Novรฉ solรกrne panely by mohli dosiahnuลฅ rekordnรบ รบฤinnosลฅ, sรบ navyลกe ultratenkรฉ
Ultratenkรฉ fotovoltickรฉ panely by mohli generovaลฅ aลพ o 25 % energie viac ako dnes dostupnรฉ komerฤnรฉ systรฉmy. Novรฉ poznatky tรญmu vedcov mรดลพu pomรดcลฅ pri nรกvrhu budov s nulovou spotrebou energie.
Tรญmu vedcov pod vedenรญm Univerzity v Surrey v Spojenom krรกฤพovstve sa podarilo zvรฝลกiลฅ รบroveล energie absorbovanej tenkรฝmi fotovoltaickรฝmi panelmi aลพ o 25 %. Ich solรกrne panely s hrรบbkou len jeden mikrometer premieลajรบ slneฤnรบ energiu na elektrinu efektรญvnejลกie ako ostatnรฉ. Dlรกลพdia tak cestu k jednoduchลกiemu zรญskavaniu zelenej energie.
V ฤlรกnku publikovanom v ฤasopise American Chemical Society’s Photonics tรญm podrobne opisuje, ako vyuลพili vlastnosti slneฤnรฉho svetla na navrhnutie neusporiadanej voลกtinovej vrstvy. Tรก leลพรญ na vrchnej ฤasti kremรญka.
Tento efekt sa vyskytuje v prรญrode na motรฝlรญch krรญdlรกch ฤi v oฤiach vtรกkov. Inovatรญvny voลกtinovรฝ dizajn umoลพลuje absorbovaลฅ svetlo z akรฉhokoฤพvek uhla a zachytรกvaลฅ ho vo vnรบtri solรกrneho ฤlรกnku, ฤo generuje viac energie.
Marian Florescu z univerzitnรฉho technologickรฉho inลกtitรบtu ATI o ich objave povedal: โJednou z vรฝziev prรกce s kremรญkom je, ลพe takmer tretina svetla sa od neho odrazรญ priamo bez toho, aby sa absorbovala. Textรบrovanรก vrstva pomรกha rieลกiลฅ tento problรฉm a nรกลก neusporiadanรฝ voลกtinovรฝ dizajn sa ukรกzal ako obzvlรกลกลฅ รบspeลกnรฝ.โ
Objav je spoloฤnรฝm vรฝsledkom prรกce vรฝskumnรญkov z University v Surrey a z univerzity Imperial College London. Pri nรกvrhru, modelovanรญ a vytvorenรญ novej ultratenkej fotovoltaiky spolupracovali aj s vรฝskumnรฝm รบstavom AMOLF v Amsterdame.
Vรฝrazne lepลกia รบฤinnosลฅ ako pri komerฤne dostupnรฝch fotovoltickรฝch zariadeniach mรก podฤพa doktora Floresca obrovskรฝ potenciรกl: Vzhฤพadom na to, akรฉ sรบ panely ฤพahkรฉ, budรบ obzvlรกลกลฅ uลพitoฤnรฉ naprรญklad vo vesmรญre. Aj tu na Zemi dรดjde k รบsporรกm nรกkladov, navyลกe existuje potenciรกl postaviลฅ budovy s nulovou spotrebou energie, ktorรฉ budรบ energiu ฤerpaลฅ lokรกlne.โ
Okrem prรญnosu pre vรฝrobu solรกrnej energie by tieto novรฉ poznatky mohli byลฅ zaujรญmavรฉ aj pre inรฉ odvetvia ako naprรญklad fotoelektrochรฉmia.