04 | Aplikácia penetrácie v jednom smere Maliarsky valček sa namočí do základného náteru, ktorý sa následne rovnomerne aplikuje na pripravený podklad. Najskôr sa pohybuje valčekom miestnosťou po uhlopriečke.

Plastové vrchnáky z fliaš už tak ľahko neodtrhnete. Toto riešenie má zvýšiť ich recykláciu

Prekvapil vás vrchnák na plastovej fľaši, ktorý sa od nej len ťažko oddeľuje a navyše zavadzia pri pití? Môže za to nariadenie Európskej únie týkajúce sa jednorazových plastov.

To ukladá povinné používanie neodnímateľných uzáverov plastových fliaš od júla tohto roku. Snahou je zvýšiť recykláciu viečok a zabrániť tomu, aby skončili pohodené v prírode.

Nariadenie je súčasťou smernice EÚ, ktorá nadobudla účinnosť v roku 2018. Jej cieľom je obmedziť plastový odpad na jedno použitie. Fľaše, ktoré majú uzávery a viečka vyrobené z plastov, sa môžu od 3. júla 2024 uviesť na trh len za predpokladu, že uzávery a viečka ostanú počas zamýšľaného používania výrobku pripevnené k nápojovým obalom.

Pokiaľ patríte medzi tých šťastnejších, ktorí ešte nemali tú česť s „otravnými“ viečkami, čoskoro sa to zmení – od júla už iné viečka na trhu nie sú prípustné. Nový dizajn viečok je pritom celkom jednoduchý. Namiesto uzáverov, na ktoré sme zvyknutí a ktoré sa jednoducho odskrutkovali a sňali z hrdla fľaše, firmy musia používať viečka, ktoré po otvorení zostávajú k PET fľaši či krabici mlieka napevno pripevnené plastovými prúžkami.

Žiadaná surovina na výrobu inštalatérskych rúr a paliet

Jednou z prvých firiem, ktorá kto túto zmenu prijala, bola Coca-Cola. Pred samotným uvedením na trh firma zrealizovala rozsiahly prieskum a testovanie medzi spotrebiteľmi, aby zabezpečila, že fľaše s inovovanými, trvale pripevnenými viečkami budú praktické, hygienické, bezpečné a ľahko použiteľné. Nové inovatívne riešenie vítajú aj firmy, ktoré sa zaoberajú recykláciou plastov.

„Ideálna je recyklácia celého obalu, teda aj s viečkom. Pri spracovaní je u nás celý obal rozsekaný na malé kúsky a vo vodnom kúpeli materiál viečka vypláva. Tým je oddelený od vločiek PET. Materiál potom posúvame našim odberateľom. Je veľmi kvalitnou a žiadanou surovinou, z ktorej sa vyrábajú inštalatérske rúry, palety, kontajnery, krabice a ďalšie výrobky,“ prezradil Thomas Billes, generálny riaditeľ spoločnosti PET to PET Recycling.

Nespokojní spotrebitelia

Veľké nápojové spoločnosti pritom neboli vždy tak otvorené zmene dizajnu fľaše. Keď EÚ v roku 2018 prvýkrát oznámila pravidlá vyžadujúce zmenu, zareagovali s tvrdením, že by to viedlo k nárastu plastov a výrobcom by sa zmena predražila. Teraz, keď sa zmena zavádza po celom kontinente, už to nie sú len spoločnosti, ktoré majú výhrady. Novým dizajnom sú pobúrení aj spotrebitelia.

Viečka sa už stihli stať terčom celého radu komentárov a vtipov. Mnohí nemôžu odolať a snažia sa ich odtrhnúť alebo ich jednoducho odstrihnú. Na sociálnych sieťach sa sťažujú hneď na niekoľko „zádrhelov“, na ktoré pri používaní nových fliaš narážajú: viečko ich škrabe do tváre, „udrie“ ich, keď sa pretočí alebo vykĺzne z prstov, zavadzia a sťažuje nalievanie nápoja, sťažuje opätovné uzavretie fľaše, niektoré fľaše sa teraz ťažšie otvárajú a vo všeobecnosti sa z nich aj horšie pije.

Viečka ako častý odpad na pláži

Zákaz voľných viečok je súčasťou plánu EÚ na riešenie plastového odpadu. Uzávery PET fliaš boli jedným z najčastejšie identifikovaných plastových odpadov na plážach. Podľa jednej štúdie sa našlo približne 43 plastových viečok na 100 metrov štvorcových pláže.

Snahou nariadenia a nového dizajnu je, aby sa znížila pravdepodobnosť, že viečko spadne a stratí sa, a zvýšila sa ich recyklácia. Členské štáty EÚ si môžu stanoviť svoje vlastné požiadavky na dizajn, ak uzávery a viečka zostanú pripevnené k nádobám počas fázy zamýšľaného použitia produktov.

Zmena, ktorú odštartovala politika EÚ, sa prejavila aj v ďalších krajinách. Spoločnosti hromadne vyrábajú fľaše a uzávery, takže je pre ne nezmyselné vyrábať rôzne štýly fliaš a uzáverov pre rozličné krajiny. V dôsledku toho veľké nápojové spoločnosti zavádzajú fľaše s pripevnenými viečkami aj v krajinách mimo EÚ – napríklad v Spojenom kráľovstve – kde táto povinnosť neplatí.

Neodnímateľné uzávery sú však len jedným z obmedzení. Podľa legislatívy dohodnutej tento rok v marci, budú čoskoro zakázané aj jednorazové plasty na rýchle občerstvenie v reštauráciách, obaly na čerstvé ovocie a zeleninu a hotelové mini toaletné potreby.

Zdroj: Euronews.green