Koniec lepeniu sa k cestám, ktorým upozorňovali na klimatickú krízu. Posledná generácia bude odteraz protestovať inak
Nemeckí klimatickí aktivisti zo skupiny Posledná generácia oznámili, že v rámci svojich protestov sa už nebudú lepiť k vozovke. Naďalej však chcú konfrontovať tých, ktorí sú zodpovední za ničenie klímy.
„Odteraz budeme protestovať inou formou, ale naďalej to nebude možné ignorovať. Od marca budeme zvolávať zhromaždenia po celej krajine,“ uviedla skupina Letzte Generation vo svojom vyhlásení. Už sa tiež nebudú rozdeľovať do malých skupín a organizovať pouličné blokády.
Aktivisti chcú tiež v budúcnosti čoraz častejšie priamo konfrontovať tých, ktorí sú zodpovední za ničenie klímy a verejne a pred kamerami konfrontovať politikov, píše sa vo vyhlásení. Posledná generácia prisľúbila pokračovanie protestov pri ropovodoch, v uhoľných baniach, na letiskách a v areáloch priemyselných firiem.
Skupina klimatických aktivistov začala v januári 2022 blokovať kľúčové cestné komunikácie v Berlíne, Hamburgu a ďalších nemeckých mestách lepením sa k vozovke. Vyvolali hnev medzi motoristami i policajtmi. Protesty organizovali aj v múzeách, na štadiónoch či pred ministerstvami. Niekoľkokrát dokonca narušili aj prevádzku letísk v Berlíne, Hamburgu či Dusseldorfe.
Lepenie sa k asfaltu ako rukopis Poslednej generácie
Berlínska polícia vlani napočítala 550 protestných akcií klimatických aktivistov a viedla voči nim 3 700 konaní. Mnohé z protestov kritizovali aj predstavitelia strany Zelených, ktorí tento spôsob protestov označili za kontraproduktívny. Lepenie sa o cesty bolo typickým rukopisom aktivistov z Poslednej generácie. V poslednej dobe však títo aktivisti zostávali v tieni poľnohospodárov.
Iniciatíva Posledná generácia je súčasťou medzinárodnej siete A22, kam patrí aj francúzska skupina Riposte Alimentaire (Potravinový protiútok). Dve jej aktivistky sa pred pár dňami zviditeľnili tým, že vyliali v Louvri na Monu Lisu tekvicovú polievku. Jeden z najslávnejších obrazov sveta našťastie ochránilo sklo.
Riposte Alimentaire aj týmto spôsobom žiada francúzsku vládu, aby do systému sociálneho zabezpečenia pridala aj časť o potravinách. Pre každého občana chcú mesačne zdravé a udržateľné potraviny v hodnote 150 eur, čím sa zároveň podporia domáci farmári.