Plánované zmeny v programe Zelená domácnostiam odborníci kritizujú
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) len pár minút pred spustením registrácie prvých poukážok pozastavila avizované podávanie žiadostí. Po novom by mal program podporovať už len inštalácie tepelných čerpadiel, čo prijali zástupcovia sektora obnoviteľných zdrojov energie so značným znepokojením.
Zelená domácnostiam doteraz patrila medzi najúspešnejšie slovenské programy podpory rozvoja obnoviteľných zdrojov energie. Dlhé roky to bol prakticky jediný nástroj, vďaka ktorému si mnohé domácnosti OZE vôbec mohli dovoliť.
Po novom by sa však podpora mala obmedziť len na tepelné čerpadlá, proti čomu sa ohradila väčšina odborných organizácií z energetického sektora. Podľa zelených energetikov ide o nesystémový zásah do už zavedenej a odskúšanej schémy podpory, ktorý významne narúša očakávania trhu a ľudí.
Program Zelená domácnostiam sa zameriava na domácnosti, ktorým pomáha financovať pomerne nákladné investície do zelených zdrojov. Pre štát ide o najlacnejšiu formu podpory rozvoja obnoviteľných zdrojov, pričom výsledky sú dobre viditeľné. Domácnosti mali doteraz na výber medzi fotovoltikou, solárnymi kolektormi, kotlami na biomasu a tepelnými čerpadlami.
Po novom by však program mal podporovať už len inštalácie tepelných čerpadiel, čo prijali zástupcovia sektora obnoviteľných zdrojov energie so značným znepokojením. Zmena podľa nich nastala bez predchádzajúcej analýzy, pričom úplne mení charakter programu, ktorý mal technologicky neutrálne podporovať všetky druhy OZE.
Drobná náplasť na plynovú krízu
,,Tak, ako v mnohých iných prípadoch, ani pri OZE neexistuje univerzálne, najlepšie riešenie. Každý z doteraz ponúkaných obnoviteľných zdrojov má svoj význam a využitie. Výhradnou podporou tepelných čerpadiel možno vytvoríme drobnú náplasť na súčasnú plynovú krízu, no hrozí, že mnohé domácnosti investujú do riešenia, ktoré pre ich potreby nie je optimálne,“ upozorňuje riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Okrem Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) sa proti rozhodnutiu SIEA ohradili aj ďalšie asociácie a združenia zo sektoru obnoviteľných zdrojov.
„Tepelné čerpadlá sú výborné riešenie pre vykurovanie domácností a ohrev TÚV. Nie sú však zďaleka jediným riešením a nemusia byť vhodné pre každú domácnosť. Takéto obmedzenie možností voľby obnoviteľného zdroja ide proti tomu, čo chce štát programom Zelená domácnostiam dosiahnuť. Taktiež je možné, že takýto princíp preferencie jedného konkrétneho obnoviteľného zdroja je v konflikte s platnými pravidlami EÚ, ktorá spolufinancuje tento program,“ zdôraznil riaditeľ THERMO/SOLARu a podpredseda Československej spoločnosti pre slnečnú energiu Alfréd Gottas.
Do vyčerpania zostáva takmer 16 miliónov eur
Zástupcovia asociácií sa neúspešne pokúsili stretnúť s generálnym riaditeľom SIEA Petrom Blaškovitšom, aby ho osobne vyzvali na zachovanie podmienok programu Zelená domácnostiam. Nie je podľa nich dôvod meniť systém, ktorý funguje a dosahuje výsledky.
Ako reagoval pre agentúru SITA manažér komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič, snahou SIEA je využiť všetky disponibilné finančné prostriedky na podporu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie v domácnostiach, pričom do vyčerpania zostáva 15,8 mil. eur.
„Dôležité je, aby boli finančné prostriedky vynaložené efektívne s maximálnym uspokojením dopytu domácností po zariadeniach a bolo možné ich využiť do jesene 2023. Možné riešenia intenzívne prehodnocujeme, v najbližších dňoch zverejníme všetky potrebné informácie k aktualizácii harmonogramu podávania žiadostí,“ konštatoval Stanislav Jurikovič.