Tony plastového odpadu: V boji s ním nám pomáhajú baktérie, plávajúce bariéry v moriach aj recyklácia
Planéta sa doslova topí v plastovom odpade. Vedecké tímy z celého sveta hľadajú nové a inovatívne spôsoby, ako eliminovať jeho množstvo. A to od aktívneho zberu plastov v oceánoch cez nahradzovanie plastov za iné materiály až po recykláciu a inovatívne metódy rozkladania plastov.
Najnovším sľubným smerom v boji proti plastovému odpadu sú výskumy zamerané na mikroorganizmy, ktoré dokážu rozkladať plasty. Nedávny objav švajčiarskych vedcov poukázal na baktérie, ktoré sú schopné za normálnych podmienok rozkladať plasty. Tento výskum by mohol viesť k vývoju nových technológií na recykláciu plastového odpadu.
„Štúdia preukázala, že nové mikrobiálne druhy nájdené v alpských a arktických pôdach dokázali rozkladať biologicky rozložiteľné plasty pri teplote pätnásť stupňov Celzia,“ konštatoval hlavný autor švajčiarskej štúdie Joel Rüthi.
To znamená, že sme o krok bližšie k vývoju prístupu, ktorý by umožňoval jednoduchú elimináciu plastového odpadu bez produkcie ďalších emisií. Každá jedna tona plastového odpadu, ktorý skončí v spaľovniach, totiž znamená 2,7 tony CO2.
Plastový odpad v moriach
Jednou z kľúčových oblastí boja proti zamoreniu planéty plastovým odpadom je zníženie množstva plastového odpadu v oceánoch. Vo svetových oceánoch totiž plávajú stovky ton plastov a tie sú vážnym problémom pre morský ekosystém a následne potom aj pre celú planétu. Existujú odhady, ktoré hovoria, že ak budeme pokračovať dnešným tempom, do roku 2050 bude v oceánoch plávať viac plastového odpadu ako rýb.
Organizácie a vedecké tímy sa spájajú s cieľom plastový odpad z morí a oceánov zbierať, znižovať jeho množstvo v moriach a chrániť životné prostredie. Boyan Slat, mladý holandský vynálezca, vymyslel systém, ktorý zachytáva plasty v moriach a oceánoch, a to od rybárskych sietí vážiacich tonu až po mikroplasty. Využíva na to obrie plávajúce bariéry. Tie dokážu zachytiť plastový odpad všetkého druhu. Plasty prichytené na plaváku sa potom odtiahnu na pobrežie, kde sa ďalej recyklujú.
Ďalším spôsobom, ako eliminovať plastový odpad, je hľadanie náhradných materiálov. Ideálne sa ponúkajú napríklad sklo, hliník a papier, ktoré sú často považované za vhodné alternatívy k plastu. Mnoho výrobcov a spotrebiteľov prechádza na tieto ekologické alternatívy, čo znižuje dopyt po plaste a jeho negatívny vplyv na životné prostredie.
Obaly z morských rias
Londýnsky start-up NotPla využíva morské riasy na výrobu biologicky odbúrateľných alternatív, ktoré môžu nahradiť plastové obaly. NotPla nedávno začala skúšky v Čile a Ghane. Firma posudzuje, či jej obal môže nahradiť vrecká s vodou, ktoré sa v súčasnosti používajú v celej Afrike.
Samostatným problémom sú jednorazové plasty. Nájsť napríklad náhradu za plastový jednorazový riad je relatívne jednoduché. Aj keď drahšie a nesie to so sebou množstvo prevádzkových problémov. Nerieši to však problém odpadu a nadmernú spotrebu pôvodných zdrojov. Náhrady jednorazových plastov, by sa mali používal len tam, kde nie je iná možnosť. V ostatných prípadoch by sme sa mali snažiť o používanie vratných obalov.
Druhá šanca pre plasty
Kľúčovou pri obmedzovaní negatívneho vplyvu plastov je aj ich recyklácia a použitie v ďalšej výrobe. Umožňuje znížiť záťaž na životné prostredie a súčasne znižovať spotrebu nových surovín, tým, že využívame efektívnejšie zdroje.
Z recyklovaných plastov dnes dokážeme vyrábať plotovky, kompostéry, zatrávňovacie dlažby, detské ihriská, mobiliár pre verejné priestory, oblečenie, obuv, spacie vaky či dokonca pomocníkov do domácnosti ako vysávače. Podpora recyklácie, výskum a inovácií v tejto oblasti sú najbližšie roky kľúčovými pre dosiahnutie udržateľnejšieho a čistejšieho životného prostredia.
Zdroj: Kärcher