Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur
Envirorezort vyhlásil výzvu na pomoc domácnostiam zasiahnutých septembrovými povodňami. Vyčlenená suma by mala vystačiť na obnovu približne 1 500 rodinných domov.
Od 7. novembra 2024 je spustené aj prijímanie žiadostí pre vlastníkov domov poškodených povodňami v piatich krajoch – Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Žilinskom. Požiadať o príspevok až do výšky 22 800 eur so zálohou 7-tisíc eur je možné do konca tohto roka.
Okrem štandardných opatrení ako zateplenie, výmena okien či kotla, inštalácia tepelného čerpadla a fotovoltiky, výzva zahŕňa aj „povodňové“ výdavky spojené so sanáciou vlhkých konštrukcií, ktoré sú nevyhnutné pred samotným zateplením domov.
Obnovou domu musí dôjsť k úspore primárnej energie aspoň o 25 percent oproti stavu pred obnovou. Na túto výzvu bola alokovaná suma 34,2 miliónov eur. Vyčlenené financie by mali vystačiť pre 1 500 rodinných domov poškodených povodňami.
V čom je háčik? Vaša nehnuteľnosť sa musí nachádzať v zozname obcí, ktorý vypracovalo ministerstvo. Týka sa piatich krajov. K výzve musíte predložiť aj potvrdenie od obce o poškodení domu povodňami. SAŽP chce pri tejto výzve úzko spolupracovať so starostami zaplavených obcí a miest, ktorí majú najlepší prehľad o poškodených domoch a zároveň im záleží, aby finančný príspevok pomohol rodinám, ktoré to najviac potrebujú.
Podľa Juraja Moravčíka, generálneho riaditeľa SAŽP, sa tento prístup sa osvedčil už pri mimoriadnej výzve nasmerovanej do regiónov postihnutých zemetrasením a krupobitím, kde bolo 1 431 domácnostiam vyplatená záloha. „Žiadatelia sa nemusia báť, že sa do výzvy nestihnú zapojiť, keďže výzva bude otvorená do konca roku 2024. Snahou enviroagentúry je čo najskôr zazmluvniť predložené projekty žiadateľov a vyplatiť zálohy,” dodal Moravčík.
Aké podmienky musíte splňať?
Oprávneným žiadateľom je vlastník alebo spoluvlastník rodinného domu (bezpodielový či podielový). Ak sa nejedná o výlučného vlastníka, tento musí byť splnomocnený manželom/manželkou alebo ostatnými podielovými spoluvlastníkmi na predloženie žiadosti. Podielovým spoluvlastníkom domu nesmie byť právnická osoba.
Žiadateľ musí zostať vlastníkom, respektíve spoluvlastníkom nehnuteľnosti do momentu nadobudnutia účinnosti zmluvy so SAŽP. Zmena veľkosti vlastníckeho podielu je však možná a bude akceptovaná.
Podmienky týkajúce sa rodinného domu
Rodinný dom sa musí nachádzať na území Slovenskej republiky, byť postavený pred rokom 2013 (za rok postavenia sa považuje rok kolaudácie uvedený v energetickom certifikáte pred obnovou alebo v projektovom energetickom hodnotení) a na liste vlastníctva musí byť označený kódom 10 ako „rodinný dom“.
Úspora primárnej energie je nevyhnutná
Výška celkových oprávnených výdavkov sa vypočíta uplatnením zjednodušeného vykazovania výdavkov. Aj v štvrtej výzve platí podmienka úspory primárnej energie minimálne 25 % oproti stavu pred obnovou. Rozsah úspor primárnej energie závisí od východiskového stavu rodinného domu a od tepelnotechnických vlastností použitých materiálov. Samotnou sanáciou vlhkých konštrukcií nedosiahnete ani minimálnu požadovanú úsporu primárnej energie.
Zároveň musí byť realizované aspoň jedno opatrenie zo skupiny A a výdavky zo skupiny A musia tvoriť aspoň 25 % z celkových schválených výdavkov. Pozor, dotácia sa nevzťahuje na vybudovanie nadstavby alebo prístavby, ani na zobytnenia podkrovia alebo suterénu. Opatrenia zo skupín B a C sú voliteľné, takže si z nich môžete ľubovoľne vybrať.
Oprávnené náklady, ktoré vám budú preplatené
Skupina opatrení A. na zlepšenie tepelno-technických vlastností budovy:
1. zateplenie obvodového plášťa vrátane vynútených vedľajších výdavkov
2. zateplenie strešného plášťa (len v prípade, ak je súčasťou obnovy aj odstránenie azbestu zo strešnej krytiny)
3. výmena otvorových konštrukcií
4. zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru, pod ktorým je vykurovaný priestor)
5. zateplenie stropu nevykurovaného suterénu (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru, nad ktorým je vykurovaný priestor)
6. zateplenie podlahy na teréne (vykurovanej miestnosti, pod ktorou nie je iná miestnosť)
Skupina opatrení B1. inštalácia zdroja energie (vrátane uvedenia do prevádzky)
1. tepelné čerpadlo (voda-zem, zem-voda, vzduch-voda alebo vzduch-vzduch)
2. fotovoltické panely a batériové úložisko (len v spojitosti s fotovoltickými panelmi)
3. solárne kolektory
4. kotol na biomasu na pelety s manuálnym alebo automatickým prikladaním (po splnení podmienok)
5. plynový kondenzačný kotol (po splnení podmienok ako napríklad energetická trieda A), vrátane revíznej správy
6. rekuperácia
7. iný tepelný zdroj (napríklad elektrokotol)
Skupina opatrení B2. zelená strecha
1. intenzívna (pod podmienkou zabezpečenia závlahy zelenej strechy z akumulačnej nádrže na dažďovú vodu)
2. extenzívna
Skupina opatrení B3. akumulačná nádrž na dažďovú vodu
1. podzemná
2. nadzemná
Skupina opatrení B4. inštalácia tieniacej techniky
Trvalo inštalované stavebné výrobky vonkajšej tieniacej techniky s pohyblivými prvkami, umožňujúcimi nastavenie úrovne zatienenia, ktoré slúži k zníženiu tepelnej záťaže miestností.
Skupina opatrení B5. odstránenie azbestu
1. obkladu stien
2. strešnej krytiny
Skupina opatrení C. sanácia vlhkých konštrukcií
Opatrenie sa zameriava len na sanáciu akútnej vlhkosti a odstránenie akútnych porúch konštrukcií, a nie na riešenie dlhodobých nedostatkov daných konštrukcií (napr. absencia/zlá kvalita hydroizolácie) alebo na opravy spojené s technických zariadením budovy.
Cieľom je predovšetkým odstrániť skladby a časti konštrukcií, ktoré vlhkosťou stratili svoju funkciu a zdravotnú neškodnosť, odstrániť zvýšenú vlhkosť v jednotlivých zaplavených konštrukciách, zabezpečiť zdravotnú neškodnosť konštrukcií dezinfekciou, pripraviť priestor pre opätovné zobytnenie a zabezpečiť proces dlhodobejšieho vysúšania konštrukcií.
Okrem realizácie vyššie uvedených opatrení je možné finančné prostriedky poskytnúť aj na prípravu sprievodnej dokumentácie. A to na projektovú dokumentáciu, vrátane projektového energetického hodnotenia, energetický certifikát východiskového stavu, ktorý určí potenciálnu úsporu primárnej energie, energetický certifikát budovy po obnove či vypracovanie požiarnej bezpečnosti stavby a projektu požiarnej ochrany špecialistom vedeným v zozname Ministerstva vnútra SR.
Odkedy môžete podávať žiadosti?
Žiadosť o poskytnutie prostriedkov mechanizmu je možné vyplniť elektronicky na stránke www.obnovdom.sk od 7. novembra 2024 do 31. decembra 2024. Samotné vyplnenie formulára žiadosti neznamená, že ste ju podali.
Po zaevidovaní elektronickej žiadosti musíte do konca roka predložiť vytlačenú a podpísanú žiadosť spolu s prílohami. A to osobne do niektorej z regionálnych kancelárií, alebo osobne, kuriérom či poštou do podateľne SAŽP, alebo elektronicky do e-schránky SAŽP na portáli www.slovensko.sk.
Prílohy, ktoré posielate spolu so žiadosťou sú potvrdenie o vlastníctve bankového účtu a potvrdenie obce. Žiadosť môže predložiť aj splnomocnená fyzická alebo právnická osoba. Príspevok sa poskytuje výlučne na opatrenia a sprievodnú dokumentáciu, ktorých realizácia začala najskôr 1. februára 2020. Realizácia projektu musí byť ukončená do 31. marca 2026.