Čo majú spoločné olympijské hry v Paríži a klimatická zmena?
Paríž sa ocitol na vrchole rebríčka európskych hlavných miest, v ktorých hrozí ich obyvateľom vysoké riziko úmrtia z dôvodu horúčav. Čo to znamená pre práve prebiehajúce olympijské hry a ako sa s horúčavami popasovali organizátori?
Hlavné mesto Francúzska, ktoré aktuálne hostí olympijské hry, čakajú tento týždeň teploty 35 °C a vysoká vlhkosť. Francúzsky meteorologický úrad vydal varovanie pred horúčavami a búrkami a radí, aby boli ľudia opatrní pri športovej alebo fyzickej aktivite v exteriéri.
Pre športovcov na olympiáde to znamená, že sa môže zopakovať situácia z olympijských hier v Tokiu z roku 2021, ktoré sa do dejín zapísali ako najhorúcejšie v histórii. Teploty sa šplhali nad 34 °C a vlhkosť vzduchu dosahovala takmer 70 percent.
V Tokiu maratónci zvracali a omdlievali, keď pretínali cieľovú čiaru a podľa štúdie British Medical Journal asi 1 zo 100 olympijských športovcov trpel zdravotnými problémami z vysokých teplôt.
Svet nedávno zaznamenal najteplejší deň po mesiacoch bezprecedentných teplôt. V nedeľu 21. júla európska klimatická služba Copernicus namerala globálnu priemernú teplotu 17,09 °C, čo prekonalo rekord z minulého roka 6. júla o 0,01 °C. Paríž tiež aktuálne čelí extrémnym horúčavám.
Pohotovostné plány aj teplotné limity
Odborníci tvrdia, že sme teraz na „skutočne neprebádanom území“, keďže klíma sa stále otepľuje. A práve Paríž podľa správy v časopise Lancet získal prvenstvo spomedzi všetkých európskych hlavných miest. Jeho obyvateľom totiž hrozí najvyššie riziko úmrtia v dôsledku tepla. Odkedy metropola naposledy hostila hry v roku 1924, stúpla kvôli klimatickým zmenám teplota v tomto ročnom období o približne o 3,1 °C.
Ako sú teda organizátori pripravení na horúčavy? Meteorologická služba Météo-France je v neustálom kontakte s organizátormi hier a poskytuje aktualizácie v reálnom čase a varovania o poveternostných podmienkach.
Pre niektoré športy a miesta konania existujú pohotovostné plány, ako aj špecifické limity, pri ktorých nemôže hra pokračovať, ak sa dosiahnu určité teplotné limity. Podujatia ako triatlon a maratón začínajú skoro ráno, aby sa vyhli najteplejším častiam dňa. Organizátori vyhodnotili riziko pre každý šport a tvrdia, že vytvorili kalendár podujatí s ohľadom na tieto špecifické obavy.
Fontány s vodou pre divákov
Teplo však neohrozuje len športovcov. V celom Paríži pribudli bezplatné vodné fontány. Viac ako 400 z nich sa nachádza na miestach podujatí, takže diváci si môžu svoje fľaše kedykoľvek naplniť pitnou vodou a vyhnúť sa tak dehydratácii.
K dispozícii sú aj zatienené plochy a pri vonkajších podujatiach organizátori zabezpečili, aby sa čakacie doby na slnku minimalizovali. Na každom mieste sú k dispozícii lekárske tímy, aby monitorovali situáciu a poskytovali prípadnú prvú pomoc divákom s úpalom.
Najzelenšie hry a krajiny s vlastnou klimatizáciou
Veľkou témou je i snaha o prvý ročník hier v súlade s parížskou klimatickou dohodou a zníženie emisií skleníkových plynov na polovicu v porovnaní s hrami v Riu 2016 alebo v Londýne 2012. V rámci nej došlo aj na menej tradičné riešenie, ktoré sa však nestretlo s pozitívnou odozvou.
Športové tímy vyjadrili svoje obavy o olympijskú dedinu po tom, čo sa ukázalo, že ich ubytovanie nebude mať klimatizáciu. Dedina bola navrhnutá tak, aby využívala špeciálny geotermálny systém, ktorý sa ochladzuje vodou z hlbokého podzemia. Tento systém udržiava teploty v miestnostiach aspoň o 6 °C nižšie, ako sú vonku. Je pritom oveľa ekologickejší ako klimatizácia. Pri vysokých teplotách je však menej komfortný.
Po negatívnej reakcii tímov organizátori oznámili, že si môžu na vlastné náklady namontovať prenosné klimatizačné jednotky do svojich izieb. Začiatkom júla zástupca riaditeľa olympijskej dediny Augustin Tran Van Chau upresnil, že bolo objednaných približne 2 500 klimatizačných jednotiek.
Medzi krajiny, ktoré si do Paríža priniesli vlastnú klimatizáciu, patrí Japonsko, ktoré má nainštalované pokročilé systémy chladenia a regulácie vlhkosti. Pridali sa k nim USA, Veľká Británia, Austrália, Dánsko, Kanada, Grécko a Taliansko. Výkon športovcov a ich odpočinok tímy uprednostnili pred ambicióznym plánom usporiadateľov spraviť z olympijských hier 2024 tie najzelenšie v histórii.
Zdroj: Euronews Green