Zelená domácnostiam: Dotácia na kotol na biomasu v rodinnom dome
Hoci kúrenie uhlím už nie je tak rozšírené ako kedysi, stále sú na Slovensku desaťtisíce domácností, ktoré spaľujú uhlie. Ak nemáte inú voľbu, zmeňte starý neefektívny kotol na uhlie aspoň za kotol na biomasu.
Ak si chcete kúpiť kotol na spaľovanie biomasy, kúriť ním a zohrievať teplú vodu, v rámci dotácií programu Zelená domácnostiam II viete získať peniaze len vtedy, ak nový kotol nahradí kotol na uhlie. Takže ak máte doma kotol na plyn, elektrinu, alebo už existujúci kotol na drevo, tak túto dotáciu využiť nemôžete.
Prečo je to tak? Program Zelená domácnostiam II podporuje technológie, ktoré prispievajú k znižovaniu CO2. Ak kúrite uhlím a prejdete na drevo, prispejete k zníženiu CO2. Ale ak už kúrite drevom a pri dreve zostanete, svoje CO2 neznížite a preto z tohto programu dotáciu získať nemôžete.
Zelená domácnostiam – základné informácie o podpore kotlov na biomasu
- Koľko: maximálne 1500 €
- Aká budova: rodinný dom využívajúci kotol na uhlie, mimo Bratislavského samosprávneho kraja
- Na čo: kotol na biomasu
- Kto: fyzická osoba, ktorá je vlastníkom rodinného domu
Dotáciu na kotol na biomasu však môžete získať aj pre novostavby a to v prípade, ak ste v projekte na stavebné povolenie mali navrhnutý ako zdroj tepla kotol na uhlie. V prípade, že ho chcete vymeniť povedzme za kotol na pelety, ste vhodný adept na dotáciu v rámci tohto programu.
Ak máte starší rodinný dom, tak potrebujete preukázať, že naozaj v ňom kúrite uhlím – napríklad fotografiami kotla, priestorov, kde skladujete uhlie, faktúrami za nákup uhlia či inými hodnovernými spôsobmi.
Druhá podmienka dotácie na kotol na biomasu je, že rodinný dom nie je možné pripojiť k centralizovanému zásobovaniu teplom, prípadne inštaláciou kotla nedôjde k odpojeniu domácnosti od takéhoto systému.
Je to opäť pre to, že na centralizované systémy pre zásobovanie teplom sú kladené prísnejšie podmienky, aj čo sa týka emisií a tak keby ste sa odpojili od takého systému a prešli výhradne na spaľovanie dreva, je pravdepodobné, že by ste prispeli k zvýšeniu emisií CO2.
Tak ako pri všetkých dotáciách z programu Zelená domácnostiam, miesto inštalácie zariadenia nemôže byť v Bratislavskom samosprávnom kraji.
Koľko môžete získať
V rámci programu Zelená domácnostiam II môžete získať podporu 80 eur na kW inštalovaného výkonu kotla na biomasu, najviac 1200 eur.
Ak však máte na dome realizované opatrenia proti únikom energií (zateplenie, vymenené okná…) alebo sa nemôžete pripojiť na centralizované zásobovanie teplom, tak výška maximálneho príspevku je 1320 eur. Ak ste zateplili a zároveň nemáte možnosť pripojiť sa na centrál, môžete získať až 1500 eur.
Dotácia sa vzťahuje nielen na samotný kotol, ale aj na súvisiace práce a materiál, napríklad – horák, zásobník peliet, akumulačný zásobník vody, obehové čerpadlo, expanznú nádobu, ventily, ale aj montážne práce a revízie potrebné na uvedenie kotla do prevádzky.
Ako žiadať
Na webe programu Zelená domácnostiam si najskôr pozrite, či kotol, ktorý chcete inštalovať, je medzi schválenými typmi.
Potom vyplníte potrebné formuláre a tým sa dostanete do poradovníka (na webe ho nazývajú zásobník). Žiadosti v ňom sú postupne vybavované a keď prídete na rad, dostanete do schránky dokumenty, ktoré je potrebné podpísať. Dôležité je, že peniaze z podpory nedostávate priamo na účet, ale dostane ich firma, ktorá vám kotol inštaluje a o sumu z dotácie vám zníži cenu.
Za pozornosť stojí ešte jeden fakt. Poradie v zásobníku nie je nemenné, môžete sa dostať aj vyššie. Keďže peniaze na dotácie idú z Operačného programu Kvalita životného prostredia, tak zohľadňujú aj jeho priority, ktorými sú úspora energie a teplo z obnoviteľných zdrojov energie. Takže ak si zoberieme príklad, že váš dom nie je pripojený na centralizované zásobovanie teplom a je zateplený, okrem vyššej dotácie budete aj uprednostnení pred inými žiadateľmi.