Obľúbené miesto získa späť svoju tradičnú atmosféru. Do Prüger-Wallnerovej záhrady sa vrátia historické skleníky
Dlhé roky chátrala a verejnosť ju uvidela až v roku 2021. Od tohto obdobia sa Prüger-Wallnerova záhrada stala vyhľadávaným miestom obyvateľov Bratislavy, pričom jej skrášľovanie sa nekončí ani dnes. Mesto plánuje v spolupráci s Nadáciou Volkswagen Slovakia zrekonštruovať historické skleníky, čím obľúbené miesto získa späť svoju tradičnú identitu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
„Jej príbeh začal písať pred 120 rokmi Heinrich Prüger, slávny hoteliér, vďaka ktorému Bratislava získala svoju ikonu – hotel Carlton,” povedala o Prügerke iniciátorka obnovy záhrady, Zuzana Stanová v rozhovore pre ASB v roku 2021. Vlastník záhrady bol totiž svetoznámym hotelovým manažérom. Riadil vychýrené hotely v Paríži, Londýne a New Yorku, poznali ho svetové médiá a pritom žil na Slovensku, kde o ňom dnes vie málokto.
V území Horského parku, konkrétne na Hlavíčkovej ulici, zriadil vilu a priľahlé pozemky upravil do podoby veľkej záhrady, ktorá disponovala skleníkmi, ale aj záhradným domčekom. Po druhej svetovej vojne však začalo miesto chátrať a niekoľko desaťročí bolo neudržiavané, čo sa podpísalo na vzhľade a kondícii celej záhrady. Postupne sa tiež zmenšovala, nakoľko v jej okolí boli postavené rodinné domy.
Z pôvodných záhradných úprav sa nezachovalo takmer nič. V priebehu minulého desaťročia sa ale začali prvé kroky jej čiastočnej revitalizácie, iniciované neziskovými organizáciami. Stále však išlo o menšie úpravy. Omnoho väčšia zmena sa začala v roku 2020, keď záhradu začalo rekonštruovať hlavné mesto spoločne s partnermi.
O rok neskôr, po dlhých desaťročiach, bola záhrada sprístupnená verejnosti. Vzniklo tu detské ihrisko, komunitná záhrada, upravili sa chodníky a vznikli tu aj lávky, ktoré môžu ľudia využívať v prípade, keď je záhrada po daždi. Prüger-Wallnerova záhrada tiež disponuje informačnými tabuľami, vysadené boli nové rastliny a vytvorený bol mokraďový biotop. Pribudli aj hmyzie hotely a záhrada sa stala okamžite vyhľadávanou a obľúbenou.
Činnosť magistrátu pokračovala aj o rok neskôr. Mesto začalo obnovovať záhradný domček s kotolňou, ktorá kedysi vykurovala skleníky Prüger-Wallnerovej záhrady. Rekonštrukciou vznikol komunitný priestor pre všetkých – nachádza sa tu miesto pre deti, ľudia si tu môžu oddýchnuť a vybudované boli aj verejné toalety a postavená drevená terasa.
„Môžete sa tu schovať pred dažďom, zohriať sa, prezliecť zablatené dieťa, prebaliť bábätko, nakŕmiť ho, urobiť si kávu alebo čaj, zahrať si spoločenskú hru, požičať si knihu zo staromestskej knižnice, alebo si len tak posedieť v príjemnej spoločnosti na príjemnom mieste na terase či vo vnútri,” informoval o druhej etape ešte v minulosti Matúš Vallo, primátor Bratislavy.
Mesto i mestská časť zvýšili úroveň lokality aj ďalšími krokmi. Zriadilo tu Korzo Horský park, čím vznikol bezpečnejší priestor pre peších a upokojila sa aj doprava, nakoľko tu autá po novom nemôžu parkovať. Zrekonštruovala sa tiež cesta s chodníkmi na Ulici Prokopa Veľkého, Nekrasovej a Hlbokej ceste, čím záhrada získala kultivovaný vstup. Iniciatívy mesta pokračovali aj v roku 2023, zlepšili sa podmienky pre zeleň novým verejným vodovodom a polievacím ventilom.
Ďalším krokom ku kvalitnejšej záhrade je rekonštrukcia historických skleníkov, čo sa udeje už čoskoro. Práve dnes sa totiž v Prügerke uskutočnil slávnostný, prvý výkop pri príležitosti oficiálneho začiatku spolupráce Nadácie Volkswagen Slovakia a mesta Bratislava na obnove tejto časti záhrady.
„Veľmi sa teším, že Prügerku čaká ďalšie vylepšenie. V nasledujúcom období tu vďaka Nadácii Volkswagen Slovakia budú obnovené tri historické skleníky, ktoré budú slúžiť ako na pestovanie, tak na vzdelávanie a kultúrne akcie,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii primátor Matúš Vallo.
Nadácia tak k príležitosti 15. výročia venovala 15-tisíc eur na obnovu prvého z historických skleníkov, ktorý by mal byť dokončený v priebehu tohto roka. V spolupráci s mestom Bratislava, združením Krajanský inštitút, ktoré prevádzkuje komunitné centrum Prügerka, a neziskovou organizáciou Národný trust, ktorá zodpovedá za komunitnú záhradu, plánuje v nasledujúcich rokoch postupne obnoviť aj ostatné historické skleníky.
Dnes sa totiž zo skleníkov zachovali len betónové základy, sú neudržiavané a obrastené náletovou zeleňou. Ich transformáciu ukazuje architektonická štúdia, ktorú vypracovala sekcia výstavby Magistrátu hlavného mesta SR. Táto štúdia má byť ešte v blízkej budúcnosti dopracovávaná.
Už teraz ale ponúka jasný pohľad na transformáciu celého priestoru. Základy prvého zo skleníkov, najbližšie ku komunitnému domčeku, budú odstránené a zachovajú sa len spomenuté tri. Tie budú osadené z väčšej časti na teréne, ale aj na drevenej terase, z ktorej bude ku skleníkom možný voľný prístup.
Otázkou nateraz zostáva, či bude spoločne so skleníkmi obnovený aj rozľahlý múr pri záhradnom domčeku, obkolesujúc samotné skleníky. „Máme za sebou jeden rok pilotnej prevádzky komunitného domčeka a tohto kultúrneho priestoru. Nedávno sme mali k tomu vyhodnotenie spoločne so susedmi i primátorom, čo nás priviedlo na viaceré zistenia,” začína rozprávanie Zuzana Stanová, iniciátorka obnovy Prügerky.
„Preberali sme teda aj múr, ktorý by mala riešiť sekcia výstavby Magistrátu hlavného mesta alebo sekcia správy nehnuteľností,” vysvetlila pre redakciu ASB. Zuzana Stanová rovnako potvrdila, že nateraz nie sú známe finančné náklady na rekonštrukciu. Posledne komunikovaná suma bola spred 3 rokov.
„Mali sme predbežnú cenovú ponuku v roku 2021, ktorá ale pracovala s priestorom jednoduchšie. Očakávame teda, že náklady budú nie zanedbateľne vyššie ako pôvodný odhad. Dnes je to otázka maximálne mesiaca, než finančné náklady budeme vedieť, zásadné prekvapenie ale neočakávam,” dodáva.
Neznámou nateraz ostáva aj harmonogram, resp. termíny sú len veľmi všeobecné. „Bude záležať od toho, ako sa na túto obnovu pozrie stravebný úrad. Podľa náročnosti administratívneho konania na úrade budeme vedieť presný harmonogram,” povedala Zuzana Stanová. Jej odhad je, že s rekonštrukciou by sa mohlo začať na jeseň tohto roka s tým, že skleníky by mohli byť dokončené do jedného roka. Čiastočné práce ale prebehnú už túto jar.
Rekonštrukcia Prüger-Wallnerovej záhrady sa blíži do ďalšej etapy, ktorá vráti tomuto vzácnemu miestu tradičnú atmosféru v podobe nových skleníkov. Lokalita sa tak stane omnoho atraktívnejšou a v neposlednom rade, zabudnutá záhrada získa späť svoje stratené čaro.