Od augusta žijeme na ekologický dlh: Spotrebovali sme viac prírodných zdrojov, ako dokážeme obnoviť za celý rok
Svet vo štvrtok 1. augusta vyčerpal všetky obnoviteľné zdroje planéty, ktoré mali vydržať do konca roka. Od roku roku 1970 sa Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme (Earth Overshoot Day) presunul z 29. decembra až na súčasný 1. august.
Informovala o tom Frédérique Hazéová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) Slovensko. „Ľudstvo za necelých osem mesiacov spotrebovalo viac prírodných zdrojov, ako dokáže planéta obnoviť za celý rok,“ upozornila riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.
Znamená to, že ľudia dnešným dňom ulovili viac rýb, vyrúbali viac stromov či intenzívne využili viac pôdy, ako príroda dokáže za rok poskytnúť. Trend narušil naposledy pandemický rok 2020, kedy tento deň nastal „až“ 22. augusta a poskytol nám bezprecedentnú príležitosť vidieť, že krátkodobo vieme znížiť spotrebu a využitie prírodných zdrojov.
WWF Slovensko podotkol, že významné kroky vedúce k zmene sú v rukách vlád a súkromného sektora. Dôležité sú však aj každodenné rozhodnutia a voľby ľudí. „Stačí si uvedomiť, že sme sami súčasťou prírody a zodpovednosť za jej budúcnosť nesieme spoločne,“ uzavrela Plassmann.
Nevyhnutné je hlavne znižovanie emisií
„Posunúť“ Earth Overshoot Day je dnes jedna z kľúčových výziev, ktorej čelíme. A hoci aj jednotlivci majú silu ovplyvniť svoju spotrebu a zlepšiť situáciu vo svojich domovoch a v komunite, najväčší potenciál pre rozsiahlu zmenu majú vlády a firmy, keď zosúladia svoje politiky a stratégie s možnosťami planéty, ako konštatovala platforma Global Footprint Network.
Predovšetkým je nevyhnutné ambiciózne znižovanie emisií CO2, realizácia projektov ochrany a obnovy lesov, oceánov, riek a mokradí, ale aj zmena našich potravinových návykov. Napríklad zníženie uhlíkovej zložky ekologickej stopy ľudstva o 50 % by posunulo Earth Overshoot Day o 93 dní. Ak by sme o polovicu znížili množstvo jedla, ktoré končí ako odpad, tento deň by sa posunul o 13 dní.
Celosvetové zníženie konzumáciu mäsa o polovicu a jeho nahradenie rastlinnou potravou by tento deň posunulo o 17 dní. O zhruba osem dní by sa posunul, keby sme obnovili les na ploche 350 miliónov hektárov. A ak by sme znížili rozsah kilometrov, ktoré ľudstvo ročne najazdí autami o 50 % a tretinu by nahradila verejná doprava a zvyšok jazda na bicykli či chôdza, tento deň by sa podľa prepočtov posunul o ďalších 13 dní.