Solárny panel

Panika rýchlych prstov opadla. V programe Zelená domácnostiam je najväčší záujem o fotovoltické panely

Majitelia rodinných domov, ktorí predložia v programe Zelená domácnostiam zmluvu s dodávateľom do konca roka, určite dostanú podporu. Informoval o tom minister hospodárstva. Najväčší záujem bol doteraz o fotovoltiku.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) doteraz aktivovala vyše 4-tisíc žiadostí o podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) v hodnote 7,1 milióna eur. Poukážky k aktivovaným žiadostiam začne SIEA vydávať už zajtra 28. júna. Na tlačovej besede o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík.

Najväčší záujem je o fotovoltické panely, ku ktorým si od 13. júna 2022 nechalo aktivovať žiadosť 2 396 domácností, nasledujú slnečné kolektory so 696, tepelné čerpadlá so 672 a kotly na biomasu so 294 aktivovanými žiadosťami. „Opadla panika rýchlych prstov. Peňazí je dosť. Dnes už môžeme povedať, že keď domácnosť predloží zmluvu s dodávateľom do konca tohto roka, tak dostane podporu,“ povedal Sulík.

Zelenej domácnostiam je za prvé dva týždne od reštartu zaevidovaných viac ako 12 300 nových žiadostí. „Situácia na trhu s energiami, obmedzená dostupnosť zariadení a vyťaženosť zhotoviteľov si vyžiadali výnimočné riešenie. Aktuálne čísla o počte pribúdajúcich žiadostí dokazujú, že systém sa podarilo stabilizovať. Bez zbytočného stresu a rýchleho prihlasovania tak môže dostať podporu každý, kto je po dohode so zhotoviteľmi pripravený inštaláciu ekologického zariadenia zrealizovať do konca októbra 2023,“ zdôraznil Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ SIEA, ktorá projekt realizuje.

Celkovo je nateraz vyčlenených na podporu inštalácie tepelného čerpadla, slnečných kolektorov, fotovoltických panelov či kotlov na biomasu 30 miliónov eur. Domácnosti už prejavili záujem o ďalších 17 miliónov eur. Ich žiadosti však ešte nie sú aktivované, keďže nemajú zmluvu s dodávateľom malého OZE a prísľub od dodávateľa, že zariadenie namontuje do troch mesiacov.

„Registrácia je stále otvorená, nemá limit. Jedine čo rozhoduje nie je poradie, ale kedy sa s tým dodávateľom dohodnem na inštalácii a kedy reálne mi to nainštaluje,“ podotkol Peter Blaškovitš.

Na fotovoltické panely môže domácnosť získať maximálne 1 500 eur, na slnečný kolektor 1 400 eur, na tepelné čerpadlo 3 400 eur a na kotly na biomasu maximálne 1 200 eur. O podporu na kúpu a inštaláciu malého OZE sa môžu uchádzať všetky domácnosti žijúce mimo Bratislavského kraja. Možno od konca tohto roka sa už o prostriedky na malé OZE budú môcť uchádzať aj domácnosti z Bratislavského kraja. „Bol by som rád, keby to bolo už tento rok,“ dodal Blaškovitš.

SITA, SIEA