Jadrová energia zažíva vo svete návrat, minulý rok sa jej rekordne darilo aj u nás
Kým Nemecko minulý rok vyplo posledné jadrové elektrárne kvôli ambicióznej iniciatíve za prechod na obnoviteľné zdroje, jadro vo svete rastie. Darilo sa mu aj minulý rok na Slovensku. A to vďaka tretiemu mochovskému bloku spustenému na jeseň 2022, ale aj spoľahlivej prevádzke ostatných jadrových blokov.
Jadrová energia zažíva vo svete silný návrat, vyhlásil to šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol. Ako doplnil, platí to najmä vo Francúzsku, Ázii, Severnej Amerike, na Blízkom východe ale aj inde.
„Po ruskej invázii na Ukrajinu mnohé krajiny pochopili význam jadrovej energie spolu s obnoviteľnými zdrojmi, domácou výrobou elektriny,“ uviedol Birol. Vo vzťahu k Nemecku, ktoré vlani ukončilo výrobu energie z jadra, zvolil kritický tón.
Nemecká vláda mala podľa neho k dispozícii bezproblémovú technológiu a na jej mieste by sa zamyslel, či ju opustiť v prospech alternatív, ktoré by na jednej strane zvýšili závislosť od iných krajín a na druhej strane viedli k zvýšeniu emisií. Belgická vláda presadzovala podobnú politiku pred ruskou inváziou na Ukrajinu, potom ju však odmietla, poznamenal Birol.
Otázku jadrového odpadu označil za veľkú, avšak riešiteľnú výzvu. „Nemyslím si, že je to dôvod na to, aby sme jednoducho odsunuli technológiu na vedľajšiu koľaj bez toho, aby sme hľadali riešenia,“ uzavrel Birol.
Slovensko vyrobilo minulý rok z jadra najviac elektriny v histórii
Jadru sa darilo aj na Slovensku. Slovenské elektrárne dosiahli v roku 2023 rekordnú výrobu z jadra. Päť jadrových blokov – tri v Mochovciach a dva v Jaslovských Bohuniciach, vyrobilo vlani 18 344 GWh. Do siete dodali takmer 16 967 GWh. Je to viac než v roku 2006, keď boli v prevádzke aj dva bloky staršej bohunickej jadrovej elektrárne V1.
Medziročný rast výroby jadrových elektrární ide na vrub tretieho bloku v Mochovciach, spustenému v októbri 2022, vďaka ktorému majú slovenské domácnosti elektrickú energiu za predvídateľných a mimoriadne výhodných podmienok. Na rekordný jadrový výsledok pozitívne vplývalo zvýšenie účinnosti blokov (2020 a 2021) a rekonštrukcia chladiacich veží (2022 a 2023) v Mochovciach.
Výroba elektrickej energie v jednotlivých krajinách EÚ sa líši
Mix elektrickej energie sa v jednotlivých členských štátoch EÚ výrazne líši, pričom podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov sa pohybuje od viac ako 90 % do menej ako 15 %. Je to spôsobené geografickými podmienkami, prítomnosťou prírodných zdrojov, štruktúrou hospodárstiev krajín aj politickými rozhodnutiami, napríklad či využívať jadrovú energiu alebo nie.
Podľa dát Eurostatu v roku 2022 prevádzkovalo jadrové elektrárne 13 členských štátov. V ôsmich z nich jadrová energia pokrývala viac ako tretinu ich výroby elektrickej energie.