Game changer cirkulárnej ekonomiky? Japonci chcú premieňať plastový odpad na ropu
Japonská spoločnosť Environment Energy dúfa, že vďaka svojej novej technológii spracuje 20-tisíc ton plastov ročne a premení plastový odpad na ropu.
Celosvetovo sa každú minútu predá až milión jednorazových plastových fliaš. Táto alarmujúca štatistika zdôrazňuje, ako naliehavo musíme riešiť rastúci problém plastového odpadu. Podľa niektorých odhadov sa už teraz „topíme“ v plastovom odpade a ak budeme pokračovať takýmto tempom, do roku 2050 bude v oceánoch plávať viac plastového odpadu ako rýb.
Plasty v oceánoch nie sú problémom len kvôli znečisteným plážam, ale hlavne kvôli ničivému vplyvu na morskú faunu. Spotreba a výroba plastov tiež zahŕňa používanie veľkého množstva fosílnych palív, čo má negatívny vplyv na životné prostredie a zmenu klímy.
Priekopníkom v oblasti recyklácie plastov je Japonsko. Najnovšie má potenciál úplne zmeniť náš prístup k riešeniu problému s plastovým odpadom. Japonská firma Environment Energy plánuje v roku 2025 spustiť komerčnú prevádzku, v ktorej využije svoju špičkovú technológiu HICOP (High-efficiency Oil Production). Spoločnosť dúfa, že spracuje 20 000 ton plastov ročne a premení ich na ropu.
Ako to funguje?
Proces HICOP zahŕňa rozklad molekúl plastov pri teplotách až do 450 °C pomocou metódy nazývanej katalytické krakovanie. Táto technika je bežnou súčasťou pri rafinácii ropy. Oproti tradičným spôsobom recyklácie má množstvo výhod. Je oveľa bezpečnejšia v porovnaní s pyrolýzou, konkurenčnou metódou, ktorá rozkladá plasty pomocou extrémne vysokých teplôt. Zároveň odbúrava aj potrebu mechanickej recyklácie odpadu.
Na plastový povrch sa naviažu katalyzátory, čím sa spustí proces a látka sa rozpustí na menšie kúsky. Tie sa nakoniec premieňajú na uhľovodíkové plyny. Kondenzáciou týchto plynov následne vzniká ropa. Nová metóda dokáže pracovať aj zmiešaný plastový odpad s veľmi malou kontamináciou. Odpadajú teda problémy s jeho triedením.
Podľa odborníkov je celý proces efektívnejší a vyprodukovaná ropa môže nahradiť fosílne palivá, čím sa zase znížia emisie skleníkových plynov. „Naším hlavným cieľom je vytvoriť obehové hospodárstvo, kde sa odpad stáva zdrojom nových materiálov,“ doplnil Suji Noda, generálny riaditeľ Environment Energy.
Zdroj: Deccanherald