Ministerstvo pripravuje strategické dokumenty ochrany ovzdušia. Zapojiť sa môže aj verejnosť
Už dnes je zrejmé, že ochrana ovzdušia sama nedokáže eliminovať negatívne dopady politík a rozhodnutí iných rezortov, ktoré prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia. Riešenie tak komplexnej otázky si vyžaduje prijatie opatrení naprieč rôznymi sektormi. Aj preto má vzniknúť komplexná Stratégia ochrany ovzdušia Slovenskej republiky.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Podľa údajov Európskej environmentálnej agentúry, na Slovensku predčasne zomrie približne 4 000 až 5 700 ľudí ročne v dôsledku znečistenia ovzdušia. Jemné prachové častice PM2,5 a ozón sa podieľajú na úmrtí na Slovensku siedmimi percentami. Priemer EÚ sú štyri percentá.
Slovensko patrí medzi krajiny EÚ so zhoršenou kvalitou ovzdušia. Pre nedostatočné plnenie požiadaviek smernice o kvalite ovzdušia sú voči Slovenskej republike (stav v roku 2019) vedené dve konania zo strany Európskej komisie.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v tejto súvislosti pripravilo vstupnú správu k príprave Stratégie ochrany ovzdušia. Zahŕňa dva kľúčové dokumenty. Prvou časťou je Národný program znižovania emisií, ktorého návrh bol schválený vládou SR dňa 5. marca 2020. Je jedným z kľúčových dokumentov pripravovanej komplexnej Stratégie ochrany ovzdušia Slovenskej republiky do roku 2030.
Druhou časťou je Stratégia na zlepšenie kvality ovzdušia. Podklady pre tento dokument vypracoval SHMÚ. Vstupná správa a ďalšie informácie o stratégii sú dostupné na webovej stránke ministerstva.
Zámerom pre vypracovanie oboch dokumentov je potreba vytvorenia komplexného prístupu riešenia ochrany ovzdušia na Slovensku s cieľom zníženia znečisťovania ovzdušia a zlepšenia kvality ovzdušia.
Cieľom Stratégie ochrany ovzdušia je pripraviť ucelenú koncepciu riadenia kvality ovzdušia pre Slovenskú republiku a dosiahnuť na celom územ dobrú kvalitu ovzdušia. To znamená, aby boli dodržané limitné hodnoty a cieľové hodnoty pre zdravie ľudí, ekosystémy a vegetáciu, vrátane limitných hodnôt pre častice PM2,5 stanovených pre mestské obyvateľstvo.
Vaše návrhy, ktoré by mohli prispieť k tvorbe Stratégie ochrany ovzdušia, môžete zaslať prostredníctvom nasledujúceho formulára. Nájdete ho aj na webovej stránke MŽP SR. Termín na zaslanie námetov je do 31. októbra 2023.
Zdroj: MŽP SR