Zateplenie strechy zníži energetickú spotrebu starého domu o pätinu, zateplenie celého domu až o 70 %
Ak sa chceme vymaniť zo závislosti od plynu, riešením nie je dotovanie drahej energie, ale opatrenia, ktoré domácnostiam účinne znížia ich energetickú spotrebu. Jedným z nich je zateplenie.
Pre nezateplené rodinné domy s podlahovou plochou 150 m2 je realitou ročná spotrebu plynu v objeme 40 MWh. Pokiaľ sa však chceme vymaniť zo závislosti od plynu, musia rodinné domy znížiť ročnú spotrebu energie ideálne pod 12 MWh.
Dosiahnutie 12 MWh je úplne realistický cieľ. Takú spotrebu majú domy postavené v bežnom štandarde pred 15 rokmi alebo dobre zateplené staršie domy. „S touto spotrebou je možné zvládnuť aj vyššie cenové výkyvy pri zachovaní komfortu bývania. Pri vyššej spotrebe to znamená začať drasticky šetriť, treba kúriť len v niektorých miestnostiach,“ hovorí architektka Marcela Kubů z českej Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).
Podporovať treba však aj menšie projekty ako napríklad zateplenie striech, a nie iba tie komplexné, ako zateplenie celého domu. Samotné zateplenie strechy zníži spotrebu tepla o 20 percent, stojí zhruba 3 300 eur a jeho realizácia je hotová za jediný deň.
Oproti tomu kompletné zateplenie rodinného domu síce zníži účty za energie až o 70 %, je však náročné na prípravu aj prevedenie a stojí vyše 20 tisíc eur. Táto suma môže rad domácností odradiť, pretože nízkopríjmoví majitelia domov si ho často nemôžu dovoliť.
Čiastkovou investíciou na zníženie spotreby energií môže byť v tomto prípade zateplenie strechy. Podľa architektky je možné fúkanou izoláciou zatepliť strechu bežného rodinného domu už počas jedného dňa, pričom investícia sa pohybuje vo výške okolo 3-tisíc eur. Vyjadrené na modelovom prípade by to znamenalo úsporu 8 MWh ročne. To v prepočte prestavuje takmer 1 500 eur (prepočítané podľa aktuálneho cenníka SPP v tarifnej triede M3).
Plán obnovy ráta aj so zateplením, pozor na jeho hrúbku
Menšie čiastkové investície si investori zatiaľ hradia sami bez štátnej pomoci. Plán obnovy a odolnosti však ráta so zateplením strechy v rámci dotácií na obnovu 30-tisíc rodinných domov. Medzi oprávnené výdavky bude patriť, samozrejme, aj zateplenie fasády. Podľa odborníkov je ekonomicky efektívna hrúbka fasádnej izolácie z pohľadu investície a úspory aspoň 20 cm.
„Ak by rástli ceny energie medziročne o 4 %, oplatí sa fasádu zatepliť 28 cm, strechu viac ako 40 cm,“ vysvetľuje Michal Čejka, energetický expert zo spoločnosti PORSENNA. Ako dodal: „Kto podcení hrúbku izolácie, ten sa do budúcnosti nezaistí proti výkyvom cien energií. A navyše ho bude zateplenie stáť skoro rovnako ako toho, kto si dom poriadne zateplí. Iba 10 cm izolácia na fasáde alebo 20 cm v streche je veľmi zlá investícia.“
Z reprezentatívneho prieskumu AVMI medzi päťsto majiteľmi novostavieb rodinných domov však vyplynulo, že majitelia novostavieb zateplili fasádu v priemere iba 13,5 cm izolácie. To potvrdzuje aj Marcela Kubů.
„Medzi najpredávanejšie hrúbky fasádnych izolácií patria 12 a 14 cm, čo je žalostne málo pre rekonštrukcie, ale aj pre väčšinu novostavieb. Pri starších stavbách odporúčame dvojnásobok. V prípade použitia 12 alebo 14 cm izolácie sa investor ani nepriblíži k nízkoenergetickému štandardu. Je to premárnená príležitosť,“ doplnila architekta.