Výzva priemyselné podniky

Envirorezort spustil výzvu pre priemyselné podniky. Cieľom je zníženie emisií

Envirorezort spustil v poradí už druhú výzvu zameranú na dekarbonizáciu priemyslu z Plánu obnovy a odolnosti SR za 340 miliónov eur. O získanie nenávratných finančných prostriedkov sa môžu uchádzať priemyselné podniky spadajúce pod Európsky systém obchodovania s emisiami (EU ETS), do ktorého spadá 90 percent všetkých emisií z priemyslu.

Minimálna ani maximálna výška poskytnutých finančných prostriedkov v rámci jednej žiadosti pritom nie sú stanovené. Cieľom dekarbonizačnej schémy je podľa Tarabu zníženie emisie skleníkových plynov aspoň o viac ako 1,2 milióna ton ekvivalentu CO2. Projekty zahŕňajúce využívanie tuhých fosílnych palív alebo zemného plynu ako hlavnú surovinu respektíve zdroj energie preto nebudú podporené.

„Tieto podmienky vyrokovala s Európskou komisiou bývalá vláda. Mojou úlohou je urobiť všetko preto, aby tieto peniaze neprepadli, ale aby pomohli slovenskému priemyslu zlepšiť svoju konkurencieschopnosť. V prípade projektov využívajúcich malé množstvo zemného plynu môže byť podiel zemného plynu na konečnej spotrebe podporenej technológie najviac 20 %. Podporené projekty navyše musia splniť súlad s požiadavkami pre najlepšie dostupné techniky (BAT) a normami Európskej únie,” vysvetlil Taraba.

Ďalej informoval, že poskytnutú finančnú pomoc majú jednotlivé podniky investovať do ochrany životného prostredia v podobe znižovania emisií skleníkových plynov. Hlavnou podmienkou je zníženie emisií z prevádzky podniku registrovaného v systéme EU ETS aspoň o 30 % v porovnaní s referenčným obdobím.

„Za oprávnené náklady však bude možno považovať iba investičné náklady priamo spojené s realizáciou projektu a vynaložené po podaní žiadosti o poskytnutie prostriedkov. Hlavným kritériom pri posudzovaní žiadostí bude najnižšia suma žiadaného príspevku za ušetrenú tonu emisií (70 % váha) a absolútne zníženie emisií (30 % váha),“ doplnil na záver Taraba.

Informácie o výzve sú zverejnené na stránke ministerstva, žiadosti bude nutné po novom podávať prostredníctvom Informačného a monitorovacieho systému plánu obnovy (ISPO).