Prírastky fotovoltiky 2023

Realita prekonala aj najoptimistickejšie očakávania. Masívne prírastky fotovoltiky v minulom roku prekvapili

Partneri sekcie:

Záujem o obnoviteľné zdroje energie na Slovensku vlani prudko narástol. Môžu za to obavy zo zdražovania energií, ale i program dotácií Zelená domácnostiam II.

V roku 2023 bolo do siete pripojených 21 307 nových obnoviteľných zdrojov s celkovým výkonom 266,9 megawattu. Oproti roku 2022 ide o štvornásobný nárast inštalovanej kapacity, informovala o tom Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

„Najviac, konkrétne 11 202 elektrární s celkovým výkonom 107,8 MW sa pripojilo na západnom Slovensku. Nasledovalo stredné Slovensko so 6028 novými elektrárňami s celkovým výkonom 102,8 MW. Najmenej sa pripájalo na východnom Slovensku, kde pribudlo 4077 elektrární s výkonom 56,3 MW,“ spresnila SAPI na základe údajov distribučných spoločností.

Najväčší podiel na medziročnom prírastku mali malé fotovoltické rezidenčné zdroje, ktoré predstavovali 92 % z celkového počtu inštalácií a 52 % celkového nárastu inštalovanej kapacity.

„Rezidenčné zdroje potvrdili svoju dominanciu na Slovensku a prekvapili aj priemerným výkonom inštalácie, ktorý bol na úrovni 7,06 kW. Masívne prírastky podporili obavy zo zdražovania energií. No veľkú úlohu zohral i dobre nastavený systém podpory Zelená domácnostiam II.,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Pri elektrárňach vyrábajúcich elektrinu priamo na predaj zaostávame

Podiel lokálnych zdrojov, teda tých, ktoré elektrinu produkujú pre spotrebu priamo v mieste výroby, predstavoval 39,75 %. Lokálnych zdrojov pribudlo najviac na západe Slovenska, a to 666, pričom priemerný inštalovaný výkon predstavoval 48,8 kW. Citeľne vyšší priemerný inštalovaný výkon bol na východe, kde dosiahol 65 kW a na strednom Slovensku bol priemerný inštalovaný výkon v porovnaní so západom takmer dvojnásobný s hodnotou 89,1 kW.

Poslednú kategóriu predstavujú komerčné zdroje, teda elektrárne, vyrábajúce elektrinu priamo na predaj. Tie sú podľa SAPI z pohľadu rozvoja sektora OZE, ako aj z pohľadu nových prírastkov inštalovaných kapacít pre krajiny západnej Európy najzaujímavejšie.

„Na rozdiel od rezidenčných zdrojov, pri komerčných zdrojoch Slovensko výrazne zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Rok 2023 mal v tomto smere priniesť oživenie, no podiel 8,36 % na celkovom novom inštalovanom výkone je obzvlášť pri takto veľkých projektoch žalostne málo,“ upozornil Karaba.

Najviac novej kapacity (94 %) komerčných zdrojov pribudlo na strednom Slovensku. Ide však iba o kapacitu 1 MW, čo je štandardne kapacita jednej stredne veľkej fotovoltickej elektrárne.