Z tých, čo rekonštrukciu domu iba plánujú, 38 % uvádza, že chcú renovovať po častiach počas niekoľkých mesiacov až rokov. Hlavným dôvodom pre časové rozloženie je argument, že väčšia renovácia by príliš obmedzila ich bývanie. Majitelia domov, ktorí neplánujú renovovať, to odôvodňujú hlavne nedostatkom financií (44 %). Hneď na druhom mieste je pre nich časová náročnosť a diskomfort bývania (26 %).
V uplynulom období podľa prieskumu odsunulo strechu na vedľajšiu koľaj 58 % opýtaných. V budúcnosti sa na ňu chce zamerať len 30 % domácností plánujúcich renováciu. „Rekonštrukcia domu je určite zásahom do prevádzky domácnosti, práve zateplenie strechy je však dnes možné riešiť rýchlo a bez obmedzení bývania,“ zdôrazňuje Marcela Kubů.
Ako ďalej dodáva, mnohým majiteľom domov by mohol pomôcť moderný technologický postup fúkania izolácie. Tento šikovný spôsob dokáže zatepliť strechu doslova za pár hodín, bez odpadu a škodlivín. Zároveň je vhodný pre šikmé i ploché strechy.
„Pri výbere tepelnej izolácie by mali domácnosti zvážiť prínos, ktoré im jednotlivé materiály poskytnú. Okrem tepelnoizolačných vlastností a spomínanej rýchlosti aplikácie je veľmi dôležitá ochrana proti požiaru a obsah látok, ktoré sa môžu počas užívania strechy uvoľňovať do interiéru,“ radí architektka.