Extrémne horúčavy zvyšujú dopyt po klimatizácii, s ňou rastie aj spotreba elektriny
Celosvetový dopyt po elektrine porastie v tomto roku o približne 4 %. Môže za to aj vlna horúčav a zvýšený dopyt po klimatizáciách naprieč rôznymi krajinami.
Zažívame najteplejšie mesiace v histórii meraní. Varovania pred teplotami sa šíria po celom svete, Vlna letných horúčav zasiahla aj Európu, kde spôsobila požiare a nárast úmrtí. Extrémne teplo je tiež problémom pre globálne energetické systémy.
Rekordné teploty podporujú dopyt po klimatizácii a zvyšujú dopyt po elektrine – čo môže viesť k začarovanému kruhu zvýšených emisií skleníkových plynov, vďaka ktorým bude svet ešte teplejší.
Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) údaje ukazujú, že extrémne teplo má za následok vyšší dopyt po klimatizáciách. Upozornila na to už vlani. Denné priemerné denné teploty okolo 30 °C zvyčajne zvyšujú týždenný predaj približne o 16 %. Uprostred globálnej vlny horúčav ľudia vyhľadajú klimatizácie v online prehliadačoch viac ako kedykoľvek predtým.
Len jeden človek z desiatich
Dopyt rastie najrýchlejšie v rozvíjajúcich sa ekonomikách, kde menej domácností vlastní klimatizáciu. V Spojených štátoch a Japonsku má klimatizáciu viac ako 90 % domácností, zatiaľ čo v juhovýchodnej Ázii ju vlastní len 15 %.
V Indii a Afrike toto číslo klesá na 5 %. V skutočnosti len jedna z 10 osôb z celkového počtu 2,8 miliardy ľudí žijúcich v najteplejších častiach sveta má vo svojich domovoch prístup ku klimatizácii alebo iným možnostiam chladenia.
Chladenie predstavuje podľa správy IEA približne 10 % celosvetovej spotreby elektrickej energie. V teplejších krajinách môže v lete zvýšiť dopyt po elektrine o viac ako 50 %. A platí pravidlo, že čím viac teploty stúpajú, tým viac ľudí používa klimatizáciu. V mnohých častiach sveta bude mať používanie klimatizácie rastúci podiel na spotrebe elektrickej energie.
Za zvýšený dopyt môžu klimatizácie aj nové technológie
Dopyt po elektrine stúpa najrýchlejším tempom za posledné roky. Poháňaný je nielen intenzívnymi vlnami horúčav, ale aj robustným ekonomickým rastom a využívaním technológií, ako sú elektrické vozidlá a tepelné čerpadlá.
IEA predpovedá, že celosvetový dopyt po elektrine porastie v roku 2024 približne o 4 %, v porovnaní s 2,5 % z roku 2023. Silný nárast celosvetovej spotreby elektriny bude podľa správy pokračovať aj v roku 2025, pričom toto číslo bude opäť okolo 4 %.