Slovenskรญ podnikatelia podporu jadra a plynu vรญtajรบ, kritici hovoria o vรฝsmechu rieลกenia klimatickej krรญzy
Zatiaฤพ ฤo slovenskรญ podnikatelia vรญtajรบ zaradenie plynu a jadra medzi doฤasne ฤistรฉ zdroje, organizรกcia Greenpeace vyzรฝva poslancov Eurรณpskeho parlamentu, aby tento nรกvrh zamietli.
Eurรณpska komisia pred dvomi dลami predstavila kontroverznรฝ plรกn na oznaฤenie fosรญlneho plynu a jadrovej energie za udrลพateฤพnรฉ investรญcie v rรกmci nariadenia o taxonรณmii. Tento krok by mohol podฤพa kritikov stimulovaลฅ odliv sรบkromnรฝch investรญciรญ v hodnote miliรกrd eur. A to z ฤistรฝch zdrojov energie, akรฝmi sรบ OZE, smerom k fosรญlnemu plynu a jadrovej energii. To by viedlo len k ฤalลกiemu prehlbovaniu klimatickej krรญzy.
Ako informovala SITA, slovenskรญ podnikatelia zdruลพenรญ v Klube 500 vรญtajรบ doฤasnรฉ zaradenie jadra a plynu do taxonomickรฉho rรกmca Eร. To ich radรญ medzi ฤistรฉ zdroje energie. Je to podฤพa nich rieลกenie aktuรกlneho problรฉmu energetickej krรญzy, stรบpajรบcich cien energiรญ a emisnรฝch povoleniek. Prรกve tie likvidujรบ slovenskรฝ priemysel.
Slovensko podฤพa Tibora Gregora, vรฝkonnรฉho riaditeฤพa Klubu 500, patrรญ medzi krajiny, ktorรฉ vzhฤพadom na ich aktuรกlny energetickรฝ mix, nedokรกลพu najbliลพลกรญch 30 rokov transformovaลฅ vรฝrobu energie bez jadra a zemnรฉho plynu. To nรกm zรกroveล znemoลพลuje podieฤพaลฅ sa na dosiahnutรญ uhlรญkovej neutrality Eร do roku 2050.
Obhajcovia kontroverznรฉho nรกvrhu argumentujรบ tรฝm, ลพe ako jedna z najpriemyselnejลกรญch krajรญn รบnie nemรกme okrem jadra a plynu inรฝ spoฤพahlivรฝ zdroj energie. โVnรบtrozemskรก krajina, v ktorej nie je more a celoroฤne nefรบka silnรฝ vietor sa pri dneลกnรฝch technolรณgiรกch nemรดลพe spoliehaลฅ iba na obnoviteฤพnรฉ zdroje energie,โ vysvetlil tajomnรญk Republikovej รบnie zamestnรกvateฤพov Martin Hoลกtรกk.
Kritickรฉ hlasy z viacerรฝch strรกn
Tento plรกn komisie mรก aj svojich kritikov, proti sa ozvali investori zoย Skupiny inลกtitucionรกlnych investorov pre klimatickรฉ zmeny (IIGCC), ktorej ฤlenovia spravujรบ aktรญva v hodnote viac ako 50 biliรณnov eur.
Organizรกcia Greenpace ho zase oznaฤuje za darovanie peลazรญ ฤoraz viac zรบfalejลกiemu fosรญlnemu biznisu. โPlรกn zaradiลฅ jadro a plyn medzi zelenรฉ investรญcie ide proti vedeckรฝm poznatkom a je vรฝsmechom ambรญcii Eร byลฅ globรกlnym lรญdrom v rieลกenรญ klimatickej krรญzy,โ povedala Ariadna Rodrigo, kampanierka pre udrลพateฤพnรฉ financie Greenpeace European Unit.
Slovensko malo podฤพa Katarรญny Jurรญkovej, riaditeฤพky Greenpeace Slovensko, predpoklady na to, aby stalo lรญdrom stredoeurรณpskeho regiรณnu v oblasti klimatickej krรญzy. โลฝiaฤพ s kaลพdรฝm ฤalลกรญm relevantnรฝm rozhodnutรญm vlรกdy sa od tohto lรญderstva ako krajina vzฤaฤพujeme. ฤi uลพ je to plรกnovanou vรฝstavbou novej fosรญlnej infraลกtruktรบry priamo v Bratislave na Dunaji alebo presadzovanรญm fosรญlneho plynu ako udrลพateฤพnรฉho paliva,โ dodala.
Nรกvrh taxonรณmie pravdepodobne narazรญ na odpor poslancov Eurรณpskeho parlamentu. A o to najmรค tรฝch, ktorรญ neboli zahrnutรญ do procesu prรญpravy a nemali doteraz moลพnosลฅ preskรบmaลฅ tento kontroverznรฝ balรญk.
Organizรกcia Greenpeace vyzvala poslancov Eurรณpskeho parlamentu, aby nรกvrh zamietli. K tomu vลกak trebaย vรคฤลกinu hlasov parlamentu, teda 353 poslancov. Greenpeace Slovensko zรกroveล ลพiada slovenskรบ vlรกdu, aby ukonฤila verejnรฉ investรญcie do plynovej infraลกtruktรบry. Namiesto toho by mala radลกej pripraviลฅ plรกn na รบtlm vyuลพรญvania fosรญlneho plynu do roku 2035.