Je vždy A0 certifikát relevantný?
Sú štatistické údaje o znižovaní energetickej náročnosti a emisií pravdivé? Sú dotácie vyplatené v zmysle požiadaviek na úsporu energie ? Ako ovplyvňuje kvalita stavebných prác zmenu klímy?
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Autor: Ján Hlina, aut. Ing. , súdny znalec, o.s.o pre energetickú certifikáciu, stavebný dozor, doktorand Svf STU v Bratislave.
Príbeh p. Slováka : Rodinný dom p. Slováka bol postavený pred rokom 2021. Objekt sme naprojektovali v energetickej triede A0. Výstavbu investor zadal dodávateľsky. Pri kolaudácii sme RD obhliadli a vystavili EC A0. Pán Slovák dostal príspevok 8000 € od MDSR. Rodina sa do domu nasťahovala. Problémy nastali ,keď teploty vonku klesli. Dom nebolo možné vykúriť navrhnutým 10 kW TČ.
Na RD sme vykonali termovízne meranie, ktoré preukázalo množstvo chýb a nesprávne realizovaných technologických postupov. Úpravou koeficientu vplyvu tepelných mostov, opravou reálnej hrúbky izolantu v strešnej konštrukcii a s zreálnením vlastností otvorových konštrukcií sa celková potreba energie zvýšila zo 79 ( kWh/m ².a) na 114 ( kWh/m ².a).
Dodávateľa stavby p. Slovák dal na súd a v dome energetickej triedy A0 si v obývačke kúri pecou na drevo . Pre súd sme vypracovali znalecký posudok. Nový EC legislatíva v tomto prípade neumožňuje vystaviť . Pán Slovák bude počas platnosti EC ( 10 rokov ), bývať v dome v energetickej triede A0, v ktorej dom reálne nie je.
Na Slovensku máme systém INFOREG-EC pre energetickú certifikáciu budov, ktorá sústreďuje k 21.2.2023 databázu vyše 200 000 vydaných EC v rámci SR, s ktorých je vyše 20 000 v triede A. Jedná sa o dokument, ktorý určuje energetickú hospodárnosť posudzovanej budovy.
Jednoducho povedané, ukazuje, do akej miery je šetrná k životnému prostrediu. Výsledok výpočtu, uvedený v kWh/m2, zaradí budovu do energetickej triedy. Pričom energetický certifikát A označuje mimoriadne úspornú budovu a G mimoriadne nehospodárnu.
Naše skúsenosti v rámci projekci, znaleckej činnosti, energetickej certifikácie a realizácie smerujú k hypotéze, že množstvo objektov, nepatrí do energetickej triedy, do ktorej boli zatriedené, okrem iného aj vplyvom nekvalitne a technologicky nesprávne realizovaných stavebných prác.
Štatistickým výpočtom na relevantnej vzorke množstva objektov je možné určiť odchýlky v stanovení celkovej potreby energetickej energie, primárnej energie ( kWh/m ².a) a tým vypúšťaných emisií CO2 kg /(m².a) a poukázať aký percentuálny pomer množstva objektov je napr. v energetickej triede A0 neoprávnene.
Takto realizovaná novostavba rodinného domu nebola v predstave vlastníka a jeho rodiny. Okrem vyšších cien za energie sa takýto objekt nespráva šetrne k životnému prostrediu. Stačilo práce odkontrolovať v rámci výkonu stavebného dozoru . Náklady na takúto kontrolu sú zanedbateľné voči nákladom, ktoré znáša vlastník v súčasnosti alebo investuje do opravy.
V prípade, že plánujete využiť dotáciu na rekonštrukciu svojho rodinného domu a chcete mať istotu úspešnej realizácie, napíšte nám dotacie@hlina.sk . U nás riešime dotácie komplexne od diagnostiky, projektu, cez realizáciu až po energetický certifikát .
Zdroj: PR článok HLINA, s.r.o.