Obnoviteľné zdroje predbehli jadro, výroba energie sa naprieč Európou líši
Najväčší podiel na primárnej výrobe energie v Európskej únii (EÚ) mali v roku 2021 obnoviteľné zdroje energií. Obnoviteľná energia predstavovala predvlani 41 percent celkovej produkcie a po prvý raz od roku 2016 prekonala jadrovú energiu.
Ako informoval štatistický úrad EÚ Eurostat, jadrová energia bola druhým najväčším zdrojom energie (31 %). Tuhé palivá mali v roku 2021 na výrobe energie 18-percentný podiel, zemný plyn mal šesť percent, ropa tri percentá a ďalšie zdroje 0,2 percenta.
Výroba energie sa medzi členskými štátmi líšila. Na Malte bola v roku 2021 obnoviteľná energia výlučným zdrojom primárnej výroby. Hlavným zdrojom výroby bola obnoviteľná energia vo viacerých štátoch EÚ, pričom podiel nad 95 % mali Lotyšsko (takmer 100 %), Portugalsko (98 %) a Cyprus (96 %).
Tuhé palivá boli hlavným zdrojom energie v Poľsku (72 %), Estónsku (56 %) a Česku (45 %). Najväčší podiel zemného plynu na výrobe energie mali Holandsko (58 %) a Írsko (42 %), v ktorom však hlavným zdrojom výroby energie boli obnoviteľné zdroje a biopalivá (49 %). Najväčší podiel výroby energie z ropy malo zase Dánsko (35 %), aj keď hlavným zdrojom energie tam boli tiež biopalivá a obnoviteľné zdroje (48 %).
Eurostat ukazuje údaje aj za krajiny Európskeho združenia voľného obchodu. Na Islande boli obnoviteľné zdroje stopercentným zdrojom primárnej výroby energie. V Nórsku mala obnoviteľná energia len sedempercentný podiel. Najviac sa na výrobe energie v Nórsku podieľali zemný plyn (47 %) a ropa (45 %).
V roku 2021 výroba energie zodpovedala iba 42 percentám spotreby energie, čo si vyžadovalo dovoz EÚ z tretích krajín. Preto je podľa štatistického úradu pre úplný obraz o energetických potrebách EÚ potrebné dať výrobu do súvislosti s dovozom. V roku 2021 boli hlavným dovážaným energetickým produktom ropné produkty. Predstavovali takmer dve tretiny dovozu energie do EÚ (64 %), za nimi nasledovali zemný plyn (25 %) a pevné fosílne palivá (6 %).