Envirorezort pozastavil výkup súkromných pozemkov v národných parkoch. Problémom sú nielen financie
Ministerstvo životného prostredia SR nemá financie na výkup súkromných pozemkov v národných parkoch. V prvotnej fáze získa len tie pozemky, kde predošlé vedenie podpísalo zmluvy. Štát na to využije predkupné právo.
Podpísané zmluvy zahŕňajú pozemky o rozlohe takmer 319 hektárov za približne dva milióny eur. „Najčastejšie ide o územia národných parkov Malá Fatra, Poloniny a Pieninský národný park, prípadne o pozemky v iných chránených územiach. Takto sa ministerstvo vyhne plateniu pokút za odstúpenia od zmlúv,“ priblížil odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
Aukčný mechanizmus nastavený predošlou vládou bol podľa MŽP nesystémový, nehospodárny a nedokázal splniť to, čo avizoval. „Nové vedenie ministerstva je presvedčené, že získať do vlastníctva štátu malé, rozdrobené fragmenty pozemkov, v niektorých prípadoch doslova kusy hrudy zeme, často bez akejkoľvek znalosti, či sa tam vyskytujú chránené biotopy, nepovažuje za účelové a hospodárne vynakladanie verených zdrojov,“ skonštatoval odbor komunikácie.
Na výkup súkromných pozemkov v národných parkoch by MŽP podľa jeho šéfa Tomáša Tarabu potrebovalo zhruba 500 miliónov eur. „V súčasnosti, ak máme približne 65 miliónov eur, nedokážeme ani sčasti doručiť sľúbený výsledok. Z toho dôvodu sme v novembri 2023 pozastavili výkup,“ poznamenal Taraba.
Dodal, že je potrebný predvídateľný, systémový a hospodárny mechanizmus. „Ak máme málo financií, dáva väčšiu logiku použiť ich na výkup napríklad v jednom národnom parku a ten príkladne dokončiť,“ vysvetlil minister.
Tvrdí, že ciele v pláne obnovy, z ktorého mal byť výkup hradený, redefinujú. Takisto je potrebné informovať Európsku komisiu, že takto nastavený míľnik sa nedá naplniť. Celkovo bolo na výkup pozemkov určených 68 miliónov eur z plánu obnovy. Ambíciou bolo minulý rok odkúpiť 12-tisíc hektárov.