Slovenskí podnikatelia podporu jadra a plynu vítajú, kritici hovoria o výsmechu riešenia klimatickej krízy
Zatiaľ čo slovenskí podnikatelia vítajú zaradenie plynu a jadra medzi dočasne čisté zdroje, organizácia Greenpeace vyzýva poslancov Európskeho parlamentu, aby tento návrh zamietli.
Európska komisia pred dvomi dňami predstavila kontroverzný plán na označenie fosílneho plynu a jadrovej energie za udržateľné investície v rámci nariadenia o taxonómii. Tento krok by mohol podľa kritikov stimulovať odliv súkromných investícií v hodnote miliárd eur. A to z čistých zdrojov energie, akými sú OZE, smerom k fosílnemu plynu a jadrovej energii. To by viedlo len k ďalšiemu prehlbovaniu klimatickej krízy.
Ako informovala SITA, slovenskí podnikatelia združení v Klube 500 vítajú dočasné zaradenie jadra a plynu do taxonomického rámca EÚ. To ich radí medzi čisté zdroje energie. Je to podľa nich riešenie aktuálneho problému energetickej krízy, stúpajúcich cien energií a emisných povoleniek. Práve tie likvidujú slovenský priemysel.
Slovensko podľa Tibora Gregora, výkonného riaditeľa Klubu 500, patrí medzi krajiny, ktoré vzhľadom na ich aktuálny energetický mix, nedokážu najbližších 30 rokov transformovať výrobu energie bez jadra a zemného plynu. To nám zároveň znemožňuje podieľať sa na dosiahnutí uhlíkovej neutrality EÚ do roku 2050.
Obhajcovia kontroverzného návrhu argumentujú tým, že ako jedna z najpriemyselnejších krajín únie nemáme okrem jadra a plynu iný spoľahlivý zdroj energie. „Vnútrozemská krajina, v ktorej nie je more a celoročne nefúka silný vietor sa pri dnešných technológiách nemôže spoliehať iba na obnoviteľné zdroje energie,“ vysvetlil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
Kritické hlasy z viacerých strán
Tento plán komisie má aj svojich kritikov, proti sa ozvali investori zo Skupiny inštitucionálnych investorov pre klimatické zmeny (IIGCC), ktorej členovia spravujú aktíva v hodnote viac ako 50 biliónov eur.
Organizácia Greenpace ho zase označuje za darovanie peňazí čoraz viac zúfalejšiemu fosílnemu biznisu. „Plán zaradiť jadro a plyn medzi zelené investície ide proti vedeckým poznatkom a je výsmechom ambícii EÚ byť globálnym lídrom v riešení klimatickej krízy,” povedala Ariadna Rodrigo, kampanierka pre udržateľné financie Greenpeace European Unit.
Slovensko malo podľa Kataríny Juríkovej, riaditeľky Greenpeace Slovensko, predpoklady na to, aby stalo lídrom stredoeurópskeho regiónu v oblasti klimatickej krízy. „Žiaľ s každým ďalším relevantným rozhodnutím vlády sa od tohto líderstva ako krajina vzďaľujeme. Či už je to plánovanou výstavbou novej fosílnej infraštruktúry priamo v Bratislave na Dunaji alebo presadzovaním fosílneho plynu ako udržateľného paliva,” dodala.
Návrh taxonómie pravdepodobne narazí na odpor poslancov Európskeho parlamentu. A o to najmä tých, ktorí neboli zahrnutí do procesu prípravy a nemali doteraz možnosť preskúmať tento kontroverzný balík.
Organizácia Greenpeace vyzvala poslancov Európskeho parlamentu, aby návrh zamietli. K tomu však treba väčšinu hlasov parlamentu, teda 353 poslancov. Greenpeace Slovensko zároveň žiada slovenskú vládu, aby ukončila verejné investície do plynovej infraštruktúry. Namiesto toho by mala radšej pripraviť plán na útlm využívania fosílneho plynu do roku 2035.