Obnoviteľné zdroje pokryli v Grécku spotrebu elektrickej energie na päť hodín, pokus prebehol v rannej špičke
Kým niektoré štáty spochybňujú spoľahlivosť obnoviteľných zdrojov a ich schopnosť pokryť elektrickú spotrebu, Grécko svoju energetickú základňu overuje a skúša. Pokus s výhradným využitím obnoviteľných zdrojov otvoril dvere k tomu, aby bol energetický mix krajiny v nasledujúcich rokoch ekologickejší.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Dôkazom je aj správa o tom, že päť hodín spotrebu elektriny v krajine plne pokrývali iba obnoviteľné zdroje energie. Interval navyše zahŕňala aj rannú špičku, kedy je spravidla spotreba elektrickej energie na maxime. Výhradné použitie obnoviteľných zdrojov bolo odskúšané prvýkrát v histórii Grécka.
Pokus o 100 % pokrytie dopytu obnoviteľnými zdrojmi prebehol v októbri. Vďaka prepojeniam, ktoré prevádzkovateľ implementuje na súši aj mori sa otvárajú dvere k tomu, aby bol energetický mix krajiny v nasledujúcich rokoch ešte ekologickejší. Podľa gréckeho klimatického think-tanku The Green Tank tvorili obnoviteľné zdroje energie od začiatku roka do augusta 46 % energetického mixu.
Správa o obnoviteľných zdrojoch, ktoré dokázali pokryť spotrebu elektrickej energie, je dôkazom toho, že správne nastavené a podporované zdroje skutočne dokážu plnohodnotne prispievať do štátneho energetického mixu. Zároveň majú potenciál eventuálne nahradiť iné zdroje energie.
Krajina s najväčšou európskou elektrárňou s obojstrannými solárnymi panelmi
K tomu sú, samozrejme, potrebné investície nielen do samotných obnoviteľných zdrojov, ale aj do doplnkových technológií, ako sú napríklad energetické úložiská vyrovnávajúce distribučnú sieť a možné výpadky. Grécko dokázalo, že aj toto je cesta, pričom krajina plánuje ďalšie investície do zvýšenia inštalovanej kapacity obnoviteľných zdrojov.
V apríli 2022 uviedla spoločnosť juwi do prevádzky solárny park pri meste Kozani, na severe krajiny, s výkonom 204 MW. Elektrinou zásobuje 75-tisíc domácností. Ide o najväčšiu európsku solárnu elektráreň využívajúcu technológiu obojstranných solárnych panelov.
Tzv. bifaciálne solárne panely vyrábajú elektrinu vďaka priamemu osvitu prednej strany. Zároveň využívajú zadnú plochu, na ktorú dopadá svetlo rozptýlené v prostredí alebo odrazené od podložia. Celkový výkon sa tým zvyšuje približne o tretinu a viac.
Krajina plánuje do roku 2030 nárast inštalovanej kapacity obnoviteľných zdrojov zo súčasných 10 GW na 25 GW.