Veterné turbíny na mori

Hoax o veľrybách ohrozuje výstavbu veterných elektrární na pobreží Austrálie

Čo majú spoločné veterné farmy na mori, veľryby na austrálskom pobreží a Donald Trump? Veterné turbíny podľa vystrašených Austrálčanov, ktorí uverili hoaxu, zabíjajú podmorský život. Vedci tvrdia, že pre to neexistujú žiadne dôveryhodné dôkazy.

Obrázky mŕtvej veľryby na pláži či veľryby v plameňoch vyskakujúcej z oceánu, za ktorou sa týčia veterné turbíny. Takéto zámerne šokujúce obrázky sa začali objavovať na plagátoch a príspevkoch na sociálnych médiách ako platená reklama v Novom Južnom Walese v Austrálii.

Ide o hoax vytvorený s cieľom spochybniť plán austrálskej vlády, ktorá chce vytvoriť na pobreží zóny s veternými elektrárňami. Navyše, hoaxeri vo svojej kampani zneužili aj meno vedca a experta na podmorský život Quentina Hanicha. Falošný článok zdieľaný na sociálnych médiách údajne pochádzal z jeho publikácie a tvrdil, že projekty veterných fariem na mori v regiónoch Illawarra a Hunter by zabili až 400 veľrýb ročne.

Vedecká obec v tom má však jasno. Tvrdenie, že veterné turbíny zabíjajú veľryby, nie je podložené žiadnymi dôkazmi. Kampaň proti veterným turbínam medzitým nabrala na sile, aj keď bol nepravdivý text stiahnutý. Podporujú ju miestni obyvatelia, rybári, prevádzkovatelia cestovného ruchu, surfisti a dokonca aj poslanci mimo týchto regiónov, ktorí sú proti rozvoju obnoviteľnej energie.

Prechod od uhlia k obnoviteľným zdrojom

Na obhajobu veterných fariem sa zase postavili poslanci, odbory, univerzity aj environmentálne skupiny. Obavy bežných ľudí, ktorí hoaxu uverili, sa snažia vyvrátiť organizácie ako Greenpeace a Austrálska nadácia na ochranu prírodu.

Celý problém je súčasťou širšej výzvy, ako posunúť Austráliu od prevažne uhoľnej energie k obnoviteľným zdrojom. Takúto reakciu však vláda rozhodne neočakávala. Minister pre zmenu klímy a energetiku Chris Bowen načrtol návrhy šiestich pobrežných veterných zón v krajine. Podľa neho má Austrália svetový potenciál veternej energie na mori a iba jedna rotácia jedinej pobrežnej turbíny poskytne toľko energie, koľko vyprodukuje priemerná strešná solárna inštalácia za jeden deň.

Medzi podporovateľmi obnoviteľných zdrojov vyvolali obavy ľudí znepokojenie. Región Illawarra sa totiž stal odrazovým mostíkom pre to, ako rozdeliť komunity a obrátiť ich proti veterným elektrárňam. Ukázalo sa, že hoax perfektne zafungoval. Čoskoro môže podobná situácia nastať aj inde v krajine.

Protesty znepokojených občanov kvôli nedostatku informácií

Kým konzultačné obdobie pre prvú zónu v regióne Gippslande vo Victorii bolo vyhlásené s relatívne malou kontroverziou, iná situácia nastala v regióne Hunter. Minulý rok v júli tu vyhlásili veternú zónu na mori s rozlohou 1 800 km, začínajúcu asi 20 km od pobrežia.

Proti obnoviteľnej energie sa postavil koaličný politik Peter Dutton, ktorý sa obáva, že turbíny ohrozia vtákov, veľryby aj delfíny a nikto sa podľa neho nezamýšľal nad tým, aký dopad obrovské turbíny, umiestnené 260 až 280 metrov od pobrežia, budú mať na podmorský život.

Znepokojená komunita zorganizovala zhromaždenie, na ktorom protestovala proti turbínam v regiónoch Illawarra a Hunter. Odporcovia uviedli, že nemajú dostatok informácií, čo sa plánuje a vláda podľa nich celý proces urýchlila bez skúmania dopadu turbín na morský ekosystém. Znepokojenie plynie predovšetkým z plánu spoločnosti BlueFloat Energy na výstavbu 105 turbín vo vzdialenosti 14 až 30 km od pobrežia Illawarra.

Mŕtva veľryba ako symbol na sociálnych sieťach

Odporcovia obnoviteľných zdrojov našli podporu pre svoje obavy na sociálnych sieťach. Obávajú sa nielen spomínaného dopadu na veľryby, ktorý sa neskôr ukázal byť hoaxom, ale aj využitia energie pre oceliarsky priemysel namiesto priameho prospechu komunity Illawarra. Od apríla minulého roku vzniklo bezmála 20 stránok a skupín s tisíckami členov, ktorí zdieľajú emotívne obrázky mŕtvych veľrýb.

Iní sa zase stotožnili s nepodloženým tvrdením Donalda Trumpa, že „veterné mlyny“ stoja zvýšenými úmrtiami veľrýb. Vedci však poukázali na iné príčiny ich smrti – zapletenie sa do rybárskych sietí či nárazy do plavidiel.

Skupiny na sociálnych sieťach, ktoré projekty veternej energie na mori podporujú, sú vo všeobecnosti menšie a za ich vznikom stoja obyčajní ľudia zo susedstva. Snažia sa poskytnúť priestor na produktívnu diskusiu založenú na faktoch a čeliť rastúcim dezinformáciám a úmyselnému šíreniu lží.

Celá situácia ohľadom veterných fariem sa stala emotívnou a spolitizovanou. Zaujímavé však je, že niektoré materiály antikampane vedú k pôvodnému zdroju, ktorým je aktivizmus proti veternej energii v USA alebo pravicové think-tanky s napojením na priemysel fosílnych palív.

Zdroj: The Guardian