O dotáciu na obnovu starších rodinných domov môžete požiadať od októbra
Majitelia starších rodinných domov sa konečne dočkali, podávanie žiadostí sa spustí v októbri. Vďaka peniazom z Plánu obnovy a odolnosti bude zrekonštruovaných priemerne 10 rodinných domov v každej obci.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Na tlačovej konferencii dnes zástupcovia vlády spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) predstavili prvé dve pilotné výzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR pre majiteľov starších rodinných domov.
Žiadosti môžu majitelia rodinných domov podávať od 15. októbra 2022 do 28. februára 2023. Informovali o tom predseda vlády SR Eduard Heger, minister financií Igor Matovič, minister životného prostredia Ján Budaj a Michal Maco, generálny riaditeľ SAŽP. Ako priblížili, ide prvé pilotné výzvy v objeme 30 miliónov eur.
„Máme dve výzvy – štandardnú a sociálnu. Na obe ide po 15 miliónov eur. Žiadatelia sa však nemusia obávať vyčerpania prostriedkov, nakoľko ide o prvé dve výzvy. Akonáhle budú uzatvorené, otvárame ďalšie, pretože máme k dispozícií až 500 miliónov eur,“ vysvetlil Michal Maco zo SAŽP.
Príspevok na obnovu domu bude vyplácaný systémom refundácie, to znamená, že majiteľ nehnuteľnosti musí výdavky uhradiť najskôr z vlastných zdrojov. V rámci štandardnej výzvy mu bude preplatených maximálne 60 % nákladov s DPH, sociálne a zdravotne znevýhodnené skupiny obyvateľov dostanú v rámci refundácie späť až 95 % nákladov z celkovej sumy s DPH.
Prvých 4-tisíc záujemcov do konca roka
Podľa Jána Budaja by mohlo byť z Plánu obnovy zrekonštruovaných priemerne 10 domov v každej obci, keďže na Slovensku máme necelých 3-tisíc obcí. „Ľudia majú do 15. októbra priestor pripraviť si energetický certifikát a potrebné doklady, ktorých zoznam nájdu na stránke www.obnovdom.sk. Veríme, že do konca roka si bude môcť prvých 4-tisíc záujemcov začať obnovovať svoj dom. Naším cieľom je 30-tisíc obnovených domov.“
V prípade, že žiadateľ nemá dostatok prostriedkov na obnovu rodinného domu, môže požiadať o bankový úver. „Je nám jasné, že príspevok na obnovu rodinného domu je len časťou investície. SAŽP spolu s Slovenskou bankovou asociáciou nadviazala spoluprácu s momentálne dvoma bankami. Dúfame, že do schémy sa zapoja aj ďalšie banky,“ povedal M. Maco.
Pozitívnou správou je, že komerčné banky prejavili záujem poskytovať finančné produkty na spoluúčasť pri obnove, ak vlastník domu nebude mať dostatok vlastných prostriedkov. Týmto krokom sa vyšlo v ústrety najmä sociálne a zdravotne znevýhodneným žiadateľom.
Samotný proces podávania žiadosti má byť podľa neho celkom jednoduchý, no vstupujú do neho aj ďalšie subjekty a osoby ako napríklad energetik a stavebný inžinier, ktorí vypracujú energetické hodnotenie a stavebný projekt, miestny stavebný úrad, zhotoviteľ prác, notár či banka. Žiadateľ o príspevok sa môže podľa Michala Maca rozhodnúť, či si dom zrekonštruuje svojpomocne sám, alebo si nájde dodávateľov stavebných prác. Ako doplnil, výber dodávateľa nebude nijako obmedzený.
Rady a tipy pri podaní žiadosti
Žiadosť o príspevok na rekonštrukciu musí byť podaná online, prostredníctvom formulára na stránke www.obnovdom.sk. Podrobnosti ohľadne podávania žiadostí a vypĺňania elektronického formulára budú upresnené pred termínom spustenia podávania žiadostí.
Pre majiteľov starších rodinných domov má Michal Maco aj pár tipov a rád: „Chcel by som upozorniť žiadateľov, aby si veľmi dobre skontrolovali svoje žiadosti, pred tým, ako ich podajú. V prípade, že im budú chýbať nejaké dokumenty, SAŽP žiadosť nezamietne, ale bude ďalej vyžadovať tieto dokumenty a celý proces sa môže zbytočne predĺžiť. Preto vás vyzývam, pred podaním žiadosti príďte do našich regionálnych kancelárií, konzultuje s nami, pomôžeme vám vyplniť žiadosť za vás.“
Takisto je podľa neho veľmi dôležité, aby si žiadateľ skontroloval nedoplatky v sociálnej a zdravotnej poisťovni alebo na daňovom úrade. Pri dokumentoch, kde SAŽP nevyžaduje originály, odporúča uchovať si ich doma, pretože je možné, že ich agentúra bude vyžadovať pri následnej kontrole. Kompletnú dokumentáciu agentúra odporúča uchovať minimálne 5 rokov.
„A v neposlednom rade, je dôležité spraviť fotografie pred realizáciou projektu. Vzorovú foto dokumentáciu nájdete na našej webovej stránke,“ doplnil M. Maco a zdôraznil, že požadovanú foto dokumentáciu nemôžete vyhotoviť až počas samotnej rekonštrukcie domu, ale treba na ňu myslieť už pred ňou, aby ste dokladovali pôvodný stav.
Ekologická aj sociálna výzva v jednom
Spustenie tejto výzvy hodnotia pozitívne aj odborníci, ktorí oceňujú inovatívne prvky v nastavení výzvy ako napríklad motivačné nastavenie príspevkov podľa ambicióznosti obnovy, podporu cez kampane a technickú asistenciu a tiež rozdelenie výzvy tak, aby na príspevky dosiahli aj sociálne zraniteľné skupiny. Obnova rodinných domov tak nie je len ekologickým ale aj sociálnym projektom.
„Naša platforma dlhodobo upozorňovala, že bývalé dotačné programy pre rodinné domy boli poddimenzované. Teraz vláda prichádza s novou schémou a masívnou investíciou a to považujeme za správny krok, lebo potenciál v sektore rodinných domov je obrovský. O to viac je táto téma aktuálna v čase, kedy pociťujeme enormný nárast cien energií a energetickú krízu,“ informovala Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.
Z analýzy sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 vyplýva, že približne 340-tisíc rodinných domov možno považovať za energeticky neefektívne a potrebujú hĺbkovú obnovu. „Potenciál na hĺbkovú obnovu z hľadiska dotačnej schémy má však až 580-tisíc rodinných domov, čo je takmer 54 % všetkých domov na Slovensku,“ upresnil na záver Richard Paksi, analytik platformy.