Potenciรกl geotermรกlnej energie je u nรกs nevyuลพitรฝ, prvรฉ dve elektrรกrne vzniknรบ pri Preลกove a ลฝiari
Slovensko takmer vรดbec nevyuลพรญva svoj potenciรกl geotermรกlnej energie. Aktuรกlne prostrednรญctvom geotermรกlnej energie neprodukujeme ลพiadnu elektrickรบ energiu. Na vykurovanie ju pouลพรญvame len v obmedzenej miere.
V porovnanรญ s Islandom, ktorรฝ vyrรกba elektrinu z geotermรกlnych zdrojov od roku 1969 a mรก inลกtalovanรบ kapacitu 755 MW, sme veฤพmi mรกlo ambiciรณzni. Slovensko zatiaฤพ plรกnuje do roku 2030 inลกtalovaลฅ kapacitu len 4 MW.
Krajina tak podฤพa expertov zo Slovenskej klimatickej iniciatรญvy (SKI) ani zฤaleka nevyuลพรญva vลกetky moลพnosti, aby v ฤase energetickej krรญzy produkovala teplo a energiu z ekologicky ฤistรฉho obnoviteฤพnรฉho zdroja.
โRozvoju vyuลพรญvania geotermรกlnej energie na Slovensku by pomohli tri zรกkladnรฉ opatrenia. Prvรฝm krokom by malo byลฅ odstrรกnenie administratรญvnych prekรกลพok vย zรกkone oย posudzovanรญ vplyvov na ลพivotnรฉ prostredie. Druhรฝm krokom by mala byลฅ podpora prieskumnรฝch vrtov na geotermรกlnu energiu zo ลกtrukturรกlnych fondov, naฤrtla Kateลina Chajdiakovรก, koordinรกtorka SKI.
Tretรญ krok podฤพa nej spoฤรญva v tom, aby sme vyuลพitie geotermรกlnej energie dostali do vลกetkรฝch relevantnรฝch strategickรฝch dokumentov โ naprรญklad do integrovanรฉho Nรกrodnรฉho energetickรฉho a klimatickรฉho plรกnu, ktorรฝ urฤuje priority Slovenska v oblasti energetiky a zmeny klรญmy do roku 2030, ale s ohฤพadom na dosiahnutie cieฤพa uhlรญkovej neutrality v roku 2050.
Ako Slovensko brรกni rozvoju obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie
Po zmene platnej legislatรญvy vย tejto oblasti volajรบ aj predstavitelia producentov energie z obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie. โSlovensko cez zรกkon oย posudzovanรญ vplyvov na ลพivotnรฉ prostredie doslova brรกni rozvoju obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie. Potom sa nemรดลพeme ฤudovaลฅ, ลพe sรญce uลพ od roku 1989 vieme vฤaka ลกtรกtnemu prieskumu, akรฝ je potenciรกl geotermรกlnej energie u nรกs, no za viac ako 30 rokov sme sa takmer nepohli zย miesta,โ vyjadril sa Jรกn Karaba zo Slovenskej asociรกcie fotovoltickรฉho priemyslu aย OZE (SAPI).
Podฤพa aktuรกlneho odhadu SAPI bude moลพnรฉ do roku 2030 dosiahnuลฅ dodatoฤnรฝch 40 MW inลกtalovanรฉho vรฝkonu na vรฝrobu elektriny z geotermรกlnej energie. โMali by sme si preto v tomto zmysle stanoviลฅ koreลกpondujรบci cieฤพ v nรกrodnom energetickom a klimatickom plรกne,โ doplnil Jรกn Karaba.
Zvรฝลกenie lokรกlnej produkcie elektrickej energie a tepla z obnoviteฤพnรฝch zdrojov by podฤพa SKI malo nielen pozitรญvny dopad na zvรฝลกenie energetickej bezpeฤnosti SR, ale aj na naลกe regiรณny aย naลกu klรญmu.
โIsland aย Taliansko, ale aj Maฤarsko sรบ krajiny, ktorรฉ uลพ teraz profitujรบ zย prรญrodnรฉho bohatstva vย podobe geotermรกlnej energie. Ide pritom hlavne oย bezemisnรบ vรฝrobu tepla, preto konkuruje najmรค vykurovaniu plynom. Geotermรกlna energia znamenรก vรฝznamnรฝ krok kย energetickej sebestaฤnosti Slovenska, ochrane klรญmy aย v neposlednom rade moลพnรฝ benefit pre naลกe obce aย mestรก,โ povedala Kateลina Chajdiakovรก.
Geotermรกlna energia ma u nรกs desaลฅnรกsobne vyลกลกรญ potenciรกl
Aktuรกlnu tvorbu Integrovanรฉho nรกrodnรฉho energetickรฉho a klimatickรฉho plรกnu mรก na starosti Ministerstvo hospodรกrstva SR. Ide o kฤพรบฤovรฝ dokument, ktorรฝ mรก zabezpeฤiลฅ plnenie energetickรฝch a klimatickรฝch cieฤพov SR a dosiahnutie uhlรญkovej neutrality.
Aktuรกlne platnรฝ nรกrodnรฝ plรกn prijatรฝ v roku 2019 bol kritizovanรฝ Eurรณpskou komisiou za svoju nรญzku ambiciรณznosลฅ.
V oblasti vyuลพรญvania geotermรกlnej energie na vรฝrobu elektriny naprรญklad poฤรญta s inลกtalรกciou len 4 MW novรฉho vรฝkonu. Podฤพa odbornรญkov mรก pritom Slovensko desaลฅnรกsobne vyลกลกรญ potenciรกl. Aj preto experti z akademickรฉho prostredia, biznisu aj mimovlรกdneho sektora volajรบ po zรกsadnรฝch zmenรกch a ambiciรณznejลกom vyuลพรญvanรญ geotermรกlnej energie aj inรฝch obnoviteฤพnรฝch zdrojov u nรกs.
Prvรก geotermรกlna elektrรกreล
Prvรก elektrรกreล vyuลพรญvajรบca teplo zeme mรดลพe byลฅ onedlho aj na naลกom รบzemรญ. Energetickรก spoloฤnosลฅ PW Energy, ktorรก pรดsobรญ v oblasti obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie, v septembri informovala, ลพe zรญskala vรฝznamnรบ investรญciu pre pripravovanรฉ projekty geotermรกlnych elektrรกrnรญ v okresoch Preลกov a ลฝiar nad Hronom.
Aktuรกlne sa nachรกdzajรบ v zรกvereฤnej fรกze posudzovania vplyvov na ลพivotnรฉ prostredie (EIA). Procesu predchรกdzali prรญprava projektovej dokumentรกcie a rozsiahly terรฉnny prieskum v spoluprรกci s odbornรญkmi. Ten potvrdil vรฝznamnรฝ geotermรกlny potenciรกl oboch lokalรญt.
Vย prรญpade prvej etapy projektov pri Preลกove aj ลฝiari mรก รญsลฅ oย inลกtalovanรฝ vรฝkon 6,3 โ 6,5 elektrickรฉho megawattu (MWe). Geotermรกlna energia sa bude zรญskavaลฅ prostrednรญctvom hlbinnรฝch vrtov, vรฝroba elektriny aย tepla bude prebiehaลฅ vย modernom technologickom zariadenรญ na povrchu.
Zuลพitkovanรก horรบca voda s predpokladanou teplotou 130 โ 140 stupลov Celzia sa bude po odovzdanรญ svojho energetickรฉho potenciรกlu vracaลฅ spรคลฅ do podloลพia cez reinjektรกลพne vrty.
Celkovรฝ energetickรฝ potenciรกl kaลพdej zย lokalรญt sa odhaduje aลพ na 20 MWe, ฤo predstavuje potenciรกlnu produkciuย zelenej energie pre desiatky tisรญc domรกcnostรญ, ako aj moลพnรฉ vyuลพitie zostatkovรฉho tepla prostrednรญctvom centrรกlneho zรกsobovanie teplom na vykurovanie budov, v priemysle, poฤพnohospodรกrstve ฤi na rekreaฤnรฉ รบฤely.
Obidva projekty geotermรกlnych elektrรกrnรญ by mali do fรกzy realizรกcie prejsลฅ vย priebehu budรบceho roka. Dokonฤenie prvej etapy aย spustenie prevรกdzky sรบ naplรกnovanรฉ na rok 2027.