Zelené zdroje energie pre bývanie. Ako sa v nich vyznať?
V podobnej situácii sa ocitne takmer každý majiteľ nehnuteľnosti, ktorý ide rekonštruovať budovu alebo rieši novostavbu. Chce ušetriť, existuje viacero podporných programov na zelené zdroje energie, ale nevie, ktorú z technológií zvoliť.
Na úvod treba povedať, že inštalovať akýkoľvek zdroj zelenej energie má zmysel až po tom, ako boli na dome uskutočnené opatrenia na zabránenie únikom energií. Inak povedané, zateplené múry, strecha a vymenené okná.
Opatrenia na úsporu energií musí navrhnúť špecializovaný projektant a netreba pri tom špekulovať. Pretože napríklad nevhodná hrúbka alebo technológia zateplenia môže časom viac škodiť, ako pomôcť – napríklad tým, že nebude dostatočne fungovať, alebo múry začnú vlhnúť a plesnivieť.
Ak máte vyriešené, ako energiu udržať v dome, potom môžete začať rozmýšľať nad tým, ako ju vyrobiť efektívnejšie a bez zbytočnej produkcie CO2. V našich podmienkach sú na výber v zásade štyri overené možnosti:
- tepelné čerpadlo
- fotovoltické panely
- slnečné kolektory
- biomasa
Voľba a kombinácia technológií závisí od očakávaní a finančných možností, pričom na každý zo spomínaných zelených zdrojov energie viete nájsť dotáciu, ktorá investičné náklady na technológiu čiastočne preplatí. Všetky spomínané technológie sa dajú kombinovať. Úlohou projektanta je navrhnúť optimálne riešenie pre vašu peňaženku aj budúcu spotrebu energií.
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo funguje tak, že získava energiu z okolitých prírodných systémov (voda, vzduch, pôda) a pomáha si ňou pri kúrení a zohrievaní teplej vody. Takže ak porovnáme tepelné čerpadlo s bežným elektrickým kotlom, čerpadlo na rovnaký tepelný efekt spotrebuje menej energie, pretože si vie pomôcť práve získavaním tepla z prírody. Cena tepelného čerpadla je však vyššia ako cena elektrického alebo plynového kotla.
Fotovoltické panely
Fotovoltické panely vyrábajú zo slnečného žiarenia elektrinu. Vedia vám znížiť účet za energie, pretože elektrinu, ktorú počas letných mesiacov vyrobia naviac, a ktorú nespotrebujete, predávate naspäť do distribučnej siete. Neznamená to, že dostanete za ňu peniaze, ale spoločnosť, ktorá vám dodáva elektrinu, vám bude navyšovať kredit, podľa toho, koľko elektriny ste vyrobili. Takže ak v júli a auguste fotovoltické panely vyrobia dvakrát viac elektriny, ako je vaša mesačná spotreba, ďalšie dva mesiace máte elektrinu zadarmo.
Slnečné kolektory
Slnečné kolektory vyrábajú zo slnka teplo. Sú vhodné ako prídavné zariadenie na podporu vykurovania a zohrievanie teplej vody nielen pre domácnosť, ale napríklad aj pre domáce bazény.
Kotly na biomasu
Ako kotly na biomasu sa označujú kotly na brikety, pelety alebo drevosplyňujúce kotly. O tejto technológii má zmysel uvažovať všade tam, kde nemôžete alebo nechcete inštalovať tepelné čerpadlo, prípadne ak nie je dostatok slnečného žiarenia. Výhodou kotlov na biomasu je nižšia cena a nezávislosť od vonkajších prírodných podmienok. Na druhej strane si vyžadujú obsluhu, nakupovanie a uskladňovanie paliva.