Francúzske Nice sa chce do leta zbaviť cigariet na plážach. Odhodené špaky sa rozkladajú až 15 rokov
Podľa Christiana Estrosiho, starostu mesta Nice, sú cigaretové ohorky hlavným zdrojom znečistenia v meste a predstavujú nebezpečenstvo pre Azúrové pobrežie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
V uliciach piateho najväčšieho francúzskeho mesta sa ročne odhodí vyše 150 miliónov cigaretových špakov, čo z nich robí významný zdroj znečistenia. Starosta Nice oznámil, že do leta 2024 budú všetky mestské pláže nefajčiarske. „Môj cieľ je dvojaký – chrániť zdravie obyvateľov Nice a chrániť životné prostredie,“ vysvetlil svoj zámer.
Nejde však o žiadnu veľkú novinku. Toto hlavné mesto Azúrového pobrežia bolo prvé prímorské letovisko vo Francúzsku, ktoré v roku 2017 zaviedlo „beztabakovú“ kamienkovú pláž. Zákaz bol postupom času rozšírený z piatich na sedemnásť miest. Po novom však bude zákaz platiť na celom verejne prístupnom pobreží v Nice. Toto rozhodnutie bolo prijaté v spolupráci s Národnou ligou proti rakovine (LNCC) a jej novým prezidentom pre región, Laurencom Cressin-Bensom.
Motiváciou bol zrejme aj nadchádzajúci summit OSN o oceánoch, ktorý mesto bude hostiť v roku 2025. Zbaviť sa fajčiarov, a tým aj ohorkov na plážach, môže inšpirovať ďalších zástupcov miest nasledovať jeho príklad. Estrosi tiež pri diskusii o klíme oznámil svoj zámer urobiť z Nice do rovnakého termínu mesto s nulovým podielom plastov.
Inšpirovali sa aj ostatní
Zákaz fajčenia na plážach v minulom roku zaviedlo aj susedné mesto Cagnes-sur-Mer. Rozhodnutie sa stretlo s úspechom miestnych, verejnosti i turistov, a preto sa k tomuto opatreniu rozhodli pristúpiť aj okolité mestá ako Cannes, Menton či Monako.
V roku 2018 prebehla v Španielsku veľká petícia pod taktovkou neziskovej organizácie Nofumadores za lobovanie nefajčiarskych pláži po celej krajine. Za dva týždne sa im organicky podarilo nazbierať viac ako 107-tisíc podpisov, čo ukázalo, že španielsku verejnosť tento problém trápi.
I keď zatiaľ zákaz fajčenia na španielskych plážach nie je plošný, postupne sa pridáva čoraz viac lokalít. Dnes je fajčenie zakázané na viacerých miestach v Katalánsku, Andalúzii, Murcii i Galícii, vrátane 28 pláží na Baleárskych ostrovoch. Plošný zákaz platí pre všetky pláže v Barcelone. Návštevníkom pláží, ktorí porušia pravidlá, hrozí pokuta až do výšky 2 000 eur.
Riziká pre zdravie i životné prostredie
Podľa odhadov sa ročne vyhodí viac ako 4,5 bilióna tabakových filtrov, ktoré sú vyrobené z plastových vláken. Z nich asi 10 miliárd denne končí na zemi, čo prináša hneď niekoľko problémov. Prvým je vizuálne znečistenie práve na plážach, v parkoch či iných verejných priestranstvách. Tým horším je však fakt, že cigaretový filter je vyrobený z acetátu celulózy, čo je v podstate plast.
Tieto syntetické vlákna sa môžu rozkladať až 15 rokov, alebo v prípade pláži skončiť v moriach a oceánoch. Nespálený tabak v ohorkoch sa tiež uvoľňuje do ovzdušia a s ním aj oxid uhoľnatý, ktorý vzniká pri nedokonalom spaľovaní tabaku. Ohorok pritom obsahuje až 140 rôznych škodlivých látok, ktoré sa postupne uvoľňujú do vody či pôdy.
Niet sa čomu čudovať, že rôzne iniciatívy a zástupcovia miest bojujú za zákazy fajčenia na verejných priestranstvách. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pomáhajú zákazy znižovať vplyvy pasívneho vystavovania sa tabakovému dymu, ktorý spôsobuje viac ako 1,3 milióna predčasných úmrtí ročne v celosvetovom meradle. Tiež znižujú množstvo voľne pohodeného odpadu a zabraňujú poškodzovaniu životného prostredia toxickými látkami.