Villa Aa
Galéria(15)

Neviditeľná vila na farme: Sčasti pod zemou a so zelenou strechou

Partneri sekcie:

Neviditeľná vila je modernou prístavbou k historickej farme, ktorá sa chcela vyhnúť veľkým gestám. Architekti ju s rešpektom začlenili do chránenej oblasti a posadili do plytkého kopca na nórskom vidieku.

Dom s názvom Villa Aa slúži ako rezidencia pre ďalšiu generáciu farmárskej rodiny a je navrhnutý tak, aby sa rešpektoval stavebnú legislatívu v chránenej oblasti aj povahu lokality. Majitelia v nej našli nielen svoj domov, ale aj administratívne priestory.

Nadväzuje na starú hospodársku budovu, ktorá sa nachádza v chránenej krajine fjordu a leží medzi zvlnenými kopcami regiónu Vestfold, neďaleko nórskeho Osla. Táto oblasť je obývaná už od dôb Vikingov.

Pôvodne sa na pozemku, kde dnes stojí nový dom, nachádzala stará pivnica na zemiaky. Vďaka polohe aj úpravám terénu sa vila vyhla najmä zo západnej a juhozápadnej strany„efektu novostavieb.“ A to až natoľko, že dom aj záhradu z príjazdovej cesty takmer nevidieť. Od zjazdu z hlavnej cesty majitelia navyše vysadili 85 javorov. Tvoria 300 metrov dlhú alej a keď stromy časom vyrastú, nehnuteľnosť úplne ukryjú.

S minimalistickým postojom

Neviditeľná vila, ako znel jej pracovný názov, je dielom dánskej kancelárie CF Møller Architects. Napriek jednoduchému pôdorysu poskytuje rozmanitosť priestorov vymedzených pre podnikanie aj rodinný život a krásny výhľad na záliv. Dispozícia domu vytvára tok a prepojenie medzi formálnymi a neformálnymi funkciami a spája praktickosť a pohodu. Architekti sa chceli vyhnúť veľkým gestá, kľúčovým bol od začiatku minimalistický postoj.

Starostlivo vyberané materiály, zelená strecha a dobre zvolený objem sa postarali o to, že vila sa bez problémov začlenila do lokality. Projekt nového domu bol nielen o rozšírení hospodárskeho dvora, ale aj o vzťahu k existujúcimi hospodárskym budovám, k pasienkom a k okolitej krajine.

Villa Aa od CF Møller ArchitectsChristian Dahle Photo: Ivar Kvaal
Pôvodne sa na pozemku, kde dnes stojí nový dom, nachádzala stará pivnica na zemiaky. | Zdroj: Ivar Kvaal

Práca na farme si vyžiadala dva vchody

Ako praktické riešenie sa ukázalo vybudovanie dvoch vchodov. Hlavný reprezentatívny vstup do domu nájdeme na severozápadnej strane objektu, na konci betónového chodníka vedúceho z parkoviska. Druhý, bočný vchod, je navrhnutý ako úžitkový, kvôli práci na farme. Je praktický kvôli ľahkému prístupu do technickej miestnosti, skladu a práčovne. Do tejto zadnej časti domu architekti navrhli aj posilňovňu, hosťovskú kúpeľňu a saunu s vonkajšou sprchou.

Do vily sa dá dostať tiež cez malé schodisko so zeleným átriom, končiace pri vchodových dverách. Je z neho ľahko dostupná pracovňa, ktorá poslúži v prípade potreby ako hosťovská izba.

Svetlíky v zelenej streche

Južná fasáda sa otvára krajine, pretože je takmer celá sklenená. Prináša prirodzené vetranie aj dobré svetelné podmienky. Nájdeme za ňou otvorený obytný priestor v podobe formálnej obývacej izby, ktorá plynulo prechádza do kuchyne a jedálne. Z tejto časti interiéru majú majitelia prístup na rozľahlú terasu. Na juh sú orientované aj tri spálne.

Dom má však i druhú, menšiu obývačku, ktorá sa končí recepciou vedúcou do pracovne. Všetky izby v zadnej časti presvetľujú strešné okná, ktoré sa starajú o dostatok prirodzeného svetla. Svetlíky inštalované do zelenej strechy pôsobia efektne aj z exteriéru, a to najmä po zotmení, keď cez ne preniká svetlo zvnútra.

Villa Aa
Južná fasáda sa otvára krajine, z tejto časti interiéru majú majitelia prístup na rozľahlú terasu. | Zdroj: Ivar Kvaal

Zelené riešenia pre udržateľnejší život

Zelená strecha vily, pokrytá trávou, funguje zároveň ako horná terasa. Spodná terasa, situovaná o 3,5 metra nižšie, prechádza do záhrady s vodnými prvkami. Jedným z nich je sedem metrov široký a šestnásť metrov dlhý plavecký bazén. Vedľa neho nájdeme ešte jeden menší, bohato obývaný vodnými rastlinami. Slúži na zber dažďovej vody zo striech a spevnených plôch.

Voda v oboch bazénoch odráža oblohu a svetlo rovnakým spôsobom ako fjord a odkazuje na spojenie s otvoreným morom. Zároveň vizuálne zmäkčuje tvrdé povrchy.

Villa Aa
Architekti dom šikovne umiestnili do plytkého kopca na nórskom vidieku. | Zdroj: Ivar Kvaal

Surovosť betónu a mäkkosť zelene

Hlavným stavebným materiálom sa v tomto projekte stal betón inšpirovaný starou betónovou stodolou, ktorá je súčasťou farmy. Použil sa tu na steny, podlahy a terasy, schodiská, schody aj bazény, či už ako pohľadový betón alebo v podobe betónových prefabrikátov.

Moderne pôsobia interiérové podlahy z lešteného betónu, ktoré plynulo pokračujú na vonkajšie terasy. Toto riešenie pocitovo spája vilu so záhradou a bazénom. Jedinečnosť riešenia podčiarkujú v exteriéri oporné múry z pohľadového betónu s bielym cementom, ktoré sa prispôsobujú terénu.

Stĺpy a nosníky domu sú vyrobené z ocele. Paletu materiálov dopĺňa drevo v interiéri – a to s rôznymi povrchovými úpravami. Do exteriéru si majitelia vybrali odolné cédrové drevo. K mäkkému prechodu z krajiny prispieva zelená výsadba a najmä zelená strecha. Aj vďaka nej sa stavba z betónu poľahky prispôsobuje lokalite a splýva s okolím.

Villa Aa

Architekti: C.F. Møller Architects
Dizajnér: Christian Austbo Dahle
Krajinní architekti: Dronninga Landskap
Typ stavby: rodinný dom
Miesto: Vestfold, Nórsko
Výmera domu: 375 m2
Výmera záhrady: 1 000 m2
Rok dokončenia: 2019