Mikroplasty v kuchyni

Mikroplasty v domácnosti: Nahraďte týchto päť vecí, urobíte niečo pre svoje zdravie aj pre životné prostredie

Partneri sekcie:

Mikroplasty sú už také rozšírené, že je ťažké sa im vyhnúť. Čo je ich najčastejším zdrojom v kuchyni a prečo by ste tieto pomôcky z plastu mali prestať používať?

Mikroplasty patria k najväčším environmentálnym problémom a sú hrozbou pre našu planétu. Našli sa už doslova všade, v oceánoch, pitnej vode, vo vzduchu, v dažďových kvapkách a dokonca aj v materskom mlieku. Tieto drobné častice pochádzajú z rozpadu väčších plastov alebo sú primárne súčasťou kozmetických produktov.

Sú spájané s rizikom infarktu, problémami s plodnosťou aj s rakovinou. Nedávny výskum tiež naznačuje, že môžu znížiť počet spermií u mužov. Aj keď sú tieto častice všadeprítomné, existuje množstvo zdrojov, ktoré možno obmedziť či nahradiť, aby sme sa im vyhli. Výnimkou nie je ani kuchyňa. Nasledujúcich päť zdrojov je zoradených v zostupnom poradí.

Milovníci čaju, pozor na čajové vrecúška

Množstvo čajových vrecúšok je vyrobených z neudržateľného polypropylénového plastu a dokonca aj papierové čajové vrecúška môžu obsahovať stopy plastu v spojoch. Výskum zverejnený v roku 2023 na pakistanskej Dow University of Health Sciences vyvolal obavy z toho, ako môže horúca voda na zalievanie čaju uvoľniť milióny mikroplastov z týchto vrecúšok.

Odhalil, že jedna šálka čaju môže obsahovať až 3,1 miliardy nanoplastov z takéhoto čajového vrecúška. V nich môžeme nájsť aj ďalšie škodlivé látky vrátane zlúčenín fluóru či arzénu, solí rádia, hliníka, medi, olova, ortuti, kadmia, bária a dusičnanov. Alternatívou čajových vrecúšok sú sypané čaje z čajových lístkov, ktoré si pripravíte s kovovým sitkom.

Papierové poháre nie sú udržateľnou voľbou

Papierové poháre majú byť síce ekologickejšie, no prekvapivo prispievajú k znečisteniu plastmi. Majú totiž vrstvu tesniaceho materiálu, ktorá zvyčajne pozostáva až z 10 % polyetylénu vysokej hustoty (HDPE), aby sa zabránilo úniku kvapaliny. Recyklácia papierových pohárov je problematická z dôvodu potreby oddelenia tejto HDPE vrstvy od papiera, čo komplikuje proces.

To však nie je všetko. Používanie papierových pohárov na horúce nápoje môže viesť k uvoľňovaniu rôznych chemikálií, ako zdôraznila štúdia z roku 2021 publikovaná v časopise Journal of Hazardous. A to vrátane fluoridov, chloridov, síranov a dusičnanov. Nahraďte radšej papierové poháre inou alternatívou, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu a tiež znižuje vystavenie sa mikroplastom.

Mikroplasty v kockách ľadu

Kontamináciu mikroplastmi môžu spôsobiť aj plastové misky na ľad. Aj keď existuje menej výskumov o tomto probléme, plastové zásobníky na kocky ľadu môžu pri zmrazovaní spôsobiť uvoľňovanie drobných častíc rovnako ako pri ich zahrievaní. Ako vyriešiť tento problém? Nahraďte ich v kuchyni miskami na ľad z nehrdzavejúcej ocele. Ich výhodou je, že rýchlejšie vychladnú a tým pádom budete mať kocky ľadu skôr hotové.

Plastové nádoby a mikrovlnka

Aj plastové výrobky označené ako vhodné do mikrovlnnej rúry môžu pri zohrievaní uvoľňovať značné množstvo mikroplastov do potravín. Štúdia vedcov z University of Nebraska-Lincoln z roku 2023 zistila, že v niektorých plastových baleniach detskej výživy sa nachádzajú až 4 milióny mikroplastov na štvorcový centimeter. Tieto balenia boli pritom označené ako vhodné na ohrievanie v mikrovlnke.

Pod mikroskopom sa zistilo, že tieto častice zabíjajú až 75 % buniek v obličkách, čo vyvoláva obavy z negatívneho vplyvu na ľudské zdravie. Ako odporúča asociácia The American Academy of Pediatrics, vyhýbajte sa baleniam s obsahom ftalátov, styrénu a bisfenolov.

Na čom krájate jedlo vy?

Plastové dosky na krájanie môžu prenášať mikroplasty do potravín. Podľa štúdie Americkej chemickej spoločnosti sa z nich môže ročne uvoľniť až 79,4 milióna mikroplastov z polypropylénu. Alternatívou k nim sú dosky z tvrdeného skla alebo tie klasické drevené. Niektoré značky dokonca ponúkajú dosky na krájanie vyrobené z odolných drevo-papierových vlákien.

Zdroj: Euronews.green