Vianoce

Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? Vyskúšajte týchto 8 tipov pre ekologickejšie Vianoce

Vianoce sú sviatkami hojnosti a štedrosti. To sa odráža na vyššej spotrebe domácností. S ňou ide ruka v ruke aj vyššia produkcia odpadu. Vďaka týmto radám sa budete správať šetrnejšie nielen k životnému prostrediu, ale potešia sa aj vaše peňaženky.

Decembrové tržby maloobchodu sú každoročne o desiatky percent vyššie ako počas iných mesiacov roka. Dôvodom sú vianočné sviatky, nakoľko práve v decembri sa realizuje väčšina vianočných nákupov potravín a darčekov.

Vyššia spotreba však ide ruka v ruke s nárastom produkcie komunálneho odpadu. Na jedného Slováka pripadá ročne 478 kg komunálneho odpadu. Odhaduje sa, že práve v decembri vyprodukuje obyvateľ našej krajiny až 45 kg smetí. Takmer z každého zakúpeného tovaru totiž vzniká skôr či neskôr v nejakej podobe odpad.

Prvý a zároveň najčastejší odpad je obal. Odpad vzniká aj pri varení, pečení, nedojedení jedál či po vypršaní dátumu spotreby na potravinách. V odpadových nádobách časom končia aj rôzne opotrebované alebo poškodené predmety, ako aj nechcené darčeky, nehovoriac o stromčekoch, ktoré naplnili svoju „vianočnú misiu“.

Záleží Slovákom na udržateľnom míňaní?

V posledných rokoch sa čoraz viac, nielen s vianočnými sviatkami, skloňuje pojem udržateľnosť. Podľa Európskeho spotrebiteľského platobného reportu spoločnosti Intrum (z roku 2022), Slováci a Slovenky stále viac túžia utrácať udržateľným a sociálne uvedomelým spôsobom.

Avšak posledné dva roky ovplyvňuje správanie spotrebiteľov rekordne vysoká inflácia, ktorá vlani dosiahla v priemere 12,8 % a pre tento rok sa odhaduje jej úroveň okolo 11 %. Nákup potravín, za ktorý sme vlani zaplatili pred Vianocami 200 eur, nás tento rok vyjde na 216 eur. Vyššie sumy na cenovkách sú neprehliadnuteľné aj pri ostatných tovaroch a službách – teda pri potenciálnych darčekoch.

Podľa reportu spoločnosti Intrum by až 63 percent opýtaných chcelo nakupovať viac udržateľných tovarov a služieb, ale rastúce životné náklady im to sťažujú. Táto dilema však so sebou prináša aj pozitívny efekt. Až 67 percent respondentov tvrdí, že stále častejšie opravujú a recyklujú staré veci, než by kupovali nové.

Ako prežiť ekologickejšie Vianoce?

Prežiť vianočné sviatky ekologickejšie nemusí byť jadrová fyzika. Aj keď emócie či zážitky majú počas sviatkov svoje nezastupiteľné miesto, nemali by sme zabúdať na „zdravý“ rozum. Prečítajte si osem rád analytičky WOOD & Company Evy Sadovskej, ako prežiť udržateľné Vianoce, alebo ako počas sviatkov šetriť životné prostredie, peniaze aj čas.

Nákupy v predstihu

Nákupy sa snažte realizovať v predstihu a s kvalitným nákupným zoznamom. Vďaka nemu môžeme nakúpiť viac vecí naraz a nevracať sa opakovane do obchodov, s čím súvisia stovky zbytočne najazdených kilometrov. Na nákupy noste svoje vlastné tašky, obmedzíte tak spotrebu tých jednorazových. Nákupom v predstihu sa zároveň vyhnete tomu, že na poslednú chvíľu nakúpite zbytočnosti.

Ekologickejšie predvianočné upratovanie

Siahnite po kvalitných čistiacich prostriedkoch, čapovaných do vlastnej prinesenej nádoby alebo si ich skúste vyrobiť z domácich surovín. Prebytok plastových fliaš skúste niekomu ponúknuť či vrátiť v obchode. V krajnom prípade ich vyhoďte do odpadovej nádoby určenej na plasty. Pri upratovaní sa zároveň pokúste plytvať čo najmenej vodou.

Darčeky od srdca

Spoznajte priania vašich blízkych a pokúste sa im zaobstarať to, po čom naozaj túžia alebo čo potrebujú. Stavte na kvalitu, užitočnosť a trvácnosť. Skúste siahnuť po ručne vyrobených či recyklovaných darčekoch alebo po darčeku v podobe zážitku.

Menej baliaceho papiera

Vyhnite sa postupu „rozbalím a vyhodím“. Baliaci papier skúste nahradiť látkou alebo papierovou taškou. Darčeky zabalené v baliacom papieri rozbaľujte šetrnejšie, aby ste papier mohli použiť aj nabudúce. Niektoré druhy baliaceho papiera sa separujú, niektoré patria do zmiešaného komunálneho odpadu.

Varenie a pečenie v primeranom množstve

Navarte a napečte iba toľko jedla, koľko dokážete skonzumovať. V prípade, že vám jedlo zostane, podeľte sa so svojimi známymi alebo susedmi. Zvyšky nedojedeného jedla sa pokúste kompostovať alebo vytriediť ako kuchynský biologický odpad. Možnosť kompostovať alebo triediť kuchynský bioodpad by mali mať Slováci v súčasnosti už na celom území Slovenska.

Vianočný stromček inak

Ak máte doma umelý stromček, používajte ho aj naďalej a čo najdlhšie. Keďže je vyrobený z plastu a kovu, nie je ho možné recyklovať. Ak ale trváte z akýchkoľvek dôvodov na umelom stromčeku, skúste si ho zaobstarať z druhej ruky. Výhodou živého stromčeka je fakt, že sa dá kompostovať. V ponuke sú aj živé stromčeky v kvetináčoch, ktoré po sviatkoch vieme vrátiť späť do prírody. Možnosťou je tiež alternatívny stromček z dreva či kovu.

Vianočné ozdoby z prírody

Ak každoročne vyzdobíte stromček alebo domácnosť rovnako, môže z toho vzniknúť  jedinečná tradícia. Dbajte na kvalitu a trvácnosť. Siahnite po ručne vyrobených, recyklovaných alebo upcyklovaných ozdobách. Niektorí Slováci sú inšpirovaní prírodou, čoho výsledkom sú sušené kolieska ovocia, šišky či dekorácie z včelieho vosku, ktoré zároveň patria k tradičným ozdobám našich predkov.

Spotreba energie počas Vianoc

Počas vianočných sviatkov viac času trávime doma. Naše byty a domy ale nemusia byť prekúrené. Ani svetielka na stromčeku nemusia svietiť nepretržite. Pri pečení a varení nenechávajte bežať rúru a sporák naprázdno. Špinavé riady sa odporúčajú umývať čo najskôr kvôli úspore vody. Práve vianočné obdobie a s ním spojené obdarovávanie môže byť zároveň dobrou príležitosťou na kúpu vhodného spotrebiča. Aby bolo varenie, pečenie či umývanie riadov energeticky šetrnejšie, darujte si ako rodinný darček napríklad varnú dosku či umývačku riadu.

Zdroj: WOOD & Company