Je vaša strecha vhodná pre solárne panely? Podmienkou je dostatočný priestor a orientácia
Priaznivé ceny solárnych panelov aj rôzne dotácie robia zo slnečných kolektorov a fotovoltiky zaujímavú možnosť získavania teplej vody a elektrickej energie pre chod domácnosti. Energia zo slnečného žiarenie je ľahko dostupná, postačí k tomu len priestor na streche a solárne panely. Nie ste si však istí, či je vaša strecha pre solárne panely vhodná? Pomôže vám nasledovný prehľad.
Prečo využívať slnečné žiarenie?
Slnečná energia je ľahko dostupným obnoviteľným zdrojom energie a jej využívanie nezaťažuje životné prostredie. Jej ďalšou výhodou je rovnomernejšie rozloženie v porovnaní so svetovými zásobami tradičných palív ako zemný plyn či uhlie. V našich zemepisných podmienkach je podľa údajov Slovenskej informačnej a energetickej agentúry (SIEA) celková doba slnečného svitu bez oblačnosti zhruba 1 200 – 2 000 hodín ročne, v závislosti od výskytu hmiel a inverznej oblačnosti.
Solárne panely teda nie sú určené len pre južné oblasti Slovenska, môžete ich inštalovať prakticky kdekoľvek. Rozdiel medzi najchladnejšími a najteplejšími regiónmi v dopadajúcom množstve energie je maximálne 15 %. Pomocou slnka môžete ohrievať vodu, ale aj vyrábať si vlastnú energiu.
Aký je rozdiel medzi solárnymi kolektormi a fotovoltickými panelmi?
Solárne panely môžu mať podobu solárnych kolektorov alebo fotovoltických panelov. Hlavným rozdielom medzi nimi je princíp fungovania.
Solárne kolektory premieňajú slnečnú energiu na teplo a môžete ich využiť na ohrev úžitkovej vody v zásobníku, vody v bazéne alebo na podporu vykurovania budov s nízkoteplotným vykurovacím systémom. Fotovoltické panely premieňajú slnečnú energiu na elektrickú. Tú potom využijete pre vlastnú spotrebu v domácnosti alebo dobíjanie elektromobilu.
Dajú sa solárne panely umiestniť na každú strechu?
Solárne panely sa dajú inštalovať na rovnú aj šikmú strechu na akýkoľvek typ strešnej krytiny, od betónovej a pálenej škridly, plechovej krytiny až po kompozitné strešné krytiny či drevené šindle. Dôležité je, aby na strechu netienili okolité budovy či koruny stromov. Zatienenie časti fotovoltického systému znižuje jeho výkon.
Dostupný priestor môžu ovplyvniť aj komíny, vikiere či strešné okná. Panely je najlepšie inštalovať na veľkú štvorcovú plochu, čo však môže byť problémom pri členitých strechách. Pre predstavu, dva až tri kusy kolektorov pokryjú 4 až 6 metrov štvorcových strechy.
Strecha musí mať zdravý krov a uniesť váhu solárnych panelov s opornou konštrukciou. Ich životnosť je 25 rokov a viac. Odstránenie panelov môže byť nákladné, preto sa pred inštaláciou uistite, že vaša strecha je v dobrom stave a nebudete ju musieť v blízkej dobe meniť.
Solárne panely si dokonca rozumejú aj so zelenými strechami. Podľa publikovaných štúdií lepšie fungujú, ak sú inštalované na zelenej streche. Obklopené rastlinami lepšie fungujú, pretože nie sú príliš horúce.
Na ktorú časť strechy ich inštalovať?
Najlepšie zisky dosahujú panely pri orientácii na južnú stranu, prípadne mierne na juhozápad. Väčšina majiteľov domov má základný prehľad o tom, kam na ich strechu dopadajú slnečné lúče a v akom období. Pre ešte lepší prehľad môžete využiť rôzne solárne mapy, ktoré zobrazujú množstvo slnečného žiarenia v danej lokalite.
V prípade rovnej strechy treba dodržať dostatočný odstup medzi radami panelov, aby si navzájom netienili a montovať ich v správnom uhle, aj preto sa požadovaný sklon dosahuje vďaka konštrukcii. Pri šikmej streche sa prizná jej prirodzený sklon, obvykle 30 až 40 stupňov. Uhol sklonu strechy sa pritom môže pohybovať od 15 do 40 stupňov.
Je možné panely namontovať aj dodatočne?
V prípade hotovej stavby je prepojenie medzi solárnymi kolektormi alebo fotovoltickými panelmi na streche s bojlerom či meničom o niečo komplikovanejšie. Preto je rozumné mať na solárny systém predprípravu, ktorá sa môže neskôr hodiť. Myslite na ňu pri stavbe nového domu, alebo pri jeho obnove, vyhnete sa tak dodatočným nákladom aj nevzhľadným káblom na stenách.
So solárnymi kolektormi a fotovoltickými panelmi sa dokonca ráta aj v rámci obnovy domov z Plánu obnovy, takže si na ne môžete uplatniť dotáciu.
Čo s prebytočnou energiou v prípade fotovoltického systému?
Pokiaľ chcete ušetriť za elektrickú energiu, porozmýšľajte nad inštaláciou batériových systémov, ktoré ukladajú prebytočnú energiu na dobu, kedy slnko nebude svietiť. V mnohých systémoch sa táto energia využíva pre ohrev teplej vody, čo znižuje náklady. Batériové úložiská dnes zakúpite vo veľkom cenovom rozpätí podľa toho, akú kapacitu dokážu uložiť.
Zaujímavou možnosťou je aj ukladanie prebytočnej elektrickej energie do virtuálnej batérie. Keď ju budete potrebovať, dodávateľ energie vám ju jednoducho vráti večer či počas upršaného víkendu, kedy fotovoltické panely nevyrobia dostatok elektriny pre fungovanie všetkých spotrebičov. Túto službu ponúkajú zatiaľ ako jediní v ZSE, kde sa rozhodli reagovať na potreby zákazníkov využívajúcich fotovoltiku na výrobu elektrickej energie pre svoje domácnosti.
Fotovoltické panely vyrobia totiž najviac elektriny počas dňa. Avšak nie každá domácnosť funguje v nepretržitej prevádzke. Väčšinou je najväčší nápor na odber energie ráno, pred odchodom do práce a školy a neskoro poobede a večer, po návrate domov.
Potrebujete na inštaláciu solárnych panelov povolenie?
Prípadom, v ktorých je potrebné pri obnove domu žiadať o stavebné povolenie, sme sa venovali v samostatnom článku. Podľa metodického odporúčania Ministerstva dopravy a výstavby SR, fotovoltické zariadenia môžete inštalovať na strechu a fasádu len na základe stavebného povolenia alebo ohlásenia príslušnému stavebnému úradu.
V prípade umiestnenia fotovoltického zariadenia na strechu alebo fasádu sa nemení účel používania stavby proti účelu, na ktorý bola pôvodná stavba povolená v prípadoch, ak je elektrická energia vyrobená zo slnečnej energie vyvedená do vlastnej elektroinštalácie stavby (bez ohľadu na odvádzanie prebytkov elektrickej energie do distribučnej siete). Bude vám teda postačovať ohlásenie. Pri ňom sa podstatne nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií.
Podľa § 55 ods. 1 stavebného zákona sa stavebné povolenie sa vyžaduje pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách, pri ktorých zasiahnete do nosných konštrukcií stavby. Pre istotu vám odporúčame prekonzultovať potrebu stavebného povolenia s príslušným stavebným úradom.