Portugalsko

Portugalsko si otestovalo fungovanie bez fosílnych palív. Šesť dní si vystačilo len s obnoviteľnými zdrojmi energie

Partneri sekcie:

Portugalsko dokázalo energiou z obnoviteľných zdrojov pokryť spotrebu v krajine šesť dní za sebou, čím prekonalo svoj rekord z roku 2019.

Krajina s 10 miliónmi obyvateľov takmer týždeň uspokojovala potreby celej krajiny pomocou veternej, vodnej a solárnej energie a vyskúšala si prevádzku siete bez fosílnych palív. Test prebiehal od 31. októbra do 6. novembra počas 149 hodín, a to dokonca aj za vytrvalého dažďa.

„V pohotovosti boli plynové elektrárne, aby prípadne doplnili obnoviteľné zdroje. Ale nebolo to treba, keď pršalo, fúkal silný vietor,“ vysvetlil Hugo Costa zo spoločnosti EDP Renewables, ktorá na test dohliadala. Ceny elektriny počas týchto dní navyše klesli takmer k nule, čo zákazníci ocenili.

Pyrenejský polostrov je známy ideálnymi podmienkami pre alternatívne zdroje energie. Portugalsko má podľa štatistík najviac slnečných dní zo všetkých európskych štátov. Búrlivé a veterné atlantické pobrežie je zase výborným miestom pre výrobu veternej energie.

Rôznorodosť zdrojov je základom

Krajina začala svoju dekarbonizačnú cestu (aj keď vtedy ju asi tak nenazývala) ešte v roku 1974 investovaním do vodných elektrární na divokých horských riekach. V 90. rokoch pribudli projekty veternej energie na pevnine – v tých časoch im výroba solárnej energie nedokázala ekonomicky konkurovať.

Uhlíkovú neutralitu do roku 2050 sa Portugalsko rozhodlo dosiahnuť ešte skôr, ako tento krok ohlásila Európska únia. Posledné uhoľné elektrárne v krajine odstavili v roku 2022. Bezemisnú energetiku tu plánujú vybudovať bez rozvíjania jadrového priemyslu. Záložným plánom zostáva jedine dovezený plyn. Aj s tým sa však ráta maximálne do roku 2040. Aktuálne sa na dodávanej energii podieľa z 21 %.

Podobný test s obnoviteľnými zdrojmi prebehol aj máji 2016 a trval štyri dni. Nový šesťdňový rekord so 149 po sebe nasledujúcimi hodinami, v ktorých energia z obnoviteľných zdrojov prekročila spotrebu priemyslu a domácností v celej krajine, prekonala ten dovtedajší z roku 2019. Obnoviteľné zdroje vtedy zásobovali krajinu nepretržite 131 hodín (viac ako päť dní).

Výmena starých veterných turbín za nové

Portugalsko dnes čelí obrovskému dopytu po výstavbe nových fotovoltických elektrární, ale aj decentralizovaných solárnych projektoch. Investuje do rozširovania veterných fariem na mori a tiež do renovácie starších zariadení.

Najlepšie miesta na výrobu veternej energie sú už na pobreží obsadené – prvé projekty prevádzkujú 500 kW turbíny, zatiaľ čo nové majú výkon až 6,2 MW. Výmena starých turbín za nové má teda zmysel. K tomuto kroku sa uchyľujú aj pre pomalé schvaľovacie procesy pri výstavbe zariadení.

EDP Renewables vidí potenciál v hybridných elektrárňach, ktoré spájajú veternú a solárnu energiu na rovnakom mieste a vhodne sa dopĺňajú „Zvyčajne, keď fúka vietor, nemáme slnko. A keď máme slnko, nefúka toľko vetra,“ doplnil Hugo Costa. Toto racionálne riešenie zároveň znižuje náklady na výstavbu.

Krajina má pred sebou náročnú úlohu, dosiahnuť svoj cieľ vyrobiť 85 % energie z obnoviteľných zdrojov a to do roku 2030. Zároveň chce do tohto dátumu vybudovať ďalších 10 GW veterných turbín na mori.

Zdroj: Canary Media