Na Slovensku vzniknú centrá udržateľnej energetiky. Zamerajú sa na spotrebu energie a úspory v regiónoch
Slovenská inovačná a energetická agentúra začne budúci rok budovať sieť regionálnych centier udržateľnej energetiky. V rámci nich budú odborníci mapovať a analyzovať potenciál úspor a zvyšovať energetickú sebestačnosť regiónov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v spolupráci samosprávnymi krajmi, Úniou miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska pripravuje projekt s názvom Kapacity pre regióny. Vybuduje sieť 23 regionálnych centier udržateľnej energetiky a sieť 8 krajských energetických centier SIEA. Vznik a prevádzka centier budú financované z Programu Slovensko.
Ako uviedla agentúra, v regiónoch Slovenska sa doteraz neuplatňovala žiadna systematická energetická politika. Prvou úlohou regionálnych centier bude zozbierať hodnoverné fakty a na základe ich dôslednej analýzy pripraviť strategické plány rozvoja udržateľnej energetiky. Potom začnú regiónom pomáhať ich realizovať a pravidelne aktualizovať, až do naplnenia stanovených cieľov a dekarbonizácie regiónov.
„Spočiatku sa sústredia najmä na energetickú (s)potrebu a potenciál úspor v budovách, doprave a verejnom osvetlení, postupne však rozšíria svoju pozornosť záber aj na pôdohospodárstvo, priemysel a ďalšie odvetvia bez ohľadu na vlastníctvo,“ doplnila SIEA na svojich stránkach.
SIEA a rok 2023
Rok 2023 bol pre SIEA prelomový. „Pripravovali sme podklady pre nové programové obdobie európskych fondov a zároveň sme zabezpečovali administráciu projektov v dobiehajúcom období, ktoré sa 31. decembra 2023 končí. Keďže po vypuknutí energetickej krízy podnikatelia, ale aj obce a mestá hľadali spôsoby, ako znížiť rastúce náklady na energiu a závislosť od fosílnych palív, snažili sme sa im pomôcť a hľadali sme voľné finančné zdroje,“ uviedla Zuzana Valentová, hovorkyňa SIEA.
Agentúra v spolupráci v ministerstvami životného prostredia a hospodárstva podľa nej iniciovala presunutie prostriedkov z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré by inak zostali nevyužité. Poputovali na podporu fotovoltických inštalácií v podnikoch a vo verejnom sektore.
„Suma vyčlenená pre podniky bola pre veľký záujem zvýšená na 27 miliónov eur. Finančné príspevky určené pre verejný sektor v hodnote 5,3 milióna eur využili na inštaláciu fotovoltických systémov predovšetkým školy, škôlky a mestské úrady,“ dodala. Napriek zvýšeniu prostriedkov a obmedzenému času bude podľa SIEA vyčerpaná celá suma 820 miliónov eur, ktorá bola v končiacom programe určená na energetické opatrenia.
SIEA zároveň pripravuje ďalšie štyri národné projekty. „Už sme otvorili pokračovanie úspešného projektu Zelená domácnostiam. Projekt je zatiaľ len v prvej fáze, počas ktorej si domácnosti môžu nechať zariadenie nainštalovať. Podobnú zjednodušenú formu pomoci prostredníctvom poukážok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie plánujeme zabezpečiť aj pre malé a stredné podniky,“ priblížila Valentová.
Domácnosti si podľa nej môžu aktuálne vybrať spomedzi 3 200 zariadení. Na poukážky je do roku 2029 vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna pre domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji.