IEA odhaduje, že v roku 2035 už auto so spaľovacím motorom nezoženiete. Elektroautá prevalcujú trh
Predaj elektromobilov rastie a elektrické autá tvoria pätinu trhu s novými vozmi. Analytici odhadujú, že v roku 2035 by to mohlo byť 100 percent.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Predaj elektrických áut by v roku 2024 mohol dosiahnuť približne 17 miliónov. To predstavuje viac ako jedno z piatich áut predaných na celom svete. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predpokladá, že v roku 2024 bude bezemisné každé štvrté nové vozidlo zakúpené v Európe.
Nízke marže, inflácia a postupné ukončenie stimulov v niektorých krajinách vyvolali obavy z tempa rastu elektromobilov, ale údaje o globálnych predajoch sú stále silné. V prvom štvrťroku 2024 vzrástol predaj elektromobilov približne o 25 % v porovnaní s prvým štvrťrokom 2023.
V roku 2024 by trhový podiel elektromobilov mohol dosiahnuť až 45 % v Číne, 25 % v Európe a viac ako 11 % v Spojených štátoch. A to vďaka konkurencii medzi výrobcami, klesajúcim cenám batérií a pokračujúcej politickej podpore.
Rok 2035 bude prelomový
Rekordným pre elektromobilitu bol rok 2023. Nových batériových automobilov sa predalo takmer 14 miliónov a tvorili 18 % všetkých predaných vozidiel. Podľa odhadov IEA bude prelomový rok 2035. Podľa aktuálnych cieľov a plánov väčšiny svetových politík je to doba, kedy by malo byť každé novo predané auto elektrické.
Keď sa všetky národné ciele naplnia včas a štáty splnia svoje záväzky, dve tretiny všetkých predaných áut v roku 2035 by mali byť elektrické. Zvyšná tretina počíta so súčasným vozovým parkom spaľovacích motorov, ktorý sa bude s postupom času zmenšovať.
Elektromobily sú čoraz lacnejšie, pretože konkurencia sa zintenzívňuje, najmä v Číne, ale zostávajú drahšie ako autá so spaľovacími motormi na iných trhoch. Rýchly prechod na elektrické vozidlá si bude vyžadovať uvedenie cenovo dostupnejších modelov na trh.
V Európe sú elektromobily stále drahšie ako autá so spaľovacím motorom, a to v rôznych prípadoch o 10 až 50 percent. Oproti tomu v Číne je zhruba 60 percent elektromobilov lacnejších ako ich spaľovacia alternatíva.
Počet verejných nabíjacích staníc u nás rastie
Jednou z bŕzd rýchlejšieho rozvoja elektromobility sú nedostatočné nabíjacie kapacity. Aj to sa však postupne mení. Podľa aktuálnych dát Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) bolo na konci prvého kvartálu 2024 na Slovensku k dispozícii 2 008 verejných nabíjacích bodov v celkovo 807 lokalitách s inštalovaným výkonom 95 456 kW. Medziročne sa počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 27 % a počet lokalít o 23 %. Najvýraznejšie, o takmer 56 %, narástol celkový inštalovaný výkon.
Sumárne informácie, ktoré na štvrťročnej báze zverejňuje SEVA, zachytávajú len počty verejných nabíjacích staníc. V priemere sa ale viac ako 80 % výkonov nabíjania realizuje na neverejných staniciach – v súkromných garážach, vo firmách, administratívnych budovách či depách.
Preto je dôležité myslieť aj na budovanie takejto privátnej infraštruktúry a nájsť spôsoby, ako by ju mohol podporiť štát, alebo aspoň určite jasné pravidlá pre jej výstavbu z pohľadu protipožiarnej ochrany. Rozvoju elektromobility u nás by mohli pomôcť aj rozbehnutie dotačného programu na kúpu elektromobilu alebo hybridu aj daňové úľavy.
Zdroj: IEA, SEVA