Kráľ Karol III.

Nový britský panovník Karol III.: Eko aktivista upozorňujúci na klimatickú krízu

Téma trvalej udržateľnosti a hrozba globálneho otepľovania je blízka aj britskej kráľovskej rodine. Nový kráľ je totiž viac ako 50 rokov ekologickým aktivistom. Ako môže britská monarchia inšpirovať verejnosť na ceste k zelenšej budúcnosti?

Kráľ Karol III., ktorého sme roky poznali ako princa Charlesa, nastúpil na trón po septembrovom úmrtí svojej matky, kráľovnej Alžbety II. Oficiálne bol korunovaný za kráľa začiatkom mája. 74-ročný panovník strávil väčšinu svojho života kampaňami o environmentálnych otázkach a viac ako 50 rokov je vášnivým ekologickým aktivistom. Svoj prvý prejav o životnom prostredí mal v roku 1970, ešte ako mladý princ. Varoval v ňom pred znečistením životného prostredia.

Kráľovská rodina sa už roky snaží o to, aby prevádzka kráľovských palácoch a panstiev mala čo najnižší dosah na životné prostredie. Využíva pri tom všetky dostupné prostriedky, od energeticky úsporného LED osvetlenia cez vodné elektrárne až po energiu zo slnka či biomasu.

Jedným z prvých panstiev, ktoré začali využívať obnoviteľnú energiu, bol Clerance House v Londýne. Bol domovom súčasného kráľa v čase, keď bol následníkom trónu a čakateľom. V roku 2010 Charles získal povolenie na inštaláciu solárnych panelov na strechu svojej rezidencie. O päť rokov neskôr oznámil, že 84 % spotrebovanej energie v Clerance House pochádza z obnoviteľných zdrojov. Z toho tretina bola vyrobená na mieste.

Solárne panely využíva aj Highgrove House, jeho vidiecke sídlo ležiace neďaleko Tetbury. Solárne panely sú tu kombinované s tepelnými čerpadlami. Celé panstvo získalo ekologický status ešte v 90. rokoch. Princ na ňom zaviedol udržateľné poľnohospodárstvo. Nepoužívajú sa tu herbicídy ani insekticídy, dažďová voda slúži na polievanie záhrad aj splachovanie niektorých toaliet a odpadová voda sa filtruje v kanalizačnom systéme s lôžkom s rákosovými rastlinami.

Kráľovské sídla a obnoviteľné zdroje energií

Obnoviteľných zdrojov v podobe solárnych panelov sa ešte počas kraľovania Alžbety II. dočkal aj zámok Balmoral, škótske letné sídlo kráľovskej rodiny. Pri ich inštalácii sa uvažovalo, že sa použijú aj v Buckinghamskom paláci. Táto idea však ustúpila do úzadia s príchodom vírusu Covid-19. Balmoral, na ktorom poslednýkrát vydýchla Alžbeta II. a bol jej obľúbeným miestom, využíva tiež zelenú energiu z turbíny na rieke Muick.

Balmoral solárne panely
Solárne panely inštalované na pozemku zámku Balmoral | Zdroj: AES Solar

Oficiálnym sídlom nového britského panovníka, tak ako aj jeho predchodkyne, je impozantný Buckinghamský palác. Má 19 reprezentačných miestností a 775 izieb. Teplo v ňom po celý rok udržiava inovatívny a sofistikovaný vykurovací systém. Spotrebu energie na vykurovanie, osvetlenie a chladenie budov tu monitoruje najmodernejší systém správy budov. Jeho súčasťou je sieť viac ako 60 inteligentných meračov inštalovaných v celom areáli.

Zariadenia na kombinovanú výrobu sa starajú o vykurovanie a výrobu teplej vody, pričom účinnosť prenosu tepla zvyšujú ploché doskové výmenníky. Takáto kombinovaná výroba znižuje emisie skleníkových plynov, náklady na energiu a prináša nezávislosť od verejnej siete.

V paláci sa nachádza celkom 40-tisíc žiaroviek, preto bol ďalším prirodzeným krokom prechod na úsporné osvetlenie. Použité LED osvetlenie spotrebuje až o 86 % menej elektriny a má dlhšiu životnosť. Zároveň produkuje menej tepla a je vhodnejšie pre umelecké diela v kráľovskej zbierke.

Nulové emisie do roku 2030

Spolu s Buckinghamským palácom a Palácom Holyroodhouse v Škótsku patrí medzi tri oficiálne kráľovské rezidencie i Hrad Windsor. Nachádza sa 30 kilometrov od Londýna. Elektrickú energiu doň dodáva hydroelektráreň vybudovaná na rieke Temža.

Dve turbíny poskytujú obnoviteľnú energiu a pokrývajú 40 % spotreby hradu. Pozitívny ekologický aspekt prináša aj vykurovanie na biomasu, konkrétne drevenú štiepku. Toto palivo pochádza z miestnych zdrojov. Nehnuteľnosť by mala podľa plánov dosiahnuť do roku 2030 nulové emisie.

Ako informoval magazín Mirror, na celom pozemku aktuálne prebieha inštalácia nabíjacích miest pre elektromobily. Vo flotile kráľovských vozidiel nájdeme totiž hybridné autá aj elektromobily ako Renault Twizy, BMW i3, BMW ActiveHybrid 7 a hybridný Land Rover Defender 130 Gun Bus. Dopĺňa ich dodávka Nissan e-NV200, určená pre záhradnícky tím Buckinghamského paláca.

Veterán poháňaný bioetanolom zo srvátky

Pri vozidlách ešte chvíľu zostaneme – rozruch svojho času vyvolala úprava kabrioletu Aston Martin DB6 Volante, ktorý mladý princ Charles dostal k svojim 21. narodenín. Modrý veterán patrí medzi jeho obľúbené a k zníženiu uhlíkovej stopy sa následník trónu rozhodol prispieť aj tým, že si štvorlitrový benzínový šesťvalec nechal upraviť. A to tak, aby dokázal spaľovať biopalivo.

Jeho základnou zložkou je bioetanol z výroby anglického vína a zo srvátky, ktorá je odpadom pri výrobe syra. V pohonnej zmesi tvorí bioetanol 85 %, zvyšok bezolovnatý benzín. Ukázal tak, že budúcnosť ekologickej dopravy nemusí byť len v elektromobiloch a vodíkových autách.

Vďaka rôznym opatreniam sa uhlíková stopa kráľovskej rodiny znížila v roku 2019 o 22 %. Solárne panely inštalované pri úprave palácov v roku 2016 šetria spolu spolu s tepelnými čerpadlami 554 ton uhlíka ročne.

Včely Buckinghamský palác
Včely v záhrade Buckinghamského paláca | Zdroj: Twitter/RoyalFamily

Biodiverzita v kráľovských záhradách

Pretože v prvej línií boja s klimatickou krízou stojí aj zeleň, kráľovská rodina už dlhé roky vyzýva verejnosť na výsadbu stromov. V duchu biodiverzity sú navrhnuté aj záhrady Buckinghamského paláca. Nájdeme v nich biotopy pre rôzne druhy hmyzu. Približne 10 % celkovej plochy záhrad tvorí voľne rastúca zeleň s lúčnymi kvetmi, ktorých je tu až 320 rôznych druhov.

Tieto nekosené časti sú dobrým zdrojom nektáru pre včely, ktoré majú svoje úle na ostrovčeku uprostred záhradného jazierka. V súčasnosti sa v záhradách paláca nachádza pät úľov, prvé z nich sa objavili už v roku 2009. Vyrobený med končí, ako inak, na kráľovskom stole. Včely sa nachádzajú aj v záhrade neďalekého Clarence House.

Udržateľnosť a boj proti klimatickej kríze podporovala už kráľovná Alžbeta II., ktorá sa narodila v čase, keď hlavným zdrojom energie bolo uhlie a autá boli na cestách vzácnosťou. V jej posolstve dnes pokračuje jej syn Karol III. Environmentálna kríza je tu totiž podľa neho s nami už mnoho rokov – odsudzovaná, zľahčovaná a popieraná.