Na novú výzvu Obnov Dom Mini pôjde 36 miliónov. Rozdelia si ich len dva kraje
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pripravuje novú výzvu Obnov Dom Mini, na ktorú je vyčlenených 36 miliónov eur pre vyše 3 060 žiadateľov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Informoval o tom poverený generálny riaditeľ Juraj Moravčík. Vláda by mala o výzve rozhodovať na najbližšom rokovaní. Podľa Moravčíka ide o mimoriadnu výzvu zameranú na obyvateľov ohrozených energetickou chudobou. Rodinám budú priamo v teréne pomáhať so žiadosťami vyškolení pracovníci. Výzva by mala byť pripravená a vyhlásená do 30. júna.
„Bude cielená do oblasti Banskobystrického samosprávneho kraja a Košického samosprávneho kraja. Práve tam, kde je podľa údajov Európskej komisie najvyššia miera znečistenia ovzdušia, čiže reagujeme aj na rozsudok Európskeho súdneho dvora,“ vysvetlil. Predkladať energetické certifikáty podľa neho nebude potrebné, vyčlenené prostriedky je možné v prípade záujmu zvýšiť.
Moravčík zároveň avizoval zámer zvýšiť počet hodnotiteľov, ktorí poskytujú energetické certifikáty. „Momentálne sme v procese náboru zamestnancov a ak bude proces úspešný, o čom som presvedčený, že bude, mali by sme od 2. mája prijať 37 alebo 38 zamestnancov práve do pobočiek Banská Bystrica a Košice, Prešov,“ oznámil.
Peniaze na doterajšie výzvy Obnov dom pochádzajú z Plánu obnovy a odolnosti SR a sú viazané na zelené projekty s úsporou aspoň 30 % energie. Energetický certifikát je v tomto prípade garanciou, že sa tak stalo.
Pridaný komponent REPowerEU v slovenskom pláne obnovy, z ktorého pôjdu peniaze na Obnov Dom Mini, je určený na zníženie závislosti od dovozu fosílnych palív z Ruska. Finančné prostriedky preto nie sú viazané na minimálnu úsporu pri zateplení ani potrebu certifikátov. Na tejto výzve pracovalo už predchádzajúce vedenie ministerstva životného prostredia.
Časť peňazí môžu dostať domácnosti už pred obnovou
Ako doplnila SAŽP, cieľovou skupinou výzvy Obnov Dom Mini budú sociálne slabšie skupiny obyvateľstva ohrozené energetickou chudobou. Podľa modelových príkladov domácností z roku 2022 je približne 23,9 % budov obývaných ľuďmi s nízkym príjmom, dôchodcami či sociálne slabšími skupinami.
Práve tieto skupiny obyvateľstva ohrozuje energetická chudoba a nedostatok prostriedkov na komplexnú obnovu domov. Agentúra pri výzve zverejní hranicu ročného príjmu rodiny a tie domácnosti, ktoré ho nedosahujú, budú môcť požiadať o príspevok.
„Na čiastkovú obnovu bude poskytnutý nenávratný finančný príspevok, ktorý môže byť čiastočne vyplatený aj pred obnovou, pričom podporené budú opatrenia ako zateplenie častí stavebných konštrukcií, výmena okien a dverí, výmena zdroja tepla či inštalácia obnoviteľných zdrojov energie a iné,“ priblížilo ministerstvo životného prostredia.
Hrozí nám, že prídeme o milióny určené na obnovu domov?
Strana Progresívne Slovensko na tlačovke upozornila, že Slovensku môžu prepadnúť európske milióny. Tento raz ide o príspevky na obnovenie domov pre ľudí po celej krajine. Z približne 20-tisíc žiadostí o podporu bolo zatiaľ vyplatených menej ako 200. Zazmluvnených je zatiaľ iba 10-tisíc žiadateľov, pričom cieľom bolo do roku 2026 obnoviť 25-tisíc domov.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba v súvislosti s kritikou opozičného Progresívneho Slovenska aj v súvislosti s programom Obnov dom potvrdil problém s podmienkou vydávania energetických certifikátov, ktorú nastavila minulá vláda.
„Potvrdenie vydáva približne 120 ľudí na Slovensku, odborných špecialistov, ktorí nestíhajú, a keďže nestíhajú, tak ľudia tieto certifikáty nevedia získať,“ načrtol. Túto požiadavku pritom nevymyslel exminister Ján Budaj. Rovnakú podmienku má aj český dotačný program Oprav dům po babičce.
Podpredseda PS a Európskeho parlamentu Martin Hojsík poukázal, že envirorezort je najpomalšou vládnou inštitúciou pri napĺňaní plánu obnovy. Osobitne upozornil na nedostatky v programe Obnov dom. „Táto dotačná výzva od začiatku čelila našej kritike za pomalé riešenie žiadostí. Často sa na odpovede čakalo a, žiaľ, stále čaká mesiace,“ zhodnotil.