Kežmarok plánuje na všetkých školách aj verejných budovách fotovoltické panely
Mesto Kežmarok plánuje v snahe zmierniť dopad nárastu cien energií na jeho výdavky inštaláciu fotovoltických článkov na budovy. Montáž fotovoltiky chce realizovať na všetkých školách, škôlkach aj verejných budovách.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Prvým objektom, do ktorého by sa mesto chcelo pustiť, je zimný štadión – Aréna Kežmarok, ktorý je na prevádzku energeticky najnáročnejší. Takáto investícia si podľa primátora mesta Jána Ferenčáka vyžiada približne 300-tisíc eur. Ako ďalej povedal pre agentúru SITA, financie pôjdu na panely, baterkáreň, uschovanie energie a jej využitie.
„Keďže na to nie sú momentálne externé zdroje, budeme zvažovať, či do projektu nepôjdeme s vlastnými finančnými zdrojmi. Elektrická energia na zimnom štadióne nás ročne stojí 83-tisíc eur, čiže do dvoch rokov by sme našu investíciu mali splatenú,“ skonštatoval primátor.
Ak by však k tomu existovala podpora od štátu či z európskych zdrojov, návratnosť by podľa neho bola okamžitá. „Ak by sme ale pokryli aj aspoň 50 či 60 percent spotreby, získali by sme úsporu vo výške 42-tisíc eur,“ vysvetlil.
Mestu Kežmarok sa síce podarilo vysúťažiť ceny za energie v období, keď boli najnižšie, plánovanými opatreniami sa chce ale pripraviť na budúce zvyšovanie cien. Montáž fotovoltiky plánuje postupne realizovať na všetkých svojich školách, škôlkach a verejných budovách.
„Znížime si tak spotrebu, ale nie tým, že vypneme svetlo alebo nebudeme svietiť, ale začneme si ju vyrábať sami. Ak aj na ďalší rok budeme mať vyššiu cena, týmto si to vykompenzujeme. Nedotkne sa to rozpočtu mesta ani peňaženiek ľudí a zachováme pritom služby, ktoré chceme poskytovať, a to v plnom rozsahu ako doteraz,“ poznamenal Ferenčák.
Rovnakým spôsobom chce samospráva pristúpiť aj k vykurovaniu, kde plánuje prejsť na tepelné čerpadlá. Okrem toho realizuje súkromná spoločnosť od februára minulého roka na sídlisku Juh geotermálny vrt. Mesto by vďaka nemu mohlo získať obnoviteľný zdroj energie.
Ten by bol využívaný na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v súčasných blokových kotolniach v meste. „V budúcom roku už predpokladám, že pôjde do maximálneho využitia to, čo nám poskytuje, a budeme opätovne hľadať cesty, ako využiť prírodné danosti,“ dodal primátor.